Sunteți pe pagina 1din 12

TEMA ANUALĂ:

CU CE ŞI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMŢIM?


TEMA SĂPTĂMÂNII:
„FLORI DE PRIMĂVARĂ”

ACTIVITATE INTEGRATĂ

ÎN GRĂDINĂ PRIMĂVARA

PROFESOR: CRISTINA ABNCA CURTEAN


GRUPA MARE

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ


Grupa: Mare
Nivel: II
Data:
Tema anuală de studiu: „Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”
Tema săptămânii: „Flori de primăvară”
Tema activităţii: „În grădină primăvara”
Tipul activităţii: Mixt
Categorii de activitati de invatare: ALA1+DŞ+DOS+ALA2
Forma de realizare: activitate cu conţinuturi integrate

Nisip şi apă : Joc de masă :


Artă :
“Plantăm flori de “Cărticica cu flori
“ Laleaua și narcisa”
primăvară“ de primăvară”
-colorare- -activitate gospodărească-
- puzzle-

Domeniul Ştiinţă
Domeniul Om şi
- cunoşterea mediului –
Societate
,,În grădină primăvara” -activitate practică-
“Laleaua și narcisa”
(ALA1+DŞ+DOS+ALA2)
-observare-
“Pălăria
Primăverii”
- decupare şi lipire-

“Dansul florilor de
primăvară”
-Dans ritmic-

Scopul:
consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică.

Obiective operaţionale:
- sǎ coloreze narcisa și laleaua , folosind culori potrivite;
- să planteze florile de primăvară, folosind materialele puse la dispoziţie;
- sǎ potriveascǎ piesele de puzzle pentru a obţine imaginea unor flori de primăvară date,
valorificând cunoștințele anterioare;
- să numească părțile componente ale florilor de primăvară( laleaua și narcisa), utilizând
analizatorii vizuali;
- sǎ precizeze rolul fiecărei părți a florilor (rădăcină, tulpină, frunze, floare), pe baza
experienței personale;;
-sǎ compare cele două flori precizând cel puțin două asemănări și două deosebiri ale acestora;
-să comunice impresii, idei pe baza observărilor efectuate;
-să execute operatiile practice de decupare şi lipire pentru a realiza pălăria primăverii;
– să-şi exprime opinia faţă de lucrarea proprie şi faţă de lucrarea colegilor, motivându-şi
părerea;
-să execute mişcările sugerate de textul cântecului;

Strategii didactice:
Metode şi procedee: expunerea, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul,
observaţia, problematizarea, metoda interactivă ,,Diagrama Venn-Euler”, jocul, munca pe
grupuri, Turul galeriei.

Mijloace didactice:ecusoane cu flori de primăvară(ghiocel, lalea, narcisă), flori de primăvară,


piese de puzzle cu flori de primăvară, lipici, carton colorat, acuarele, pensule, suport pentru
apă, bucăţi de carton în formă de scândură, flori de primăvară cu rădăcină, ghiveci, pămînt,
lopăţică, mănuşi, şorţuleţe, cub, plicuri cu sarcinile date, pălării verzi, creioane colorate,
foarfeci,

Forme şi tehnici de evaluare:observarea comportamentului copiilor, aprecieri verbale,


recompense, aprecierea personajului ,,Ghiduşi”- pentru efortul depus pe parcursul tuturor
activităţilor.

Forma de organizare a activităţii: frontal, individual, pe grupuri.

Durata: o zi.
Bibliografie:
 „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, Ministerul Educaţiei şi Cercetării,
Bucureşti, 2008;
 „Educaţia timpurie – ghid metodic pentru aplicarea curriculumului preşcolar”, Adina
Glava, Lolica-Lenuţa Tătaru, Maria Pocol, Editura Paralela 45, 2009;
 „ Activităţi integrate. Întrebări şi răspunsuri. Sugestii de proiectare şi desfăşurare.”,
Lolica Tătaru, Mihaiela Gădălean, Livia Pojar, Mihaela Cosma, Editura Casei
Corpului Didactic Cluj, Cluj-Napoca, 2009
 „ Activitatea integrată în grădiniţă”, Didactica Publishing House, Bucureşti, 2009
 ,,Piramida cunoasterii”Editura Diamant,2014

Scen
I. Momentul organizatoric
În vederea bunei desfăşurări a activităţii de învăţare au loc: aranjarea
mobilierului, pregătirea materialului didactic, asigurarea unei atmosferi de lucru
adecvate.
II.Întâlnirea de dimineaţă
La intrarea copiilor în sala de grupă aceştia vor primii ecusoane cu diferite flori de
primăvară ( ghiocel, lalea, narcisă), urmând apoi salutul astfel:
Salutul:
Dimineaţa a sosit
Şi copiii au venit
Pe covor ne aşezăm
Şi frumos ne salutăm ,
Bună dimineaţa prieteni ai florilor!

Ne aşezăm pe covor, în formă de cerc, pentru a stabili un contact vizual cu toţi


membrii grupei. Copiii îşi salută vecinul din dreapta, rostindu-i numele.
Prezenţa:
După ce ne-am adunat
Şi frumos ne-am salutat
Colegii ne-am întâlnit
Cine oare n-a venit?

Toate pozele copiilor le voi aşeza pe covor. Copiii îşi vor lua poza şi o vor aşeza pe
aripioara buburuzei unde se află ,,copiii prezenţi’’, iar pozele rămase pe covor le vom pune pe
cealaltă aripioara unde se află ,,copiii absenţi’’, dar nu înainte de a stabili cine nu este la
gradiniţă.
Calendarul naturii:
A început o nouă zi
Cum e vremea azi, copii ?

Vom complecta „Calendarul naturii” amintind în ce anotimp, lună, ziuă suntem şi


marcând schimbările meteo, precum şi îmbracămintea pentru această perioadă.
Împărtăşirea:
Voi numi trei fete şi trei băieţi care vor alege imaginea ce reprezintă starea lor
sufletească ( veseli sau trişti) în această zi motivând ceea ce au spus.
III.Captarea atenţiei:
Noutatea zilei:
Se realizează prin citirea de către educatoare a unei scrisori adresatǎ de cǎtre
clownul ,,Ghiduci” copiilor din grupa „Buburuzelor”: „Dragi copii din grupa,, Buburuzelor”,
am auzit cǎ sǎptǎmâna aceasta vorbiţi la grǎdiniţǎ despre flori de primăvară şi, pentru cǎ
ştiu despre voi cǎ sunteţi copilaşi foarte cuminţi şi ştiţi foarte multe lucruri despre acestea, aş
vrea sǎ vǎ rog un lucru: chiar voi aţi spus că suntem în anotimpul primăvara, însă prietene
mea Zâna Primăvara nu mai doreşte să vină la noi în ţară cu tot alaiul ei de flori și căldură
pentru că ,zice ea, nu i-a pregătit nimeni o petrecere de bun venit. Sunteţi de acord să mă
ajutaţi să îi pregătim o surpriză Zânei Primăvara? Pentru aceasta vom trebui să rezolvăm
mai multe sarcini, iar la final vom face o mică petrecere dedicată Zânei Primăvara, la care
voi participa şi eu şi vă voi aduce surprize de la prietena mea. Sunteţi de acord să pornim
într-o aventură de neuitat?ei bine dragilor pentru început o rog pe doamna educatoare să
meargă la geam că v-am lăsat ceva pentru fiecare copil.
Vǎ îmbrǎţişez cu mare drag, prietenul vostru ,,Ghiduşi.”

Activitatea de grup : Ghici ghicitoarea mea!


Pentru ca să putem trece la rezolvarea sarcinilor trebuie, mai întâi să vedem dacă ştim
să desluşim nişte ghicitori trimise de Ghiduci şi ce ştim noi despre florile de primăvara? Se
prezintă câteva flori de primăvară trimise de Ghiduci şi se dă citire primei ghicitori. Un copil
ales de educatoare va trebui să dea raspunsul la ghicitoare.

IV.Anunţarea temei şi a obiectivelor activitatii didactice


Astăzi îl vom ajuta pe clovnul Ghiduci să îi pregătească Zânei Primăvara, pentru ca
aceasta să poată veni la noi în ţară. Dar pentru ca să putem face tot ceea ce ni-i se cere propun
copiilor să facem puţină gimnastică de înviorare, astfel vom şi mult mai în formă:
Gimnastică de înviorare:
„Dacă vreau să cresc voinic
Fac gimnastică de mic:
Merg în pas alergător,
Apoi sar într-un picior,
Mă opresc, respir uşor
Întind braţele să zbor
Toată lumea e a mea
Când mă aşez la podea!
Ăsta-i doar un început!
Ia priviţi cât am crescut!”

V.Dirijarea învăţării
Se va auzi o bătaie în ușă și voi descoperii încă un plic de la clownul Ghiduci, în care
ne spune o scurtă povestire despre florile de primăvară:
,,Aşa cum aţi spus şi voi, dragi copii, suntem în anotimpul primăvara. Încep să apară
primele firişoare de iarbă, primele flori, păsările călătoare se întorc din ţarile calde, iar ziua
începe încet, încet să se mărească. Soarele îşi face tot mai des apariţia, la început mai timid
dar, treptat, din ce în ce mai des şi mai puternic. Soarele a încălzit, mai întâi, pământul şi a
trezit la viaţă şi o cârtiţă, care, asemeni multor animale, s-a trezit din hibernare şi a început
curăţenia de primăvară. În timp ce muncea ea de zor a dat peste “două cepe” sau cel puţin
aşa crezuse, care îi blocau drumul.
Şi a pornit supărată mai departe să-şi termine treaba. Seara, obosită, cârtiţa noastră
şi-a propus ca dis-de- dimineaţă să meargă să scoată cele două cepe care au supărat-o atât
de tare. Dar, ce să vezi? Din “cepele urâte” se iveau acum o parte subpământeană şi una în
aer (aeriană), de care se prindeau nişte frunze. Când a scos capul din pământ cârtiţa a
rămas şi mai uimită: la capăt se afla un curcubeu de culori. Într-o parte, a casei ei, se aflau
lalele roşii, galbene, albe, mov, ce mai, de toate culorile, iar în cealaltă, narcise albe şi
galbene care te îmbătau cu mirosul lor. Cârtiţa a înţeles atunci că au apărut florile de
primăvară, dar încă nu se lămurise ce erau cele “două cepe”, ce anume era cu părţile care
ieşiseră din ele şi mai ales, ce s-a întâmplat de au crescut aşa de repede şi, de asemenea, cum
se numeau florile. … Vreţi să o ajutăm noi să găsească răspunsurile la întrebările care o
frământă? Ei bine pentru asta v-am trimis fiecăruia câte două flori, o rog pe doamna
educatoare să meargă lângă geam să le aducă și să vă împartă fiecăruia câte una din fiecare.
Astfel se trece la următoarea etapă și anume la:
DȘ (cunoașterea mediului)-observare
După ce voi împărți fiecărui copil cele două flori trimise de Ghiduși vom purta o
discuție după următorul plan:
-Cum se numesc aceste flori?(lalea și narcisă)
-Ce observați au aceeași culoare?
-Ce culoare au florile de narcisă?(alb și galbene)
-Dar cele de lalea?(roșii, galbene, roz, mov)
-Cum sunt cele două flori ca mărime?Care dintre ele este mai mare?(la fel)
-Cu ce putem asemăna floarea de lalea?(cu un clopoțel)
-Se deosebește ca formă floarea de lalea față de floarea de narcisă? (da)Cum anume? (floarea
de narcisă este mai plată iar cea de lalea este mai alungită)
-Câte petale au florile de lalele?(șase)Dar cele de narcisă?(tot șase)
După ce fiecare copil a numărat petalele fiecărei flori și dă raspunsul corect, voi ruga copiii să
pipăie petalele și să spună cum sunt acestea, dacă se aseamănă sau nu ca textură, urmând să
descopere dacă cele două flori sunt parfumate.
După ce am discutat în totalitate despre floarea celor două flori voi realiza o scurtă sinteză
referindu-mă la mărimea,culoarea,forma și mirosul lalelei și narcisei.
Voi spune copiilor că floarea despre care am vorbit crește pe tulpină și tot pe tulpină se află
frunzele.Mai departe se va purta o discuție după următorul plan:
-Ce culoare au frunzele celor două flori?(verzi)
-Seamănă între ele cele două frunze?(ambele sunt lunguiețe doar că cele ale lalelei sunt mai
late ca și cele ale narcisei)
-Câte frunzulițe se află pe tulpina lalelei( două)?Dar pe tulpina narcisei( nici una pentru că
ele cresc într-o tufă). După raspunsul acestora voi indica tulpina florilor și voi ruga copiii să
îmi spună :
-Cum se numește partea de care sunt prinse frunzele?(tulpina)
-Ce culoare are tulpina?(verde)
-Ce observați pe tulpina narcisei?E la fel de fină ca cea alalelei?(are nervuri)
Următorul pas în cadrul activității de cunoașterea mediului este acela de-a arăta copiilor cele
două flori din lădiță și spunându-le că prin tulpina fiecăruia trece apa pentru a hrănii florile și
frunzele. Ca și toate celelalte flori și narcisa și laleaua ai radăcină, care poartă numele de
bulb. Bulbul are culoarea maro, iar cu ajutorul acestuia planta își ia hrana din pământ și
totodată ajută planta să nu o i-a vântul la prima adiere, ajutând-o să stea bine înfiptă în
pământ.
După aceasta voi nominaliza 2-3 copiii care vor recapitula ce am învățat despre tulpina și
radăcina celor două flori.
Mai departe se poartă o nouă discuție după următorul plan:
-În ce anotimp înfloresc lalelele și narcisele?(primăvara)
-Unde cresc aceste flori?(în grădini)
-Cine le îngrijește și cum?(oamenii,le sapă la rădăcina și le udă)
-De ce au nevoie plantele să crescă?(de căldură, apă și lumină)
-Ce putem face cu florile care se află la voi pe mese?(să le punem în vaza cu apă pentru că nu
au rădăcină) Dar cu florile din lădiță?(să le plantăm, pentru că au rădăcină)
Cine le va îngriji dacă le plantăm în ghiveci?(noi)
La finalul acestei etape fiecare copil își va aduce cele două flori și le va așeza în vaza
de pe măsuța din față, iar pe celelalte două le voi duce la centrul Nisip și Apă unde le vom
planta din nou în pământ.
După ce vor fi observate părţile componente ale celor două flori şi se va stabili rolul
acestora, le voi propune copiilor să ne jucăm un joc. Se vor împărţi copiii în două grupe –
grupa narciselor şi grupa lalelelor –. Copiii îşi vor alege dintr-un coşuleţ medalioane
reprezentând laleaua şi, respectiv, narcisa, alegându-şi astfel, echipa din care vor face parte.
Copiii, în funcţie de floarea pe care o reprezintă, vor trebui să stabilească asemănările şi
deosebirile, dintre cele două flori cu ajutorul diagramei Venn.
Pe măsuţă, în faţă lor, se află jetoane reprezentând părţile componente ale celor două
flori. Se solicită un copil din fiecare echipă să vină la masă să ia jetonu corespunzător florii pe
care o reprezintă și sa completeze Diagrama. La sfârşit, se vor verbaliza acţiunile.

VI.Obţinerea performanţelor ALA 1


Îndreptându-ne atenția înspre grădina din sala de grupă, vom descoperii că aceasta nu are
deloc flori şi nici gard, prin urmare voi propune copiilor să aranjăm această grădină astfel
încât să o mulţumească pe Zâna Primăvara şi să vină cu drag la noi în ţară cu mai multă putere
şi căldură?
Prin urmare, copiii sunt rugaţi să se aşeze la măsuţe în funcţie de imaginea pe care o au în piept, pentru
a afla ce au de făcut. Astfel se trece la activitatea pe Centre de Interes cu ajutorul următoarei tranziţii:
La măsuţe să plecăm
Grădina s-o înfrumusețăm
Cu flori frumoase și gingașe
Chiar de noi realizate!”
unde copiii vor avea următoarele sarcini:

ALA I
Nisip şi apă: “Plantăm flori de primăvară“ -activitate gospodărească-
Sarcini: să planteze flori de primăvară în ghicevi.
Artă:,,Laleaua și narcisa,, -colorare-
Sarcini: să coloreze florile de primăvară narcisa și leleaua folosind culori adecvate.
Joc de masă: ,,Cărticica cu flori de primăvară”-puzzle-
Sarcini: Să reconstituie imagini cu florile de primăvară din bucăţi de puzzle.
După ducerea la bun sfârşit a sarcinilor date, materialele realizate la fiecare centru de
interes se vor aşeza în grădina din grupa noastră urmând a fi analizate şi discutate. Se vor face
aprecieri verbale asupra modului de participare a copiilor la activitate urmând să purtăm o
scurtă conversaţie după următorul plan:
-Ce am avut de realizat la centrul Nisip şi apă?
-Dar la centrul Artă ce am avut de făcut?
-Dar la Jocul de masă?
-Ce credeţi am reuşit să facem să arate grădina aşa cum şi-ar dori Zâna Primăvara?
După această discuţie se va ieşi la baie cântând cântecelul „Vine , vine primăvara,,.
La revenirea în sala de grupă vom descoperii că Ghiduci a trecut pe la noi pe la grupă și a
lasat fiecăruia mai multe materiale de care vom avea nevoie la următoarea activitate, astfel se
va trece la următoarea etapă și anume la cea de la Domeniul Om și Societate.

VII.Asigurarea retenţiei şi a feedback-ului


Domeniul Om şi societate - activitate practică
Pentru început voi citi copiilor o ghicitoare al cărei raspuns este ,,PĂLĂRIE”, astfel noi va
trebui să ne realizăm pălăriile pentru petrecerea dedicată Zînei Primăvara.
Ciupercă uscată
În cui agăţată.
(pălăria)
Prin urmare copiii vor realiza o pălărie asamblând şi lipind bucǎţile de hârtie coloratǎ
decupate, iar decorarea acesteia se va face cu florile primăverii (lalele și narcise), pe care vor
trebui să le decupeze şi să le lipească pe propria pălărie..
Intuirea materialelor:
Pe masǎ, preşcolarii vor avea pregǎtite pălării colorate de culoare verde, foarfeci,
creioane colorate, imaginea florilor de primăvară pe carton alb, lipici, şerveţele. Copiii vor
denumi instrumentele utile în realizarea sarcinii date.
Prezentarea lucrǎrii practice-model:
Le prezint preşcolarilor lucrarea practicǎ-model.
Explicarea şi demonstrarea modului de lucru:
Le explic în timp ce demonstrez modul de realizare.
Reamintesc regulile de realizare a lucrării practice :
- respectarea indicaţiilor primite în vederea asamblǎrii corecte a bucǎţilor
decupate pentru a obține o pățărie;
- decuparea pe linia conturului florilor;
- utilizarea corectă a instrumentelor şi materialelor de lucru;
- lipirea corectǎ a produsului finit pe propria pălărie.
Exerciţii pentru încălzirea musculaturii
Cer copiilor să îşi pregătească mânuţele de lucru rostind urmǎtoarele versuri
concomitent cu realizarea mişcǎrilor mâinilor pentru încǎlzirea musculaturii:
În grădină crește o floare
Ce zâmbește către soare
„Degetele-mi sunt petale
Le deschid ca la o floare
Boboc,floare,boboc floare’’

Realizarea lucrărilor de către copii


Copiii vor realiza, individual, o pălărie. Voi interveni acolo unde este cazul.

Analiza lucrărilor
Lucrările copiilor sunt aşezate pe măsuţele de lucru, iar cu ajutorul metodei ,,Turul
galeriei,, copiii vor analiza şi aprecia lucrările realizate de colegii lor.
După această etapă voi propune copiilor să mergem să vedem dacă nu a
venit ,,Ghiduci,, la noi şi astfel vom ieşi la baie cu ajutorul tranziţiei:
,,Bat din palme,clap,clap,clap
Din picioare trap, trap,trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Şi spre baie noi pornim,
Cu Ghidici să ne-ntâlnim”

VIII. Încheierea activităţii


„V-aţi descurcat foarte bine azi. L-am ajutat cu succes pe Ghiduci să îi pregătească o
petrecere prietenei lui şi pentru aceasta vom participa cu toţii la petrecerea ce va avea loc
chiar la noi la grupă. În acest timp bate la uşă chiar Ghiduci care le spune copiilor că Zâna
Primăvara este foarte mândră de ei, sunt cu adevărat copii descurcăreţi şi isteţi iar pentru asta
le-a trimis fiecăruia câte o floare, ca semn că va venii cu mare drag la noi în ţară. Prin urmare
Ghiduci va împărţii copiilor florile trimise de Zână drept recompensǎ, iar mai departe
vomtrece la ALA II în cadrul căruia vom dansa cu toţii ,,Dansul florilor,, având pălăriile pe
cap şi florile în mână.

S-ar putea să vă placă și