Sunteți pe pagina 1din 4

1

Proiect de activitate
DATA: 18.10.2022
G.P.N „ELISABETA ROSETTI“ ROSEȚI
GRUPA: MARE
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Cand/cum si de ce se intampla?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „E toamnă iar”
CATEGORIA DE ACTIVITATE : ADE – DLC „Toamna”, de Demostene Botez;
- DOS2 „ Roadele toamnei”
TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Roadele toamnei”
TIPUL ACTIVITĂȚII: Dobândire de noi cunoștiinte
MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrată (memorizare și activitate practică)

SOPUL ACTIVITĂȚII: formarea deprinderii de-a manipula corect instrumentele de scris și


materialele specifice activității practice;
-dezvoltarea vocabularului prin memorarea unor expresii;

Obiective operaţionale:
a) cognitive:-să asculte cu atenţie poezia ,să reţină conţinutul acesteia,să
demonstreze că l-a înţeles;
-să reţină cuvintele nou întâlnite,să înţeleagă sensul lor şi să le utilizeze în
contexte noi;
-să denumească în mod corect caracteristicile fructelor și legumelor de toamnă;
b) afective: -să manifeste interes pentru activitate;
-să lucreze în echipă;
-să împărtășească celor din echipă din cunoștințele acumulate;
c) motrice: -să adopte o poziţie corectă a corpului în timpul activităţii;
-să manipuleze în mod corect instrumentele de scris/colorat pentru acoperirea
spațiului plastic;
-să manipuleze în mod corect hârtia creponată pentru a obține produsul finit;
Metode şi procedee:expunerea,explicaţia,demonstraţia,conversaţia,exerciţiul,jocul,aplauze.
Mijloace de învăţământ: imagini cu aspecte de toamnă, PC, planșe care surprind structura
logică a poeziei; siluete reprezentând fructele și legumele de toamnă;
Material bibliografic: Poezii, de Demostene Botez;
Poezii ilustrate- Editura Artemis, 2005.
Proiecte tematice orientative- Aurelia Ana și Smaranda Maria Cioflica,
Editura Tehno Art,2003
Durata: 35 – 40 minute
2

Desfăşurarea activităţii

Nr Evenimentul Strategia Evaluare


crt didactic Conţinutul ştiinţific didactică Instrumente
Indicatori
I. DLC Se creează condiţiile unei bune des- fășurări ale
activităţii; Sunt întâmpinați musafirii, se fac
1 Moment prezentările și se preci- zează scopul vizitei.
organizatoric
2 Captarea atenţiei Prin prezentarea, pe fundal muzical, a unor expunerea, Observaţia directă
imagini de toamnă, se realizează momentul- observaţia,
surpriză, cu precizarea fap- tului că se conversaţia,
urmărește memorizarea unei scurte poezii despre imagini,
toamnă, după care se va lucra în echipe la tema
intitulată „Roadela toamnei”.
3 Reactualiza-rea Pe baza siluetelor și a imaginilor, se poartă o explicaţia, Chestionare orală
cunoştinţelor scurtă discuție despre elemen- tele caracteristice conversaţia.
anotimpului: vremea e rece; ziua a devenit mai
scurtă iar noaptea e mai lungă; gospodarii au
adu- nat roadele de pe câmp și din grădini;
păsările călătoare au părăsit țara noas- tră;ș.a.
4 Anunţarea temei Anunț preșcolarii că la activitatea de as- tăzi vor
memora o poezie plăcută despre toamnă,
intitulată Toamna, scrisă de D. Botez, în partea a
doua a activității ur- mând să lucreze pe echipe.

5 Dirijarea Voi recita poezia, apoi voi explica sensul expunerea, Stimularea şi încu-
învăţării cuvintelor noi: explicaţia, rajarea copiilor,apre-
din zori până în seară- fără odihnă cierea răspunsurilor
bucate-hrană(cu sensul de fructe, legu- me,
provizii pentru iarnă)
panere- lădițe

Toamna recitarea
Toţi acei ce-ntreaga vară
Au lucrat din zori în seară,
Toamna au roade bogate
Au şi fructe, şi bucate ,
Mere,pere,
În panere.
Prune bune
Şi alune,
Şi gutui amărui,
Cu puf galben
Ca de pui.
Şi tot felul de legume,
De nu le mai ştii pe nume.
planșe cu secvențe din
Se trece la următoarea etapă: învăţarea poezie
conținutului pe fragmente/ secvențe logice.
Voi recita prima stofă şi voi solicita co- pii să
recite şi ei ,respectând pauzele şi intonaţia
cerută de text.
Voi recita prima şi a doua strofă solicitând, pe
rând, copiilor să încerce şi ei să recite .
3

Se repetă de câteva ori ,mai întâi cu câte un


copil, după care se recită cu grupul și se insistă
pe latura expresivă a poeziei.

6 Asigurarea Sub forma unui concurs, provoc preșcolarii să explicaţia, Observaţia directă
retenţiei şi a recite cât mai clar, expre- siv și fluent. demonstra- ţia,
transferului de ,,Cel mai bun recitator” exerciţiul,
cunoştinţe Împart grupa de copii în două subgrupe: jocul,aplau-ze
recitatori-spectatori.
Câte-un reprezentant de la grupa recitatorilor va
recita poezia cât mai expresiv.Va fi ajutat de
ceilalţi membri ai grupului din care face
parte,dacă e cazul.
Copiii din grupa spectatorilor vor aplau- da cei
mai buni recitatori.
Se inversează rolurile între echipe.
Se menţionează cei mai buni recitatori.

7 Încheierea Formulez aprecieri generale şi individu- ale conversația Aprecieri


activităţii asupra modului cum au răspuns şi s-au
comportat copiii la activitatea de memorizare și
îi încurajez să se grupeze pentru partea a doua a
activității: „Roadele toamnei”.

Tranziții Momentul de mișcare este realizat prin


intermediul interpretării unui joc muzi- cal jocul muzical Stimularea şi încu-
intitulat ,,S-a suit copilu-n pom!”/ Acum e rajarea copiilor să
toamnă,da! execute mișcările su-
gerate de text
II DOS
Copiii formează echipele de lucru, după conversația Observaţia directă
1. Moment preferință și se așază la sectoarele de activitate,
organizatoric tot după criteriul preferinței.

2. Captarea atenției Se realizează prin intermediul unor ghicitori și problemati-


descoperirea materialelor de lucru. zarea

Anunțarea temei Plecând de la conținutul poeziei, se readuce în


3. discuție subiectul referitor la fructele și legumele expunerea, Chestionare orală
de toamnă, evidenți- indu-se faptul că toate explicaţia,
reprezință „roadele toamnei”.

Copiii descoperă siluete reprezentând fructe,


Întuirea legume și frunze de toamnă. Pe mese sunt fâșii expunerea
materialelor puse de hârtie creponată, respective lipici. Totodată
4. la dispo- ziția sunt prezenta- te cele două puncte de expunere
copiilor are lucrărilor:copacul pentru fructe și coșul Observaţia directă
pentru legume.
4

Prezint copiilor câteva siluete reprezen- tând


fructe, legume și frunze de toamnă obținute prin
Prezentarea ruperea hârtiei creponate și lipirea acesteia în explicaţia,
etapelor de lucru contur, respectând cu- loarea adecvată.Precizez demonstra-ţia,
5. că cei mai mici pot alege să coloreze după
contur.
Etapele de lucru:
1.Ruperea hârtiei
2.Lipirea în contur
3Finalizarea lucrării. Observaţia directă
4.Expunerea lucrării.
5.Adunarea resturilor de materiale și a- runcarea
acestora la coșul de gunoi.
lucrul în
Desfășurarea Copiii încep lucrul utilizând materialele puse la echipă
activității dispoziție și primesc indicații sau ajutor, dacă
este cazul.
6.
Se formulează aprecieri privind modul de lucru
Încheierea ac- și latura estetică a produselor finite. Sunt expuse
tivității lucrările și se oferă stimulente la finalul
activității.
7.
Aprecierea verbală

S-ar putea să vă placă și