Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Grupa:
Tema:Copilul n familie
Tema activitii:Familia noastr
Scopul activitii:
Familizarea copiilor cu cuvinte noi ce se refer la tema Familia;
Dezvoltarea deprinderilor de:a susine un dialog,a adresa i a rspunde la ntrebri,a memoriza o poezie;
Educarea respectului i dragostea fa de membrii familiei.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
s priveasca cu atentie imaginile pregatite;
s enumere membrii familiei din imaginile prezentate;
s denumesca activitatile desfasurate de fiecare membru al familiei;
s pronune corect cuvintele din vocabularul propus;

Secvene
didactice
1.Moment
organizatoric

2.Recapitulare

3.Captarea
ateniei

4.Dirijarea
activitii

5.Realizarea

Coninutul instructiv-ecucativ
Voi aseza mobilierul si voi pregati cele necesare pentru buna desfasurare a activitatii:
aranjarea masutelor
pregatirea materialelor didactice;
aerisirea salii de grupa;
Activitatea ncepe cu reproducerea Imnului de stat i a rugciunei:
DOAMNE DOAMNE CERESC TATE
-Repetarea materialului trecut.
-Cum te cheam?
-Unde trieti?
-Ci ani ai?
-Cte anotimpuri noi cunoatem?
-Ce anotimp este acum?
-Numii-mi lunile anotimpului toamna.
-Numii-mi fenomenele anotimpului toamna.
Captarea atentiei se realizeaza printr-o ghicitoare:
Sora, fratele, mamica
Tata, bunicul, bunica
Ce alcatuiesc cu totii?
Hai ghiceste daca poti!
(Familia)
-Astzi mpreun vom discuta despre familie,despre membrii familiei
-Cunoasterea mediului
Voi purta o scurta discutie despre familie dupa care lansez o intrebare:
-Cum ar fi sa nu avem o familie?
Desigur ca vor aparea si multe intrebari.Voi concluziona:
Familia reprezinta cea mai de pre comoara a noastra, este locul unde ntodeauna ne
vom simi n siguran, iar printii sunt cei care vor veghea la linistea copiilor lor.
- EXPLIC SENSUL PROVERBULUI
Dragostea unei mame nu mbtrnete niciodat.

Strategii
didactice

Evaluare
Observarea
comportame
ntului;

conversaie

Conversaie
Surpriz

Interesul
pentru
continutul
surprizei

conversaie

Proba orala:
Recunoaster
ea
elementelor
specifice
familiei

sensului

6.Realizarea
feed-back-ului

7.Evaluarea

Cum este mama,la fel i fiica.


Mama unde lovete,carnea crete.
-POVESTETE DESPRE MAM
Cu ce floare seamn mama ta?
Cu ce iubete s se ocupe?
Ce o bucur cel mai mult?
Ce o ntristeaz?
Cu ce te-a nvat?
-Se realizeaz demontrarea imaginilor,dup care copiilor li se propune s denumeasc
membrii familiei dup imagine:
Bunica cu sora
Bunelul cu fratele
Bunica cu sora i fratele
Mama,bunica i sora
Bunica i fratele
- Se fac aprecieri asupra modului de desfasurare a activitatii si li se ofera copiilor
recompense .
-La sfritul activitii mpreun cu copiii ascultm i ncercm s interpretm cntecul
Familia mea

Conversaie

Conversaie

Conversaie

Observarea
comportame
ntului

8.Partea
practic

-Se realizeaz prin nsuirea pederost poieziei


Familia
Dulce dulce cum e poama
Cine coace pine
Cine coace pine? Mama
Dulpiorul este gata
Cine e tmplarul? Tata
Silitoare ca furnica
Cine mtur ? Bunica
Aplecat puin ca spicul
Cine crete flori? Bunelul
G.Vieru

Conversaie

S-ar putea să vă placă și