Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA: Liceul Teoretic ,,Jozef Kozacek” Budoi


DATA: 05.06. 2014
PROFESOR ÎNV.PRIMAR: Cucura Anca
CLASA: a II- a
OBIECTUL: Matematică
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: „Numerele naturale de la 0 la 1000. Adunarea şi scăderea.”
SUBIECTUL: „Recapitulare”
TIPUL LECŢIEI: de recapitulare şi sistematizare

OBIECTIVE CADRU:
1.Cunoaşterea şi utilizarea conceptelor specifice matematicii.
2.Dezvoltarea capacităţii de explorare şi rezolvare de probleme.
3.Formarea şi dezvoltarea capacităţii de a comunica utilizând limbajul matematic.
4.Dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiul şi aplicarea matematicii în contexte variate”

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

1.3- să efectueze operaţii de adunare şi scădere;


2.4- să exploreze modalităţi variate de compunere şi descompunere a numerelor;
2.3- să rezolve probleme care presupun o singură operaţie din cele învăţate;
2.4- să compună probleme care se rezolvă printr-o singură operaţie;
3.1- să exprime oral, în cuvinte proprii, etape ale rezolvării unei probleme;
4.1- să manifeste curiozitate pentru aflarea rezultatelor unor exerciţii si probleme

OBIECTIV FUNDAMENTAL: consolidarea deprinderilor de a efectua operaţii de scădere şi adunare şi


de a rezolva probleme;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a. cognitive:
OC1: să utilizeze în mod corect vocabularul matematic;
* nivel minimal: să enumere expresii matematice corespunză toare unei operaţii învă ţate;
* nivel mediu: să asocieze expresiile matematice cu operaţiile potrivite în rezolvarea problemelor;
* nivel maximal: - rezolvarea corect a sarcinilor propuse la jocul ,,Roata morii”;
OC2: să efectueze corect operaţii de adunare şi scă dere cu trecere peste ordin;
* nivel minimal: să calculeze în scris exerciţii de adunare şi scă dere;
* nivel mediu: să calculeze cu rapiditate, oral şi în scris, adună ri şi scă deri;
* nivel maximal: să calculeze cu rapiditate și corectitudine cerințele fișei de evaluare;
OC3: să calculeze corect şi conşitent termenul necunoscut;
* nivel minimal: să efectueze corect exerciţii de aflare a termenilor unei adună ri;
* nivel mediu: să efectueze exerciţii de aflare a termenilor necunoscuţi, atâ t la adunare câ t şi la
scă dere;
* nivel maximal: să asocieze un enunţ-problemă cu o expresie de tipul:
a +/- ? = b, ? +/- a = b;
OC4: să rezolve în mod corect şi rapid probleme;
* nivel minimal: să deducă operațiile prin stabilirea corelațiilor dintre date și necunoscută ;
* nivel mediu: să stabilească exerciţiul/ exerciţiile care pot înlocui o problemă ;
* nivel maximal: să stabilească relaţiile logice dintre date, cerinţe şi rezolvare;
OC5: să compună probleme după cerinţe date;
* nivel minimal: să formuleze întrebă ri posibile pentru un enunţ dat;
* nivel mediu: să alcă tuiască întegral textul unei probleme, urmâ nd indicaţiile învă ţă torului;
* nivel maximal: să compună în corect şi independent probleme după cerinţe date.

b. psiho-motrice:
La sfârşitul activităţii, elevii vor deveni capabili:
OP1: - să-şi reprime tendinţa de a efectua mişcări inutile;
OP2: - să menţină poziţia corporală adecvată acţiunii;
OP3:- să utilizeze corect materialele auxiliare şi instrumentele de lucru;

c. afective:
Elevii:
OA1: - vor participa cu interes la lecţie;
OA2: - vor comunica prin mijloace nonverbale;
OA3: - vor colabora cu învă ţă toarea şi colegii în realizarea sarcinilor de lucru;
STRATEGIA DIDACTICĂ:
1. METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, jocul didactic,
2. MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: manuale, caiete, tabla, fişe de lucru,plansă;
3. FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală.

RESURSE:

A. BIBLIOGRAFICE
a)oficiale – Curriculum Naioţional . Programe școlare pentru învăţământul primar , Bucureşti,2003
- Matematică – manualul pentru clasa aIIa, Ș tefan Pacearcă , Mariana Mogoș, Editura ARAMIS , 2004
b)pedagogice – Educarea capacităţilor creatoare în procesul de învăţământ , Neacșu Ioan(coordinator) ,București,
EDITURA DIDACTICĂ ȘI PEDAGOGICĂ,1998

c)metodico-didactice –Metodica predării matematicii la clasele I-IV , Neacșu Ioan(coordinator),, București, EDITURA
DIDACTICĂ ȘI PEDAGOGICĂ,1998
-Aritmetica prin exerciţii și probleme , ciclul primar ,Neagu Mihaela, Petrovici Constantin,Iași ,
Editura GAMA

B. METODOLOGICE
a)Strategii didactice -deductivă
- algoritmică

b)Metode şi procedee: - observaţia, conversaţia , explicaţia , exerciţiul , analiza , problematizarea , munca


independent , jocul didactic

c)Forme de organizare : - individuală


- frontală
d)Mijloace didactice: - manualul
- caietul
- fişe de lucru

1.Výsledok sčítania dvoch čísel sa nazýva.......Súčet


2.Výkon odčítania dvoch čísel sa nazýva....Rozdiel.
3.Čísla sa píšu pomocou .....Číslic.
4.Číslo 135 sa skladá z jednotiek, desiatok a..... Stoviek
5.Čísla 5 a 7 sú....... Nepárne čísla.
6.Čísla 23,24,25,26,27 sú v.... Rastúcom poradí.
7.Číslo 22 je....... Párne číslo.
8.Prvé číslo výkonu odčítania sa nazýva.....Menšenec
9.. Číslo 235: 3-predstavuje rád číslic.......Desiatok.
10.Čísla 80,79,78,76,75 sú v.... Klesajúcom poradí.
Rastúcom

a poradí rn
ísl e č
n eč íslo
p ár
Ne
Me n šene
c

iek
Stov
Des
iato
k

ic
Čísl
po
K ra
l esa dí
j ú co
iel m
zd
Ro
Súčet
1. Numerele se scriu cu ajutorul unor……..cifre
2 .Avem numă rul 135:- 3 reprezintă cifra …….zecilor
3.Şirul de numere 26,27,28,29,30 este un şir…crescător
4. Primul termen al scă derii se numește……descă zut
5. Rezultatul a două numere care se adună se
numește…..sumă
6. Numă rul 22 este un ……numă r par
7. Termenul al doilea al scă derii se numește……scă ză tor
8. Rezultatul scă derii se numește diferență sau…..rest
9. Numă rul 135 este format din unită ți ,zeci și……sute
10. Şirul de numere 35,34,33,32,31,30 este un şir…descrescător
Schiţa lecţiei

Nr Momentele lecţiei OB Elemente esenţiale de conţinut Strategii didactice Forme de Evaluare


crt Metode Mijloace organizare
1. Pregătirea clasei Se va crea un climat psihopedagogic
pentru activitatea favorabil desfă șură rii lecției. -frontală -orală
de învăţare(1min)
2. Verificarea Voi întreba elevii ce lecție au avut de
temei(2min) OA1 pregă tit. -conversația
Numesc un elev care să citească -frontală -orală
rezolvarea temei ,în timp ce verific
succinct caietele celorlalți.
3. Captarea atenţiei Se va propune spre rezolvare
(3min) OC1 exerciţiul – joc ,,Roata morii”, în care conversaţia
OA1 elevii au sarcina de a descoperi -frontală -orală
OP1 ră spunsurile corecte la întrebă rile exerciţiul planșă
propuse, iar fiecare întrebare va avea
un ră spuns corespondent în ,,roată ”. jocul didactic

4. Anunţarea În lecția de astă zi vom că uta pașii


obiectivelor care conduc spre descoperirea
(1min) OA1 soluțiilor în rezolvarea exercițiilor de -frontală -orală
adunare și scă dere a numerelor de la 0 conversația
la1000,dar și a problemelor tabla
matematice.
Astfel , veți reuși să gă siți singuri caietul
soluția corectă ,să rezolvați și chiar să
compuneți probleme.Scriu titlul la
tablă : Recapitulare
5. Actualizarea Se efectuează un exercițiu la tablă :
cunoştinţelor OC2 *Află numerele naturale mai mari cu -exercițiul tabla
(3min) OP2 123 decât fiecare dintre numerele : caietul -frontală -orală
137,229,437.
6. Prezentarea Citesc textul unei probleme:
optimă a OA1 * Doi copii mergeau unul spre
conţinutului celălalt. După ce unul a parcurs 527 de conversația tabla -frontală -orală
(1min) pași , iar celălalt 236 de pași între ei au caietul
mai rămas 129 de pași.
Câţi pași au fost la început între cei
doi copii?

7. Dirijarea învăţării Introduc elevii în structura


(15min) problemei ,pornind de la analiza datelor
și stabilirea legă turilor dintre ele: conversația tabla -frontală -orală
OC4 *Ce reprezintă numă rul 527?
*Dar numă rul 236? analiza
*Care este întrebarea problemei? caietul
*Câ te operații conține exercițiul de problematizarea
OA3 rezolvare a problemei?

*Pentru expoziţia școlii s-au


pregătit 238 de picturi și cu 4 mai multe
OP3 colaje.
Câte lucrări(picturi și colaje)s-au
pregătit în total?

Voi analiza împreună cu elevii datele


problemei.
*Ce trebuie să află m pentru început?
*Câ te întrebă ri are problema?

caietul
OC2 *Calculează: exercițiul -frontală -orală
OP2 483 – 168 = 343 – 119 = tabla
262 – 157 = 542 – 228 =
683 – 447 =
8. Obţinerea *Află termenul necunoscut: tabla
performanţei OC3 x + 172 = 504 exercițiul caietul -frontală -orală
(5min) OA3 675 – x = 279
9. Feed-back-ul Îndemn elevii să compună o problemă
(5min) OC5 care să aibă drept schemă : conversația caiete -individuală -orală
OA2 467 meri explicația
? peri problematizarea
982 pomi în total

10. Evaluarea Antrenez elevii in rezolvarea unei fișe


cunoștinţelor OC2 de evaluare(elevii mai puțin pregă tiți explicația fișă
(5min) OP2 vor primi o fișă diferențiată )în care se exercitiul de evaluare -individuală -scrisă
vor verifica cunoștințele , concentrarea problematizarea
atenției , rapiditatea și corectitudinea
cu care vor fi efectuate.

11. Retenţia OC4 *Într-un magazin sunt 484 de biciclete


(3min) OP3 și role cu 125 mai puţine. explicația tabla -frontală -orală
OA3 Câte role sunt în magazin? problematizarea caietul
12. Transfer Propun tema pentru acasă .
(1min) OA1 Remarc activitatea elevilor,fac aprecieri -frontală -orală
verbale.
Meno:...........................................
Dátum:.................................

Test

1. Nájdi na aký kvet si posadal každý motýľ!

902-137= 165+379= 701- 44= 694+181= 268+188= 167+158 =

765 657 875 325 544 456

476+399= 398+367= 812-155= 640-184= 159+166= 679+196=


Meno:..................................................... Dátum:....................................

Test

1. Nájdi na aký kvet si posadal každý motýľ!

380-140= 200+106= 732-421= 250+102=

306 240 352 311

987-635= 100+211= 588-282= 120+120=

S-ar putea să vă placă și