Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic la matematică

Profesor: Tcaciuc Andreea


Clasa a V-a „A”, „B
Durata lecției 45 min
Unitatea de învățare: Numere naturale.
Subiectul lecției: Reprezentarea numerelor naturale pe axa numerică.
Obiectivele lecției: Elevii vor fi capabili:
O1: Să aranjeze pe axa numerică un șir de numere date;
O2: Să ordoneze numerele în ordine crescătoare și/sau descrescătoare;
O3: Să comunice în cadrul activităților utilizând limbajul matematic adecvat.
Tipul lecției: mixtă.
Tehnologii didactice:
a) Forme: frontală, individuală;
b) Metode: conversație euristică, lucrul cu manualul, metoda exercițiului;
c) Mijloace: cretă colorată, carioci, planșe, fișe, Manual cl. a V-a, Ghidul profesorului.
Evaluarea: curentă, întrebări și exerciții orale, exerciții în scris, lucru independent fără aprecieri cu note.
Scenariul lecției:

Timp
ul
Etapele lecției Activitatea profesorului Evaluarea
Ob/ti
ve
Salută elevii, face prezenta.
2′
Evocarea Propune motto-ul lecției.
Verifică vizual în caiete
Moment realizarea temei pentru acasă. Întrebări orale
organizatoric. Propune câteva întrebări de Frontală și
Verificarea reactualizare a cunoștințelor la individuală
8′
temei subiectul „Compararea și
Reactualiz ordonarea numerelor naturale”:
cunoștințelor. Anunță subiectul lecției:
„Reprezentarea numerelor
naturale pe axa numerică”.
Dirijarea 15′ Reprezentarea numerelor
invatarii
naturale pe axa numerelor
Predarea –
învățarea Definitie: Axa numrelor este o
materiei noi. dreapta d pe care se fixeaza un
punct O, numit origine, un sens
pozitiv si un segment OI, numit
unitate de masura (figura 1). In
acest fel fiecarui numar natural
ii corespunde pe axa un punct
( figura 2).
 Lui 0 ii corespunde
punctul O
 Lui 1 ii corespunde
punctul I
 Lui n ii corespunde
punctul P, care se obtine
masurand pe axa , de la
punctul O si in sens
pozitiv pozitiv n unitati de
masura. Se spune ca
punctul P are coordonata
n (figura 2, O are
coordonata 0, I are
coordonata 1, A are
coordonata 2, N are
coordonata 5 etc)

O I

Figura 1

Figura 2

Observatii:
1. Orice numar diferit de 0 se
numeste nenul; daca a
este un numar natural
nenul, se scrie a≠0 si se
citeste “numarul a este
diferit de zero”.
2. Urmarind figura 2, se
poate observa ca oricare
doua puncta consecutive
de pe axa numerelor se
afla la aceeasi distanta
unul de altul.
3. Pe axa, numerele mai mari
sunt asezate la dreapta
numerelor mai mici.
Conform observatiei 3, axa
numerelor ne ajuta sa
comparam si sa ordonam
numerele naturale.
A ordona numerele naturale
inseamna a le aseza in sir
crescator sau descrescator .
-Profesorul le cere elevilor să-şi Exerciții orale
10′
reamintească oral informațiile și în scris
utilizate Lucru
Reflecția
pe parcursul orei individual fără
7′ - Profesorul propune spre aprecieri cu
Consolid rezolvare
note
materiei. exerciții din fişa de lucru Întrebări orale
Aplicații. Face evaluarea, notând
Evaluarea. 3′
elevii care s-au remarcat
Bilanț lecției. -Continuarea exercițiilor
Concluzii. din fişa de lucru
Tema .
-Culegere
-Indicații la temă

Fisa de lucru

1) Ordonati crescator numerele: 128, 235,57, 156, 463, 349


2) Ordonati descrescator numerele: 281, 354, 79, 561, 631, 492
3) Desenati o axa a numerelor si reprezentati pe ea punctele corespunzatoare
urmatoarelor numere naturale: 2, 4, 6, 9, 11
4) In figura de mai jos avem o axa a numerelor si punctele din desen corespund
unor numere naturale. Aflati aceste numere.

M N

O A B C D E

5) Numerele 3,8 si 5 sunt reprezentate pa aceeasi axa a numerelor prin punctele A, B si C


. Stabiliti valoarea de adevar pentru fiecare propozitie:
a) „C este mai departe de origine ca B”
b) „ C este intre A si B”
c) „B este intre A si C”
6) Reprezentati pe axa numerelor punctele ale caror coordonate sunt numerele naturale:
a) 2, 4 , 5, 7, 10
b) Cel mult egale cu 7
c) Cuprinse intre 3 si 8

S-ar putea să vă placă și