Sunteți pe pagina 1din 7

GRADINITA CU PP NR.

30, ploiesti

Educatoare: georgescu valentina

Propunatoare: iancu (machita) Georgiana-mirela

PROIECT DIDACTIC
,,OMUL DE ZAPADA”
De rUsalim muresanu
DATA: / 12 / 2013

GRUPA: mare

TEMA : Cand/cum si de ce se intampla?

PROIECT TEMATIC : ,,Ninge peste tara mea”

SUBTEMA: ,, Iarna, bucuria copiilor”

TEMA ZILEI: ,,OMUL DE ZAPADA”

DOMENIUL EXPERIENTIAL: Domeniul Limba si Comunicare – DLC

TIPUL DE ACTIVITATE: Transmitere si dobandire de noi cunostinte

MIJLOC DE REALIZARE: Memorizare

FORMA DE REALIZARE: Frontal si pe grupuri

DURATA: 20-25 min.

LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa

SCOPUL ACTIVITATII:

 Formarea deprinderii de a memora şi reproduce voluntar şi logic poezia si de a o


reda nuanţat şi expresiv;
 Intelegerea sensului cuvintelor noi si alcatuirea de propozitii cu acestea;
 Cultivarea sensibilitatii artistice si a dragostei fata de frumusetile naturii si pentru
creatiile artistice

OBIECTIVE OPERATIONALE:

 sa-si insuseasca textul poeziei;


 sa recite expresiv, respectand intonatia, accentul, pauza, ritmul, tonul si nuantarea
vocii;

 sa respecte sarcina trasata pe fisa de lucru in functie de explicatiile date anterior;

 sa-si imbogateasca vocabularul cu cuvinte si expresi (tantos, ograda, cusma,


harmalaie, molcom; baltoaca.

 sa se exprime corect si coerent in limba romana;


STRATEGII DIDACTICE :

Metode si procedee : demonstratia , conversatia , explicatia , exercitiul , surpriza ;

Material didactic : planşe cu scene din poezie ; fise; culori.

BIBLIOGRAFIE:
,, Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor, de la 3 la 6/7 ani”, M.E.C.T. – 2008;

,, Activitatea integrata din gradinita” , Editura Didactica Publishing House, 2008.


SCENARIUL DESFASURARII ACTIVITATII

EVENIMENTE CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII EVALUARE


DIDACTICE DIDACTICE
Moment Pentru o bună desfăşurare a
organizatoric activităţii se vor lua următorele
măsuri:
 aerisirea sălii de grupă;
 aranjarea mobilierului sub
forma de careu deschis;
 pregătirea materialului
didactic necesar desfasurarii
activitatii ;
 intrarea ordonată a copiilor
în sala de grupă.

Captarea O voi face prin descoperirea sub Surpriza, Copiii raspund;


atentiei forma de surpriza a plansei pe Aprecierea
fondul careia se va purta o scurta raspunsurilor;
convorbire despre anotimpul iarna. Conversatia, Observarea
Explicatia comportamentului
copiilor;
Anuntarea temei si Astazi, noi vom invata o poezie. Copiii asculta
precizarea Poezia se numeste “Omul de Explicatia
obiectivelor zapada”si a fost scrisa de poetul
Rusalim Muresanu.
Dirijarea invatarii Anunt copiii ca poezia noastra are Observarea
patru strofe si ca mai intai pentru a o Demonstratia, comportamentului
putea invata o voi recita eu model.
Recit expresiv, nuantat poezia în
întregime, astfel încât sa fiu
ascultata cu interes de toti copiii
fiind ajutata de imagini sugestive
pentru textul poeziei.Voi explica Explicatia,
cuvintele noi: tantos, ograda, cusma,
harmalaie, molcom, baltoaca.
Recit poezia de 2-3 ori. Apoi
urmeaza invatarea poeziei pe strofe:
voi recita prima strofa de 1-2 ori
apoi voi solicita 2-3 copii sa repete;
Apoi strofa 1 si 2 si procedez ca la
prima strofa, urmand apoi 1, 2, 3 si
iar solicit 2-3 copii sa recite; reiau Exercitiul Evaluez capacitatea
apoi 1, 2, 3, 4 si procedez intocmai copiilor de a se
ca pana acum solicitand 2-3 copii sa exprima
recite poezia. Le recit apoi poezia in
intregime inca odata, solicitand 4, 5
copii sa repete si ei poezia cu
ajutorul meu.
Asigurarea O voi realiza prin prezentarea fisei si Explicatia, Observarea
retentiei si a prin precizarea sarcinii de lucru Exercitiul comportamentului
transferului – ,,Completeaza ce lipseste” copiilor si a modului
de realizare a sarcinii

Incheierea Aprecieri generale si individuale


activitatii asupra modului de comportare si Conversatia Aprecieri verbale
participare al copiilor la activitate si
vom iesi din sala de grupa cantand
cantecul ,,Iarna ne-a sosit in zori”.
Omul de zăpada
De Rusalim Muresanu

Ţanţos stă-n ogradă

Parcă-i o minune

Omul de zăpadă

Cu ochi de cărbune.

Dintr-un morcov nasul,

Cuşma , o tigaie
Si-n jur la tot pasul,

Mare hărmălaie !

Omul de zăpadă,

Parcă se gândeşte:

„Cand o să mă vadă,

Soarele, păleşte !”

Soarele, molcomul,

Ii zâmbi oleacă.

Si pe data, omul, .

Se făcu… băltoacă ! .

“COMPLETEAZA CE LIPSESTE” DATA:

NUME:

S-ar putea să vă placă și