Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

DATA : 20 martie 2010

CLASA : a II a

ÎNVĂŢĂTOARE : Elena Vrabie

ŞCOALA cu clasele I – VIII Nr. 2 ,, Petru Comarnescu’’- Gura Humorului

OBIECTUL : Matematica

SUBIECTUL: ,,Adunarea şi scăderea numerelor naturale 0 – 1000 ’’

TIPUL LECŢIEI : recapitulare şi consolidare

OBIECTIVELE LECŢIEI :
• 1 – să adune şi să scadă, fără şi cu trecere peste ordin numerele de la
0 la 1000;
• 2 – să cunoască şi să utilizeze conştient, terminologia matematică:
sumă, termeni, diferenţă, descăzut, scăzător,e.t.c.;
• 3 – să cunoască şi să aplice corect formulele de aflare a termenilor
necunoscuţi;
• 4 – să lucreze independent;
• 5 – să lucreze în echipă manifestând interes şi capacitate de
cooperare;
• 6 – să –şi corecteze şi autoevalueze activitatea.

MATERIALE ŞI MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT :


- fişe pentru activitate individuală, fişe pentru activitate în
echipă;
- jetoane;
- manualul, culegeri;
- calculatorul.
DESFAŞURAREA ACTIVITĂŢII

1. CAPTAREA ATENŢIEi

- scurtă prezentare PowerPoint

2. PREZENTAREA TEMEI, A PLANULUI DE RECAPITULARE


ŞI A OBIECTIVELOR

- prezentare PowerPoint

3. REPETAREA ŞI CONSOLIDAREA CUNOŞTINŢELOR

a) exerciţii de calcul mintal;


b) activitate în echipă ( gruparea unor jetoane ce conţin termeni
matematici: suma, diferenţa, ……şi formule de aflare a
termenilor necunoscuţi);
PLUS ( + ) MINUS ( - )
SUMA DIFERENŢA
TERMENII ADUNĂRII DESCĂZUT
SCĂZĂTOR
,,cu…mai mare (mult)’’ ,,cu…mai mic (puţin)’’
t1 = S – t2 d=D+s
t2 = S – t1 s=d–D
c) prezentarea la tablă a activităţii în echipă şi repeterea cunoştin-
ţelor teoretice despre adunare şi scădere;
d) muncă independentă: fişa de muncă independentă ( anexa 1);
e) activitate în echipă: fişa de activitate în echipă (anexa 2);

4. EVALUAREA ACTIVITĂŢII

5. TEMA ACASĂ
ANEXA 1

Fişă de muncă independentă

Adunarea şi scăderea numerelor naturale 0-1000

1. Calculaţi:

352+426= 239+514=
604+375= 467+103=
556+130= 182+635=
372+213= 347+360=

2. Efectuaţi:

725 – 513 = 840 – 415 =


648 – 325 = 357 – 162 =
976 – 465 = 632 – 234 =
810 – 610 = 500 – 290 =

3. Rezolvaţi sub formă de problemă:

La suma numerelor 200 şi 49 adunaţi diferenţa numerelor 500 şi50.

4. *Efectuaţi, respectând ordinea operaţiilor:

(436+259)-385=

952-(384+416)=

(587-325)+ (290- 74)=


ANEXA 2
Fişă pentru activitate în echipă

Aflaţi numărul necunoscut:

a + 230 = 798 n – 323 = 641


a= n=

314 + a = 560 829 – n = 408


a= n=

S-ar putea să vă placă și