Sunteți pe pagina 1din 9

- PROIECT DIDACTIC -

DATA: 09.11.2022
UNITATATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială „Vasile Goldiș” – Alba Iulia
PROF. ÎNV. PRIMAR: Savu Marinela
PROPUNĂTOR: Blaga(Lazăr) Alina Maria
CLASA: “Românașilor” I B
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe ale naturii
DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului
UNITATEA TEMATICĂ: „ Sport și sănătate”
SUBIECTUL: Compararea și ordonarea numerelor naturale de la 0 la 100
TIPUL LECȚIEI: Consolidarea și sistematizarea cunoștințelor
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
DISCIPLINE INTEGRATE: CLR, AVAP, DP

COMPETENȚE SPECIFICE:
MEM: 1.1. Recunoașterea și scrierea numerelor naturale în concentrul 0 – 100;
1.2. Compararea numerelor în concentrul 0 – 100;
1.3. Ordonarea numerelor în concentrul 0 – 100;
1.6. Utilizarea unor denumiri și simboluri matematice (˂ = >).

CLR: 1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate;
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate;
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare;
AVAP: 1.1. Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu, exprimat printr-o varietate de forme;
DP: 3.1 Identificarea unor sarcini de lucru simple în contexte variate.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: să compare numerele date folosind semnul corespunzător: mai mic, mai mare sau egal;
O2: să ordoneze crescător și descrescător numerele date;
1
O3: să scrie vecinii numerelor date;
O4: să identifice cifrele lipsă din componența numerelor, pentru a da valoare de adevăr relațiilor matematice date;
O5: să compună și descompună numerele date, în zeci și unități;
O6: să identifice numerele pare și impare, în concentrul 1- 100;
O7: să utilizeze un limbaj matematic adecvat.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, observarea, jocul.
Mijloace de învățământ: fișă traseu ”Din 5 în 5 până la 100”, fișa de lucru, creioane colorate, sacul lui Moș Crăciun, jetoane în formă de globuri cu
numere pare și impare inscripționate, jetoane magnetice cu steluțe cu cel mai mare număr par și impar inscripționat, planșe magnetice cu brazi, cizmulița
Moșului, tabla magnetică, laptop, videoproiector.
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.

RESURSE UMANE: 25 copii


RESURSE SPAȚIALE: sala de clasă
DURATA: 50 min.
BIBLIOGRAFIE:
1. Programa şcolară pentru disciplina MATEMATICĂ ȘI EXPLORAREA MEDIULUI Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a Aprobată prin ordin al
ministrului Nr. 3418/19.03.2013, Ministerul Educației Naționale, București;
2. Planul – cadru de învățămănt pentru învățământul primar, Anexa 1 la OMEN nr. 3371 din 12.03.2013.

2
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Elemente de strategie didactică

Nr. Momentele Elemente de conținut Metode și Materiale Forme de Evaluare


procedee și mijloace organizare
Crt. lecției
didactice

1. Organizarea Se asigură condiţiile necesare bunei desfăşurări a activităţii,


clasei de elevi pregătesc materialele necesare pentru activitate.
Reamintesc copiilor numele meu și îi anunț ca vom face
împreună ora de matematică.
2. Reactualizarea Copiii vor fi întrebați ce au învățat nou la matematică în Frontal Aprecieri
cunoștințelor această săptămână. (Ordonarea și compararea numerelor de la verbale
0 -100.) Explicația
Exercițiu oral: Mă gândesc la un număr cuprins între 0 -100.
La ce număr m-am gândit? O să ofer indicații ajutătoare Joc Individual
pentru descoperirea numărului în funcție de numerele spuse exercițiu
de copii.(mai mic, mai mare, predecesorul lui, succesorul lui,
are cifra zecilor 4, este un număr par/impar, are vecin
numărul...)
Apoi voi adresa întrebări directe:
Numără crescător de la 40 - 51, descrescător de la 71 -60.
Ce număr este mai mare? 82 sau 72; 31 sau 59.
Ce număr este mai mic?98 sau 99, 43 sau 32.
Predecesorul lui 43. Succesorul lui 99.
Ce numere sunt deasupra/sub axă?(pare, impare)
Exemplificați!

3
3. Captarea atenției Se inițiază o discuție cu elevii, pornind de la anotimpul în care Conversația Frontal Aprecieri
ne aflăm, lunile acestui anotimp și sărbătorile aferente lunii în verbale
care ne aflăm.
Care sunt lunile de iarnă?
În ce lună suntem? Explicația
Ce sărbătorim în luna decembrie?(1 decembrie - Ziua Laptop
Națională; 6 decembrie – Sfântul Nicolae; 25 decembrie -
Crăciunul) Videoproiec
Ce împodobim noi de Crăciun? Bradul. tor
Pentru început vom ajuta cei patru elfi de pe foaia de pe
banca voastră să ajungă la brad, ca să-l impodobească de Tabla
Craciun. Pentru a ajunge la brad trebuie sa gaseasca drumul
corect numarând din 5 in 5 pana la 100. Colorați bulinele cu Fișă cu
albastru (Anexa 1) traseul Individual
Voi proiecta fișa pe tablă, copiii vor descoperi traseul corect format din
numărând din 5 in 5, iar cine termină primul ne va spune cifre
cifrele încercuite.

4. Anunțarea temei Se anunță tema și obiectivele lecției pe înțelesul copiilor: Explicația Frontal
și enunțarea Astăzi vom exersa numerele 0-100, jucându-ne și antrenându-
obiectivelor ne pentru a fi din ce în ce mai buni la matematică.

5. Dirijarea învățării Elevii vor primi o fișă de lucru (Anexa 2). Explicația Fișă de Frontal Aprecieri
În aceasta vor compara numere cuprinse între 0 – 100, lucru verbale
folosind semnul corespunzător: < = >. Exercițiul
Laptop
28 > 26. 80 > 58 Individual
45 < 54. 62 = 62 Videoproiec
77 = 77 38 < 78 tor

Apoi, vor ordona crescător și descrescător numerele:


7, 18, 32, 42, 50, 77
85, 64, 40, 31, 16, 5
Vor scrie vecinii numerelor: 83, 19, 61 și 99.
Vor completa casetele cu numerele lipsă, pentru a obține
4
relații matematice adevărate.
Vor compune și descompune numerele 75, 68 și 39 în zeci și
unități, apoi vor colora numerele pare și impare de pe brăduț,
conform cerințelor.
Se va proiecta fișa pe tablă și se vor rezolva exercițiile. Eu voi
completa rezolvările pe tablă, după răspunsurile orale ale
copiilor, iar ei vor completa pe fișa lor.
6. Obținerea Se va efectua printr-un joc la care vor participa toți elevii din Conversația Frontal Aprecieri
performanței clasă, împărțiți în grupe de câte 5 copii. Brazi din verbale
Am ajutat elfii să ajungă la bradul lor de Crăciun, dar ce Explicația carton
ziceți dacă împodobim și noi brazii noștri de Crăciun?
Pe tablă se află doi brazi de Craciun, pe care noi o să-i Jocul Jetoane în Individual
împodobim cu globuri numerotate cu numere de la 0 – 100. formă de
(anexa 3) globuri cu Pe grupe
Primul brad va fi împodobit cu jetoane inscripționate cu inscripționat
numere pare (32, 36, 44, 48, 56, 60, 62, 66, 72, 78, 88, 94, e
100), iar al doilea cu jetoane cu numere impare (45, 51, 55, cu numere
57, 63, 71, 77, 85, 89, 91, 97, 99). Câte cinci copii, pe grupe
vor veni și vor extrage din „sacul moșului” câte un jeton în Sacul
formă de glob. Vor citi numărul de pe glob, vor identifica ce Moșului
fel de numere sunt (pare, impare) și se vor așeza în ordine
crescătoare. Voi întreba elevii rămași în bănci dacă s-au așezat Tabla
corect crescător. Apoi, vor atașa numerele pe bradul potrivit. magnetică
În vârful bradului cu numere pare se va afla cel mai mare
număr par: 100, sub formă de jeton stea, iar în vârful bradului
cu numere impare, cel mai mare număr impar: 99.
7. Încheierea Se fac aprecieri generale și individuale cu privire la activitatea Conversația Cizmulița Frontal Aprecieri
activității elevilor pe parcursul lecției. Vor primi cu toții câte o Moșului verbale
recompensă din cizmulița Moșului, sub forma unui sticker cu Stickere cu Stimulente
tema de iarnă. brazi

5
Anexa 1

DIN 5 ÎN 5 PÂNĂ LA 100

6
NUME: __________________

FIȘĂ DE LUCRU

1. Compară, scriind semnul potrivit pe fulgii de nea:

28 26 80 58

45 54 62 62

77 77 38 78

2. Ordonează:
a) Crescător numerele de pe steluțe;
b) Descrescător numerele de pe brazii de Crăciun.

18 50 7 32 42 77

5 31 16 64 40 85
3. Scrie
vecinii

numerelor de pe glob:

83 19 61 99
___ ____ ____ ____ ____ ____ ___ ___

7
4. Completează cu numerele potrivite astfel încât relațiile să fie adevărate:

58 > 5 42 < 2 2 = 25 4> 2

5. Compune și descompune numerele, în zeci și unități:

7 5
6
58 0 58 8 3 9

58 58 58 58

6. Decorează bradul, colorând globurile care cuprind numerele pare cu roșu și numerele
impare cu galben.

S-ar putea să vă placă și