Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvmnt : Colegiul Tehnic Dr. I. Raiu Turda Profesor: Popa Mihaela - Crina Obiectul: Matematic Algebr Clasa a I!-a A Data: "".#$."$#$ Unitatea de nvare Funcii. iruri Tema leciei Progresii aritmetice.Aplicaii Tipul leciei: lecie de %i&are 'i %ormare de priceperi 'i deprinderi Scopul: Con(olidarea) apro%undarea 'i (i(temati*area cuno'tinelor +n(u'ite) precum 'i completarea unor lacune con(tatate pe parcur(ul acti,itii anterioare. Strategia didactic : etode !i procedee didactice: con,er(aia) e&plicaia) e&empli%icarea) ob(er,aia)
de(coperirea) e&punerea) e&erciiul i"loace !i materiale didactice: caiete de notie) manualul) culegeri) %i'e de lucru %i'e de e,aluare),ideoproiector) laptop) pre*entare Po-er Point #orme de organi$are a activitii %rontal) indi,idual) pe perechi

Procedee de evaluare aprecieri ,erbale) anali*a r(pun(urilor primite. aprecierea


Competene generale:

corectitudinii re*ol,rii aplicaiilor) notarea acti,itii ele,ilor

#. Identi%icarea unor date 'i relaii matematice 'i corelarea lor +n %uncie de conte&tul +n care au %o(t de%inite ". Prelucrarea datelor de tip cantitati,) calitati,) (tructural) conte&tual cuprin(e +n enunuri matematice /. 0tili*area algoritmilor 'i a conceptelor matematice pentru caracteri*area local (au global a unei (ituaii concrete 1. 2&primarea caracteri(ticilor matematice cantitati,e (au calitati,e ale unei (ituaii concrete 'i a algoritmilor de prelucrare a ace(tora 3. Anali*a 'i interpretarea caracteri(ticilor matematice ale unei (ituaii-problem 4. Modelarea matematic a unor conte&te problematice ,ariate) prin integrarea cuno'tinelor din di%erite domenii

Competene specifice:
#.%ecunoa!terea unor core(pondene care (unt 'iruri) progre(ii aritmetice (au geometrice ". %epre$entarea +n di,er(e moduri a unor core(pondene) 'iruri +n (copul caracteri*rii ace(tora /. &dentificarea unor %ormule de recuren pe ba* de raionamente de tip inducti, 1. '(primarea caracteri(ticilor unor 'iruri %olo(ind di,er(e repre*entri 5%ormule) diagrame) gra%ice6 3. Deducerea unor proprieti ale 'irurilor %olo(ind di%erite repre*entri (au raionamente de tip inducti, 4. )socierea unei (ituaii 7 problem cu un model matematic de tip 'ir) progre(ie aritmetic (au geometric

Obiective operaionale
8a (%9r'itul leciei ele,ul ,a %i capabil : ( poat identi%ica o progre(ie aritmetic : ( poat determina orice termen al unei progre(ii aritmetice) a,9nd anumite ipote*e : ( utili*e*e legtura cu media aritmetic a termenilor unei progre(ii aritmetice ( calcule*e (uma primilor n termeni ai unei progre(ii aritmetice) +n di,er(e ipote*e ( utili*e*e progre(ile aritmetice +n re*ol,area unor probleme practice

D'S#*+U%)%') ,'C-&'&
'venimentele instruirii Strategii didactice )ctivitatea profesorului )ctivitatea elevilor etode de nvmnt
Con,er(aia

i"loace de nvmnt
Caietele de tem

#orme de organi$are a activitii


Acti,itate %rontal

'valuare

#. Organi$area clasei pentru lecie ". %eactuali$aera cuno!tinelor n!u!ite anterior

-,eri%ic pre*ena 'i condiiile optime pentru de(%'urarea leciei -,eri%ic tema prin (onda;

- comunic ab(enii - (e pregte(c pentru lecie - ,eri%ic tema

<eri%icarea temei prin (onda;

- adre(ea* +ntrebri re%eritoare la noiunile anterior (tudiate =Ce am a,ut de preg>tit pentru a*i? - (e reactuali*ea* noiunile #6 de%iniia progre(iei aritmetice "6 %ormula termenului general /6 condiia ca n numere ( %ie +n progre(ie aritmetic 16 (uma a n termeni a%lai +n progre(ie aritmetic - (e ,i*ulali*ea* pe ecran noiunile actuali*ate /. &nformarea elevilor asupra obiectivelor urmrite -Captarea ateniei -e&plic ele,ilor modul de organi*are a leciei -Comunicarea titlului leciei 'i a obiecti,elor operaionale ale ace(teia -Diri;area +n,arii

Con,er(aia =Progre(ii aritmetice - r(pund la +ntrebrile pro%e(orului 2&empli%icar ea <ideoproiecto rul 8aptopul Acti,itate %rontal Aprecierea r(pun(urilor primite

- (unt ateni - (unt ateni 2&punerea @rontal

- (crie pe tabl titlul leciei Progresii aritmetice. Aplicaii 'i comunic ele,ilor obiecti,ele urmrite pe parcur(ul de(%'urrii leciei - +mparte ele,ilor %i'ele de lucru - di(cut cu ele,ii de(pre modul de re*ol,are a %iecrei aplicaii din %i'a de lucru

-notea* titlul leciei +n caiete 'i rein obiecti,ele urmrite 2&punerea

Tabla Creta

@rontal

- (unt +mprii pe perechi - r(pund la +ntrebarile adre(ate de ctre pro%e(or - (unt ateni la e&plicaiile pro%e(orului

Con,er(aia 2&plicaia 2&empli%icar ea Ab(er,aia

@i'a de lucru

@rontal

Aprecierea r(pun(urilor primite

1. #i(area cuno!tinelor

-propune re*ol,area e&erciiile din %i'a de lucru - la( timp de lucru ele,ilor - urmre'te 'i corectea* acolo unde (e impune

- %iecare pereche re*ol, aplicatiile propu(e de ctre pro%e(or urm9nd indicaile date anterior pentru %iecare e&erciiu - adre(ea* +ntrebri unde e(te ca*ul - r(pund la +ntrebrile adre(ate de ctre pro%e(or - un ele, pre*int re*ultatele e&erciiilor la tabl 'i modul prin care au a;un( la (oluia %inal - corectea* aplicaiile propu(e - re*ol, e&erciiile primite

2&plicaia Ab(er,aia 2&erciiul @i'a de lucru Acti,itate pe perechi Ab(er,area modului de lucru a perechilor

3. Sistemati$area !i consolidarea cuno!tinelor

- di(cut cu ele,ii tipurile de aplicaii (tudiate - ,eri%ic corectitudinea redactrii (oluiilor

@i'a de lucru Con,er(aia 2&plicatia @rontal Tabla Indi,idual Aprecierea r(pun(urilor primite

4.'valuarea cuno!tinelor B. Tema pentru acas

-propune (pre re*ol,are e&erciiile din %i'a de e,aluare

2&erciiul

@i'a de e,aluare Manual

Indi,idual

2,aluare (cri(

-comunic ele,ilor tema pentru aca( Manual pag.#$/) e&. #1) #3

- notea* tema +n caiete

2&plicaia

@rontal

#i! de lucru Progresii aritmetice. Aplicaii


/0 C (e determine al *ecelea termen al 'irului #) B) #/) #D) ...

10 Ce d progre(ia aritmetic ( a n ) n # . Etiind c a6 a#$ = #/#) r = #" ) calculai a# ) a " . b6 a# = B) r = 3) calculai S D . c6 a B = #$) S B = "F ) calculai a# ) r .

20 Eirul ( y n ) n # e(te dat prin %ormula termenului al n-lea y n = "n 3. C (e demon(tre*e c 'irul ( y n ) e(te o progre(ie aritmetic. C (e g(ea(c primul termen al (u 'i raia.

30 Calculai (umele a6 C G # H 3 H D H ... H "3 b6 C G " H 3 H F H ... H D" c6 C G # H B H #/ H ... H #3# d6 C G 3 H /$ H 33 H ... H 1F$ 40 Etiind c un copac cre'te cu c9te B cm +n %iecare an) iar la plantare a,ea $)3 m) a%lai +nlimea copacului pe(te 3 ani. Pe(te c9i ani ,a a,ea DD cm?

SUCCES !

S-ar putea să vă placă și