Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 10.10.2018
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu Program Normal Nr.3, Tăşad
GRUPA: Mijlocie
EDUCATOARE: Horge Andra-Antoanela
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Când/Cum și de ce se întâmplă?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Bogățiile toamnei”
MIJLOC DE REALIZARE: Memorizare
DOMENIUL DE CUNOAŞTERE: ,,Domeniul Limbă şi Comunicare”
TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Toamna” de Demostene Botez
TIPUL ACTIVITĂŢII: Transmitere de noi cunoştinţe
SCOP: Dezvoltarea capacităţii de memorare a unui text.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: - Să memoreze poezia;
O2: - Să reţină ideile principale;
O3: - Să recite expresiv, respectând intonaţia, accentul, pauza, ritmul, tonul şi nuanţarea vocii;
O4: - Să reţină titlul poeziei;

O5: - Să-şi îmbogăţească vocabularul cu noile cuvinte.


STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE: conversatia, observaţia, explicatia, exercitiul, demonstrația, jocul.


MATERIAL DIDACTIC: Planşe ce reprezintă anotimpul toamna, imagini cu fructe de toamnă, cutia surpriză, bilețele.
FORMA DE ORGANIZARE: frontal.
FORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE: observarea comportamentului copiilor, capacitatea de concentrare, răspunsurile copiilor,
evaluare frontală prin aprecieri verbale.

RESURSE UMANE: Copii.

DURATA: 20-25 minute.

LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupă.


BIBLIOGRAFIE

 Curriculum pentru învățământul preșcolar, prezentare și explicitări, Editura DPH, București, 2009;
 Repere metodice utile pentru învățământul preșcolar, volumul I, Editura Delta Cart Educațional, Pitești, 2011
 Metodica activităților instructiv – educative în grădinița de copii;
 Piramida cunoașterii, repere metodice în aplicarea curriculum-ului preșcolar, Editura Diamant, 2014;
Desfăşurarea activităţii

Etapele activităţii Conţinut ştiinţific Strategii didactice


1. Moment organizatoric Asigurarea unui climat psiho-pedagogic favorabil necesar bunei
desfăşurări a activității.
Pregătirea materialului didactic necesar.
2. Captarea atenţiei Educatoarea prezintă copiilor în această atmosferă pe Zâna Conversaţia
Toamnei care a venit în vizită la grupa mijlocie pentru a-i învăţa o
poezie.

3. Anunţarea temei şi a Copii, astăzi la Domeniul Limbă și Comunicare vă voi recita poezia Conversaţia
obiectivelor
,,Toamna”, de Demostene Botez. Pentru aceasta trebuie să fiţi atenţi la
modul în care eu voi intona poezia. Vom repeta apoi împreună poezia
pentru a învăţa să recităm clar şi expresiv.

4. Prezentarea conţinutului
şi 1. Familiarizarea cu textul poeziei Observația
dirijarea învăţării Li se prezintă copiilor o planșă ce reprezintă anotimpul toamna.
Pentru a înţelege cât mai bine despre ce este vorba în poezie, le voi
Conversația
explica noile cuvinte întâlnite precum
zori = dimineață Explicația
roade = bogății
fructe bogate = fructe multe
panere = Obiect făcut dintr-o împletitură de nuiele

2. Recitarea model

Voi recita eu poezia în întregime, respectând ritmul, pauza, intonaţia,


accentul. Expunerea
,,Toți acei ce-ntreaga vara
Au lucrat din zori în seară
Toamna au roade bogate
Au și fructe și bucate
Mere,
Pere
În panere.
Prune
Bune
Și alune,
Și gutui
amărui,
Cu puf galben
Ca de pui.
Și tot felul de legume,
De nu le mai știi pe nume.”

3. Învăţarea poeziei
Voi mai recita o dată poezia împreună cu preșcolarii cu tonul, mimica şi
intonaţia adecvată.

Pe urmă,voi relua primele două versuri împreună cu copiii.


Apoi, primele patru versuri.
Și tot așa până se memorezează întreaga poezie.

La final, 4-5 copii vor recita toată poezia, de la început, până la sfârşit.

5. Obținerea performanței Obținerea performanței se realizează cu ajutorul unei cutii surpriză în Conversaţia
care se află diferite bilețele pe care sunt scrise întrebări. Explicația
Copiii vor veni pe rând, își vor lua un bilețel și vor răspunde la întrebare.
- Cum se numește poezia?
- Ce anotimp este descris în poezie?
- Ce fructe se culeg toamna?
- Ce foloase au oamenii care au lucrat toată vara în grădină?
- Care este morala poeziei?

6. Fixarea conținutului Se organizează jocul „Actorul şi spectatorii”. Sunt numiţi copii care să Conversaţia
recite poezia expresiv, pe o scenă improvizată. Explicaţia
Copiii aplaudă reuşitele. Jocul

7. Încheiera activităţii Voi face aprecieri referitoare la modul de desfăşurare a activităţii. Vor fi Aprecieri verbale
evidenţiaţi cei mai activi copii .

S-ar putea să vă placă și