Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data:
Unitatea de invatamant: Scoala Gimnaziala ”Ion Preotu” Troianul
Invatatoare: Nedelea Georgeta
Clasa: a III-a
Disciplina: Matematica
Unitatea de învăţare: Înmulţirea numerelor naturale
Conţinutul: Exerciţii şi probleme
Tipul lecţiei: consolidare
Obiective de referinţă: 1.4. să efectueze operaţii de înmulţire până la 100 prin adunare repetată sau utilizând tabla
înmulţirii până la 6;
2.3. să rezolve probleme care presupun o singură operaţie dintre cele învăţate;
2.4. să compună oral exerciţii şi probleme cu numere de la 0 la 100 care se rezolvă printr-o
singură operaţie;
4.1. să manifeste curiozitate pentru aflarea rezultatelor unor exerciţii şi probleme.

Obiective operaţionale:
A. Cognitive
Elevii trebuie :
OC1 : să efectueze operaţii de înmulţire cu doi factori ;
OC2 : să utilizeze corect terminologia matematică (factori, produs, de atâtea ori mai mare) ;
OC3 : să rezolve probleme care presupun una-două operaţii;
OC4 : să compună exerciţii şi probleme simple de înmulţire.
B. Psiho-motrice
Elevii vor fi capabili :
OM1 : să scrie corect şi estetic pe caiete, în ritm rapid;
C. Afective
Elevii:
OA1 : vor manifesta interes pentru rezolvarea exerciţiilor şi problemelor;
OA2 : vor colabora cu învăţătoarea pentru realizarea obiectivelor propuse.

RESURSE
A. Bibliografice:
1.oficiale: -« Curriculum Naţional. Programe şcolare pentru învăţământul primar », Bucureşti, ;
- Ştefan Pacearcă, Adriana Răducan, Mariana Mogoş, „Matematică – Manual pentru clasa a III-a”, Editura
Teora
2.pedagogice: - Cerghit I., Radu I.T., Popescu E., Vlăsceanu L., „Didactica, manual pentru clasa a X-a, şcoli
normale”, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1991.
3.metodico-didactice: - Mihaela Singer, Victoria Pădureanu, Nicolae Radu, Rodica Chiran – „Matematică –
Ghidul învăţătorului”, Clasa a III-a, Editura Sigma, Bucureşti, 1996;
- Ioan Dănilă, Elena Ţarălungă, „Lecţia în evenimente – Ghid de proiectare didactică”, Editura Egal,
Bacău, 2002.

B. Metodologice:
1.strategia didactică: inductivă, algoritmică
2.metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, jocul didactic, activitatea independentă
3.forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe
4.mijloace de învăţământ: caiete, instrumente de scris, tablă, fişe, manual
C. Temporale: 45 minute
SCENARIUL DIDACTIC
Evenimentele Obiec- Activitatea învăţătoarei şi a elevilor Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare
lecţiei tive procedee învăţământ organizare
I.Captarea atenţiei OC1 Învăţătoarea propune elevilor să dezlege un mesaj: Jocul
OC2 Scopul jocului: didactic Frontală
- realizarea corespondenţei dintre figuri şi cuvintele
date,
- dezvoltarea flexibilităţii gândirii;
Sarcina didactică:
- descifrarea mesajului cu ajutorul codului dat;

este

înmulțirea

repetată

adunare

termeni

egali

de

Materiale: Fişe de lucru


Regula jocului: La comanda „Start !” a învăţătorului, elevii grupați
câte 2 vor căuta să descopere mesajul prin asocierea figurii cu
cuvântul dat.
Mesajul obținut va fi: ”Înmulțirea este o adunare repetată de termeni
egali”
II. Enunţarea -În această oră de matematică vom rezolva şi vom compune exerciţii Conversaţia
obiectivelor şi probleme care implică operaţii de înmulţire.
III. Actualizarea OC2 -Ce temă aţi avut de pregătit pentru astăzi?
cunoştinţelor Se verifică tema.
-Elevii vor răspunde la întrebări referitoare la terminologia Exerciţiul
matematică:
-Cum se numeşte rezultatul înmulţirii? (…produs.)
-Cum se numesc numerele care se înmulţesc? (…factori.)
-Ce este restul sau diferenţa? (…rezultatul scăderii.)
-Cum se numeşte rezultatul adunării ? (…sumă) Frontală Observare
-Aflaţi produsul numerelor 4 şi 10; 5 şi 5; 6 şi 4, 7 şi 10. sistematică
OC1 -Găsiţi :
 dublul numerelor 8, 6, 10, 7, 9, 2.
 triplul numerelor 4, 9, 7, 8, 10.
Priviți robotul. Exerciţiul
Scrieți numărul de cutii din care este alcătuită fiecare parte a
corpului său.
Cap: 4 x 4 = Fisa
OC4 Gât: 2 x 2 =
Mâna dreaptă: 2x3 =
Mâna stângă: 2x3 =
Cele două mâini: (2 x3) + (2 x3) =
Piciorul drept: 4 x2 =
Piciorul stâng: 4 x2 =
Cele douã picioare: (4 x2) + (4 x2) =
Trunchiul: 4x6 =
IV.Prezentarea op- OC1 Trenulețul title vrea să plec în călătorie, dar nu poate că nu are
timă a conţinutului vagoanele atașate. Vreți voi să îl ajutați? Exerciţiul Tabele Frontală Observare
Lipiţi vagoanele respectând cerinţele: matematice sistematică
1. Scrie inmulțirea cu 6, dar pornind de la 6 X 10
2. Scrie înmulțirea cu 4 dar doar pentru numerele pare
3.Scrie înmulțirea cu 4 dar doar pentru numerele impare
4. Scrieţi rezultatele în ordine crescătoare:
O 4X5= Ş 3X6= U 6X9= R 3X2=

5.Scrie înmulțirea cu 6 dar doar pentru numerele impare


6.Scrie înmulțirea cu 6 dar doar pentru numerele pare
7. Rezolvă exercițiile:
3x4= 5x2= 4x3= 5x9= 6x8=
8. Completaţi tabelul:
a 4 6 1 5
ax6 0
9. Aflaţi câte picioare au:
a) 8 găini .......................................
b) 6 oi ............................................
c) 6 raţe ........................................
V.Dirijarea învăţării OC3  -Rezolvaţi exerciţiile scrise la tablă: Observare
OM1 21 + 10 x 4 = 8x6 Exerciţiul sistematică
6 x 8 – 39 = 6x6 Caietul de Frontală Aprecieri şi
4 x (7 + 2) = 4x2 matematică observaţii
3 x (7 – 3) = 3x3 Stiloul verbale
 Cu cât este mai mare produsul numerelor 2, 5 şi 10 decât Individuală Probă
OC2 scrisă
suma lor ?
OA2
2 x 5 x 10 – (2 + 5 + 10) = 100 – 17 = 83
VI. Obţinerea OC1  -Citiţi problema de la tablă: Exerciţiul Frontală Observare
performanţei OC3 La o librărie s-au adus 9 cutii cu câte 6 pixuri albastre şi 4 cutii sistematică
cu câte 6 pixuri roşii.
Puneţi întrebarea şi rezolvaţi problema.
Repetăm problema!
Se face analiza acesteia: Individuală Probă
OM1 -Ce ştim în problemă? (…că s-au adus 9 cutii cu câte 6 pixuri scrisă
OC4 albastre şi 4 cutii cu câte 6 pixuri roşii.)
-Ce putem să aflăm? (…câte pixuri albastre s-au adus, câte pixuri
OA1 roşii s-au adus, câte pixuri s-au adus în total.)
-Prin ce operaţie aflăm câte pixuri albastre s-au adus ? Dar roşii ?
(…înmulţire 9 x 6, 4 x 6 )
-Care este operaţia prin care aflăm câte pixuri s-au adus în total ?
OA2 (…de adunare)
-Să scriem rezolvarea la tablă şi pe caiete!
1. 9 x 6 = 54 (pixuri albastre)
OM1 2. 4 x 6 = 24 (pixuri roşii)
3. 54 + 24 = 78 (pixuri în total)
R: 78 pixuri
E.n. 9 x 6 + 4 x 6 = 78
VII. Feedback-ul -Cum aflăm un număr mai mare decât altul de 3 ori? (…prin Conversaţia
OC2 operaţia de înmulţire.) Exerciţiul Frontală
-Dar produsul? (…prin înmulţire.)
VIII. Evaluarea OC4 -Rezolvaţi fişă! Exerciţiul Fişa Individuală Probă
performanţei OM1 Elevii rezolvă fişa primită scrisă
IX. Retenţia OC1 -Compuneţi exerciţii cu numerele 2 şi 8; 0 şi 4; 4 şi 10. Conversatia Frontal
OA1 Elevii compun şi rezolvă oral exerciţiile. Exercitiul Individual Observaţia
X. Transferul OC5 -Pentru ora următoare aveţi ca tema exercitiile 8, 9 si 10 de la pagina Exerciţiul
36 din manual. Frontală
Conversaţia

S-ar putea să vă placă și