Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Școala: Școala Gimnazială „Miron Costin” Bacău


Clasa: a II-a A
Propunător: prof. înv. primar Cojocariu Diana-Elena
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică și explorarea mediului
Unitatea de învăţare: Adunarea şi scăderea numerelor naturale de la 0 la 100, fără trecere peste ordin
Subiectul: Adunarea numerelor formate din zeci şi unităţi. Forme de relief. Munții
Tipul lecţiei: predare-învăţare
Obiectiv fundamental: Însuşirea algoritmului adunării numerelor naturale formate din zeci şi unităţi, în
concentrul 0-100
Obiective operaţionale:
cognitive:
OC1 - să utilizeze noţiunile de sumă (total), termeni;
OC2 - să efectueze exerciţii de adunare a numerelor formate din zeci şi unităţi, fără trecere peste ordin;
OC3 - să utilizeze algoritmul de calcul referitor la „mărirea cu…” a numerelor date;
OC4 – să rezolve două probleme, cu plan de rezolvare;
OC5 - să descopere mesajul lecţiei, efectuând calculele date în fişă;
b) psihomotorii:
OM1 – să adopte o conduită optimă pentru desfăşurarea lecţiei;
c) afective
OA1 - vor dovedi interes pentru lecţie, manifestat prin participare activă
Forme de organizare: frontală, individuală
Strategia didactică:
după particularităţile evolutive ale gândirii elevilor: deductive; după gradul de dirijare/ nedirijare a
învăţării: algoritmice;
metode şi procedee: exerciţiul, explicaţia, conversaţia, algoritmizarea, problematizarea, jocul didactic;
resurse materiale: manual, culegere, fişe de lucru, laptop, video-proiector, soft educaţional ”Secretul
numerelor şi al formelor”, recompense – feţe zâmbitoare, numărătoare cu bile;
resurse umane: elevii clasei -28 elevi
resurse temporale: 50 min.

Bibliografie:
Programa şcolară clasele I-II, MECT, Bucureşti, 2003;
Metodica predării matematicii la clasele I-IV, ed Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1988;
Manualul de matematică pentru clasa a II-a, ed. Didactica și Pedagogica, București, 2018;
Scenariu didactic

Ob. Strategii didactice


Etapele lecţiei op. Conţinuturi şi sarcini de învăţare Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare
procedee învăţământ organizare
Captarea OC2 Se atrage atenţia elevilor asupra importanţei Conversaţia Coşuleţ frontală
atenţiei însuşirii conţinutului lecţiei noi, pentru a utiliza Explicaţia Bileţele cu Capacitatea de a
algoritmul de adunare a numerelor formate din zeci exerciţiul ghicitori efectua calcule
şi unităţi, în concentrul 0-100. matematice orale
Solicit elevilor să răspundă la ghicitori matematice
(Anexa 1) 2’
Cuvântul zilei: MUNȚI
Reactualizarea OC1 Se solicită formularea răspunsurilor la întrebările:
cunoştinţelor OC2 - Ce operaţii cunoaşteţi? Conversaţia frontală Aprecierea
dobândite - De ce este important a şti să socotim? Explicaţia individuală a
anterior - Până la cât ştiţi să număraţi? exerciţiul răspunsurilor
- Din ce sunt formate numerele?

Se scrie în mijlocul tablei cuvântul ADUNARE şi


se solicită elevilor să spună cuvinte care au legătură Ciorchine
cu acesta (sumă, termeni, mai mult cu…, mai mare
cu…, adăugăm etc.).
5’
Anunţarea Astăzi la matematică și explorarea mediului vom Conversaţia
temei şi a învăţa să adunăm numerele formate din zeci şi unităţi, Explicaţia
obiectivelor cuprinse între 0 şi 100 și vom învăța despre o formă
foarte importantă de relief. Aceasta este muntele.
Enunţarea obiectivelor se realizează în termeni 1’
accesibili elevilor

Prezentarea Consolidarea terminologiei matematice;


conţinutului Prezentarea algoritmului adunării numerelor
naturale cuprinse între 0 şi 100;
Aplicaţii – exerciţii de calcul scris;
Rezolvare de probleme;
Fişă de evaluare şi descoperirea mesajului lecţiei.
Dirijarea Elevii notează titlul lecţiei în caiete. Laptop Frontală
învăţării Se prezintă o secvenţă de lecţie de pe soft-ul Conversaţia Videoproiector
educaţional ”Secretul numerelor şi al formelor”. Soft educaţional Frontală
Algoritmul de adunare ZU+ZU ”Secretul Observarea
Pe un munte, Alina a zărit 35 de capre negre și 21 numerelor şi al sistematică a
de urși. Câte animale a observat în total? formelor”, ed. elevilor
35+21= EDU

Reprezentăm cele două numere:


Explicaţia
1 1 1 32=
0 0 0
1 1 21=
0 0

Algoritmul
50 + 6 = 56
Aflăm suma celor două numere, adunând U+U şi Z+Z.
Apoi află suma Z cu a U.

Descompunem numerele în Z şi U: Manualul, pag.38

35+21= 30+ 5+20+ 1


= 50+ 3
=53
Aşezăm numerele „unele sub altele”:
35+ (5+1=6; 3Z+2Z=5Z, obţinem 56.
21 rezultatul se aşază sub linie).
56
exerciţiul
De asemenea, elevii vor viziona un videoclip despre
munți. Vor scrie și ei pe caiete care sunt 10’
caracteristicilor lor.
- cea mai înaltă formă de relief
-este reprezentată cu maro pe hartă
Obţinerea Efectuaţi după model: Exerciţiul Manualul, pag.38 Individual Capacitatea de a
performanţelor 25+13= efectua calcule în
41+27= scris
53+36=
63+14= Individual

35+ 27+ 14+ 57+ 15+ 41+ 78+ 87+


21 32 35 21 32 46 11 12 8’

Apoi, vor modela din plastilină un munte, iar lângă el


vor modela două numere formate din zeci și unități și
vor scrie rezultatul cu plastilină.
Asigurarea Se rezolvă două probleme: Capacitatea de a
feed-back 6/ pag.39 efectua probleme
Un termen al adunării este 53, iar celălalt este cuprins Explicaţia Frontal
între 23 şi 27. Care poate fi suma?
8 (a)/ pag.39 Compune probleme după datele
din tabel, apoi, rezolvă-le pe caiet: Exerciţiul
La o grădiniţă erau 56 de căni. S-au mai adus 12. Câte
căni sunt acum?
56+12=68 5’
R: 68 de căni
Evaluarea Descoperă mesajul rezolvând corect exerciţiile. Conversaţia Fişă de lucru
performanţelor (BRAVO! AI DESCOPERIT SECRETUL ADUNĂRII!)
(Anexa 2). Calculele se fac pe caiet. Explicaţia Individual
Elevii care descoperă mesajul primesc mascote – „feţe Jocul didactic
vesele”.
Exerciţiul mascote
10’
Asigurarea Se face corectarea frontală a fişelor cu stabilirea Conversaţia
retenţiei punctajului. Frontal
Elevii primesc tema pentru acasă. Explicaţia

2’ culegere
Transferul De ce credeți că muntele este realizat pe hartă cu Conversaţia Frontal
culoarea maro? Explicaţia
2’
Anexa 1
Ghicitori matematice:

Opt broscuţe stau la sfat


Că vor să intre în lac.
Două nu vor, că-s fricoase,
Şi-au intrat în apă…….. Au păduri de brad,
Vârfuri ascuțite,
Are Nelu 10 bile Cărări șerpuite
Cu 20 mai multe Vasile. Culmi încărunțite;
Câte bile ai, Vasile? Locu-i minunat
Pentru colindat.

Iată acolo, pe imaş


Sunt 20 iepuraşi. Pe un deal îndepărtat
10 pleacă, 10 vin 8 copii s-au adunat.
Mai la vale, lângă iaz,
20 fac mare haz.
Spuneţi iute, negreşit,
Câţi la joacă au ieşit?

Anexa 2

S-ar putea să vă placă și