Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea scolara: Scoala Gimnaziala Valea Seaca


Data:
Clasa: a IV-a
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Unitatea tematicǎ: Înmulțirea numerelor naturale în concentrul 0 – 1 000 000
Disciplina: Matematică
Titlul lecţiei: Înmulţirea unui număr de trei cifre cu un număr de o cifră
Obiectivul fundamental:
- Dezvoltarea competenţelor de utilizare a operaţiilor cu numere în situaţii familiare;
Domenii de conţinut:
- Numere şi operaţii cu numere;
Tipul de lecţie: formarea şi dezvoltarea de competenţe
Competenţe generale:
2. Utilizarea numerelor în calcule;
5. Rezolvarea de probleme în situaţii familiare;
Competenţe specifice:
2.5. Efectuarea de înmulţiri de numere în concentrul 0 - 1000000 când factorii au cel mult trei cifre şi
de împărţiri la numere de o cifră sau două cifre;
5.1. Utilizarea terminologiei specifice şi a unor simboluri matematice în rezolvarea şi/sau compunerea
de probleme cu raţionamente diverse;
5.3. Rezolvarea de probleme cu operaţiile aritmetice studiate, în concentrul 0 - 1000000;
Competenţe/Centre: Matematică:
- efectuarea de înmulţiri a unui număr mai mic decât 1000000 cu un număr format cu o cifră;
- utilizarea calculatorului pentru verificarea unor operaţii de înmulţire;
- utilizarea în calcul a unor proprietăţi ale înmulţirii;
- rezolvarea unor probleme pornind de la o tematică dată/de la numere date/expresii care sugerează
operaţii;
- rezolvarea de probleme prin mai multe metode;
Obiective operaţionale:
O1 – să efectueze înmulţiri a unui număr de trei cifre cu un număr de o cifră;
O2 – să verifice rezultatul înmulţirilor cu ajutorul calculatorului;
O3 – să afle factorul necunoscut aplicând proprietăţile înmulţirii;
O4 – să rezolve probleme prin mai multe metode;
Strategii didactice:
Metode de predare-învăţare: Conversaţia, Explicaţia, Exerciţiul, Învățarea prin descoperire,
Problematizarea, Jocul didactic, Munca independentă;
Mijloace didactice: fişe de lucru, marker, flip-chart, tablă interactivă, manuale/manuale.edu.ro,
resurse didactice worldwall;
Forme de organizare a activităţii didactice: frontal, individual, grup;
Evaluarea didactică: observarea sistematică, aprecieri verbale, interevaluarea;
Aspecte privind managementul clasei de elevi: 29 de elevi;
Resurse informaţionale:
- Logel, Dumitru, Metodica predării matematicii pentru învăţământul primar, Editura Carminis,
Bucureşti, 2017;
- Viorica Boarcăş, Ecaterina Bonciu, Niculina Stănculescu, Aida Stoian, Matematică, manual clasa a
IV-a, Editura Litera, Bucureşti, 2021, aprobat prin OME nr. 5348/ 06.10.2021;
- Anexa nr. 2 la OMEN nr. 5003/02.12.2014, Programa şcolară de matematică, clasa a IV-a,
Bucureşti, 2014;

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

1. Moment organizatoric:
- Crearea condiţiilor optime pentru desfăşurarea activităţilor, îndrumarea elevilor în activitatea de
pregătire; pregătirea materialelor şi a instrumentelor de scris;

2. Captarea atenţiei:
* Ghicitoare despre operaţii matematice:
Cifrele au uneori
Între ele şi un ,,ori”,
Un semn foarte cumsecade
Ce le face să dea roade.
(Înmulţirea)

3. Reactualizarea cunoştinţelor:
* Calcul mintal:
6×8= 9×7= 7×4= 8×2= 7×7=
4×9= 6×3= 5×6= 4×5= 8×5=
- Care este numărul de 7 ori mai mare decât 6, 7, 9, 5, 8; dar de 8 ori mai mare decât 8, 3, 4, 9, 1;
- Care este produsul numerelor: 4 și 3; 6 și 5; 7 și 9; 8 și 8; 9 și 4;
- Cum se numesc numerele care se înmulţesc? (factori); Cum se numeşte rezultatul operaţiei de
înmulţire? (produs); Cum se numeşte semnul operaţiei de înmulţire? (ori); Cum se află factorul
necunoscut la înmulţire? (prin împărţirea produsului la factorul cunoscut);

* Muncă independentă: Observă tabelul și efectuează calculele în scris pe caiet, pentru a afla câte
jucării sunt din fiecare fel (manual matematică pag. 47, ex. 5):

621 541 299 436 530


×4

×6

- Verificarea frontală a muncii independente;

4. Anunţarea titlului şi a obiectivelor lecţiei:


- Se anunţă titlul şi obiectivele lecţiei;
- Se scrie titlul lecţiei la tablă şi în caiete:
Înmulţirea unui număr de trei cifre cu un număr de o cifră

5. Dirijarea învăţării:
* Citiţi şi rezolvaţi cerinţele (manual matematică pag. 47):
1.) Efectuează înmulțirile, apoi verifică rezultatul cu ajutorul calculatorului:
256 × 8 = 379 × 7 = 234 × 4 = 681 × 2 =
432 × 1 = 536 × 3 = 426 × 6 = 244 × 5 =

2.) Află produsul numerelor:


430 și 3; 670 și 5; 237 și 9; 387 și 8; 963 și 2; (430 x 3 = ; 670 x 5 = ; 237 x 9 = ; 387 x 8 = ; 963 x 2 = );

3.) Calculează produsul dintre cel mai mare număr impar de trei cifre diferite și cel mai mare număr
par de o cifră; (987 x 8 = 7896)

4.) Identifică numărul ascuns, aplicând proprietățile înmulțirii (dacă înmulţim un număr cu 1,
rezultatul va fi acel număr; dacă înmulţim un număr cu 0, rezultatul va fi 0): (1, 0, 1)
893 × = 893 432 × =0 × 732 = 732

5.) Mara a vizitat o expoziție Lego, la care erau prezentate blocuri albastre și verzi. Numărul
blocurilor albastre era de 2 ori mai mare decât 501. Blocurile verzi erau cât produsul numerelor 320
și 5.
Câte blocuri albastre și câte blocuri verzi erau la expoziție?

- Se analizează datele problemei: ce reprezintă fiecare număr, care este întrebarea problemei, ce
cunoaştem, ce trebuie să aflăm;
Rezolvare:
1) Care este numărul blocurilor albastre?
2 x 501 = 1002 (blocuri albastre)
2) Care este numărul blocurilor verzi?
320 x 5 = 1600 (blocuri verzi)
R: 1002 blocuri albastre, 1600 blocuri verzi

6.) La fabrica de jucării au fost pregătite, pentru ziua de 1 Decembrie, 642 de cutii cu câte 4
păpuși costumate în port național și 936 de cutii cu câte 9 păpuși îmbrăcate în portul minorităților
naționale.
Câte păpuși au fost ambalate în total?

- Se analizează datele problemei: ce reprezintă fiecare număr, care este întrebarea problemei, ce
cunoaştem, ce trebuie să aflăm;
Rezolvare:
1) Câte păpuși costumate în port național au fost pregătite?
624 x 4 = 2496 (păpuși costumate în port naţional)
2) Câte păpuși îmbrăcate în portul minorităților naționale au fost pregătite?
936 x 9 = 8424 (păpuși îmbrăcate în portul minorităților naționale)
3) Câte păpuși au fost ambalate în total?
2496 + 8424 =10920 (păpuși)
R: 10920 de păpuși

6. Obținerea performanței:
* Rezolvă problema anterioară printr-un exerciţiu cu paranteze:
(624 x 4) + (936 x 9) = 2496 + 8424
=10920

* Activităţi multimedia: Rezolvă cerinţele:


- Stabileşte corespondenţa între elementele celor două mulţimi:
274 x 4 = 1104
651 x 6 = 620
954 x 7 = 6678
124 x 5 = 3906
- Verificarea pe manualul digital;

7. Evaluarea activităţii:
- Verificarea frontală a rezolvării corecte a cerinţelor fişei;
- Evaluarea modului de realizare a sarcinilor propuse, recomandări;

8. Încheierea activităţii:
- Aprecieri individuale şi colective cu caracter motivant privind participarea elevilor la activitǎţi;
aprecieri generale asupra comportamentului elevilor.

S-ar putea să vă placă și