Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

DATA:
UNITATEA DE INVATAMANT:
EDUCATOARE:
GRUPA:
TEMA ANUALA DE STUDIU: Cine sunt/suntem ?
TEMA SAPTAMANII: ,,Eu, tu la grădiniță!”
TEMA ACTIVITATII : ,,O zi cu Scufita Rosie"
TIPUL DE ACTIVITATE: insusire de noi cunostinte
FORMA DE REALIZARE: activitate integrata
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITATII INTEGRATE
ADP: Intalnirea de dimineata
Rutine
Tranzitii
ADE: DLC ,,Scufita Rosie"- povestea educatoarei
DEC: ,,Casa mea"- pictura
CENTRE DE INTERES: Biblioteca ,,Citim povestea dupa imagini"
,,Iarba de langa casa"- fisa de lucru
Arta: ,,Casa mea:- pictura
Joc de masa ,,Imagini din poveste"- puzzle
ALA: ,,Scufita Rosie"- miscari sugerate de text
,,Toti copiii intra in casa"- joc distractiv
TRANZITII: ,, Familia mea"- cantec
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII:
- Mesaje orale in contexte de comunicare cunoscute
- Motricitate grosiera si motricitate fina in contexte de viata familiare
- Conceptul de sine
- Curiozitate , interes si initiativa in invatare
-Activare si manifestare a potentialului creativ
COMPORTAMENTE VIZATE
- exerseaza, cu sprijin, ascultarea activa a unui mesaj, in vederea intelegerii si receptarii lui
(comunicare receptiva)
- isi coordoneaza muschii in desfasurarea unor activitati diversificate, specifice varstei
-atrage atentia asupra sa

1
- Manifesta curiozitate si interes pentru experimentarea si invatarea in situatii noi
- Manifesta creativitate in activitati diverse
SCOP:
Dezvoltarea capacităţii copilului de a asculta cu atenţie un text şi de a se concentra asupra acţiunii
prezentate în poveste.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1: Sa asculte cu interes povestea
O2: Sa citeasca povestea dupa imagini
O3 : Sa picteze , dupa model, tema data
O4: Sa reconstituiasca imagini din poveste
O5 : Sa participe cu interes la activitate
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: ♦ Conversația
♦ Exercițiul
♦ Explicația
♦ Problematizarea
♦ Demonstrația
♦ Jocul.
Mijloace didactice: laptop, tabla magnetică
Materiale didactice: imagini din poveste, fisa de lucru, creioane, Puzzle- imagini din poveste, Fișe de
lucru, acuarele, pensula

Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe, integrat.


Durata: o zi
BIBLIOGRAFIA:
♦ „ Curriculum pentru educatia timpurie- 2019”
♦ „Suport pentru explicitarea si intelegerea unor concepte si instrumente cu care opereaza
curriculum pentru educatie timpurie"-2019

SCENARIUL ZILEI
Activitateai va debuta cu „Întâlnirea de dimineață” , care va avea loc pe covor și va începe cu
salutul, folosind următoarea formulă: „Care sunt membrii familiei?”
Ex: „Membrii familiei sunt....”
Urmează prezența și completarea calendarului naturii cu elemente specifice.
În cadrul activiății de grup, copiii să se vor mișca pe ritmurile melodiei ,,Am o casuta mica”
La noutatea zilei, copiii vor descoperi un cosulet rosu cu cadouri. Împreună cu educatoarea vor afla
2
conținutul acesteia. În interior se găsesc materialele pe care le vor utiliza în cadrul activității. acest
cosulet este al Scufitei Rosii. Le propun sa descoperim impreuna povestea Scufitei.
Se va anunța tema zilei, „ O zi cu Scufita Rosie"Astăzi, veţi asculta povestea,,Scufiţa Roşie’’.
Vă rog să fiţi atenţi, să reţineţi conţinutul poveştii pentru a putea povesti şi voi această poveste .
Scufiţa Roşie işi doreşte foarte mult ca voi să-i cunoaşteţi povestea,să ştiţi ce a păţit pentru că nu a
ascultat sfatul pe care mama ei l-a dat. Copiii vor asculta povestea si vor reda continutul acesteia, pe
baza imaginilor din poveste. Impreuna cu copiii voi reda mesajul educativ al povestirii:să ascultăm de
părinţi,să ne respectăm cuvântul dat atunci când promitem că facem un lucru: „Întotdeauna am să
ascult sfaturile mamei şi am să-mi ţin promisiumea făcută”,a spus „Scufiţa Roşie”. Fericiti ca Scufita
Rosie a scapat de lup, vom face tranzitia pe versurile cantecului ,,Scufita Rosie", urmata de gimnastica
de inviorare, dupa care ne vom aseza la masa.
Ziua continua cu activitatea pe sectoare. Acolo copiii vor „citi” imagini din poveste, le vor
ordona conform desfasurarii actiunii, vor face iarba din fata casei, vor realiza puzzle, vor picta casa in
care locuiesc .
Lucrarile vor fi evaluate cu ajutorul copiilor si expuse in clasa.
In incheiere va fi organizat jocul „Toti copiii intra in casa”. Vor fi explicate regulile jocului, se va
efectua jocul de proba, apoi jocul se va repeta de cateva ori, dupa care copiii se vor misca pe melodia
cantecelor ,,Scufita Rosie " si ,,Familia mea".
Activitatea se incheie cu ,,Momentul povestii". Copii sunt invitati pe perne unde vor rasfoi carti de
povesti, iar eu ma voi opri asupra povestii ,,Iedul cu trei capre"
Copiii vor asculta povestea cu interes si vor spune la final cum trebuie sa ne comportam; sa mancam
singuri, sa ne strangem hainele, sa ne ajutam familia.
Voi face aprecieri generale asupra desfasurarii activitatii , apoi : ,,vom urca in trenulet si vom
cobora dupa prima statie, acolo unde ne asteapta mamele".

3
4

S-ar putea să vă placă și