Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECTIE

Clasa: a VI-a
Obiectul: Matematica
Unitatea de invatare: Multimi
Tema lectiei: Multimi- notiuni recapitulative
Tipul lectiei: formare de priceperi si deprinderi

Obiective operationale
La sfarsitul activitatii elevii vor :
O1 : sa pastreze atentia un timp suficient pentru atingerea obiectivelor stabilite ;
O2 : sa participe activ si cu interes la lectie ;
O3 : sa manifeste interes pentru studiul matematicii ;

COMPETENTE SPECIFICE:
 Interpretarea unor contexte uzuale şi/sau matematice utilizînd limbajul mulţimilor, relaţiilor şi a
operaţiilor cu mulţimi.
 Transpunerea unei situaţii reale şi/sau modelate în limbaj matematic, rezolvarea problemei obţinute
utilizînd mulţimi, operaţii cu mulţimi, ecuaţii, organizarea datelor şi interpretarea rezultatului

Metode si procedee :
 metoda ciorchinelui, metoda TURUL GALERIEI, explicatia, conversatia, exercitiul ;
Resurse materiale :
 fise de lucru ;
Forme de organizare :
 lucru in grupuri mici, activitate individuala, activitate frontala.

Durata lectiei: 45 de minute


DESFASURAREA LECTIEI:
Etapele
lectiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Evaluarea
Creez conditiile optime necesare Elevii isi pregatesc pe banca
desfasurarii eficiente a lectiei de cartile si caietele de
matematica. matematica.
Verific modul de efectuare al temei frontal Prezinta caietele la coltul Conversatia Frontala si
si individual. bancii. explicatia individuala
I. Initiez o discutie legata de tema lectiei:
Evocare „Copii va plac jocurile
(10 min) Ce ati zice voi daca la matematica v-ati „Da!’’
juca diferite jocuri?”
„Ei bine astazi v-am pregatit mai multe Aproba
Conversatia Ev. orala.
jocuri care sa va ajute sa consolidati
notiunile voastre insusite pana acum .”
Asculta, recepteaza si retin.
II. Voi anunţa tema şi obiectivele lecţiei,
Realizare astfel încât acestea să fie pe înţelesul explicatia
a sensului elevilor.
(30min) Reactualizarea cunoştinţelor dobândite
prin completarea ciorchinelui: Completeaza ciorchinele. explicatia Evaluarea
Profesorul a fixat pe un suport o planşă colectiva
mare pe care este desenat un ciorchine şi Conversatia
adresează elevilor următoarele întrebări:
1. Cum se noteaza o multime? explicatia
2. Numarul elementelor unei multimi CIORCHINE Completeaza
determina… LE ciorchinele.
3. In cate moduri se reprezinta o
multime? Conversatia
4. Care sunt aceste moduri? Explica
5. Ce fel de multimi cunoastem? exercitiul
6. Care sunt operatiile cu multimi? Exercitiul
7. Care sunt notatiile pentru aceste
operatii cu multimi?
Apoi se prezinta metoda , "TURUL observarea
GALERIEI- metoda moderna de invatare TURUL sistematica
prin cooperare." GALERIEI
=se parcurg etapele necesare desfasurarii Copii rezolva exercitiile date.
acestei metode :
Profesorul organizează copiii pe grupe (3
grupe de câte 5 elevi ), le împarte posterele
şi le explică cerinţele exerciţiilor. Se
precizează că fiecare grupă are exerciţii
diferite, dar cerinţe identice. exercitiul
-Elevii rezolvă exerciţiile pe poster.(15
min.)
-Se procedează la verificarea posterelor la
tablă (fiecare grupă în faţa posterului său),
după care se porneşte "Turul Observarea
galeriei"(schimb de 3 min. fiecare). sistematica
-Fiecare grupă îşi verifică posterele
corectate de celelalte grupe. exercitiul
-Elevii se întorc în bănci şi completează Elevii scriu pe foaie
individual "Fişa de autoevaluare". rezolvarile
-După completarea fişei de autoevaluare,
reprezentanţii grupelor prezintă rezultatele
exerciţiilor şi modul prin care au ajuns la
acestea. Profesorul urmăreşte şi corectează Evaluarea pe
acolo unde se impune.Un elev contorizează grupe de
greşelile fiecărei grupe.Se stabilesc locurile elevi.
şi câştigătorii.
III. Voi imparti copiilor fise de lucru Elevii vor rezolva sarcinile Conversatia Evaluare
Reflecția primite Explicatia scrisa
(5 min) Exercitiul
IV. Voi face aprecieri asupra desfasurarii Ev. finala
Extindere lectiei, asupra cunostintelor elevilor. Conversatia
(2 min) Profesorul fixează tema pentru acasă a explicatia
elevilor
FISA nr. 1 literelor din cuvantul « matematica »  .
2) Aflati cardinalul urmatoarei
1) Reprezentati in 3 moduri multimea literelor multimi : A={x ∈ N /5≤x <8}
din cuvantul « profesor »  . 3) Precizati care din propozitiile urmatoare
2) Aflati cardinalul urmatoarei multimi : sunt adevarate si care sunt false :
A={x ∈ N /1< x<5 } a) 10 ∈{5,2,7 }
3) Precizati care din propozitiile urmatoare sunt
b) 2∉ {0,2,3}
adevarate si care sunt false :
c) { 1, 7} ⊂ { 0, 1, 2, 3, 4}
a) 2∈ {5,2,7}
b) 1∉ {0,2,3} 4) Fie multimile :
c) { 0, 5} ⊂ { 0, 1, 2, 3, 4} X = {1, 5, 8} si Y = {2, 3, 4, 8}
Asociaza fiecarei multimi din coloana A
4) Fie multimile : o multime din coloana B.
X = {1, 3, 4, 6, 7, 8} si Y = {2, 4, 6, 8} A B
Asociaza fiecarei multimi din coloana A o a) X∩Y 1. {1, 5}
multime din coloana B. b) XUY 2. {8}
A B c) X / Y 3. {1, 5, 8}
a) X∩Y 1. {1, 3, 7} 4. {1, 2, 3, 4, 5, 8}
b) XUY 2. {4, 6,8}
c) X / Y 3. {1, 4, 7, 8}
4. {1, 2, 3, 4,
6, 7, 8}

FISA nr. 3

1) Reprezentati in 3 moduri multimea cifrelor


FISA nr. 2 numarului « 231245 »  .
2) Aflati cardinalul urmatoarei multimi :
1) Reprezentati in 3 moduri multimea A={x ∈ N /2< x≤8}
3) Precizati care din propozitiile urmatoare sunt 3) Precizati care din propozitiile urmatoare
adevarate si care sunt false : sunt adevarate si care sunt false :
a) 7 ∈{5,2,7} a) 1∈ {5,2,3}
b) 1∉ {0,1,6} b) 7 ∉{0,2,3}
c) { 0, 1, 3, 4} ⊂ { 0, 1, 2, 3, 4} c) { 1, 3} ⊂ { 0, 2, 3, 4, 7}

4) Fie multimile : 4) Fie multimile :


X = {1, 3, 5, 7} si Y = {2, 4, 6} X = {2,4,6} si Y = {1,3,5,6}
Asociaza fiecarei multimi din coloana A o Asociaza fiecarei multimi din coloana A o
multime din coloana B. multime din coloana B.
A B A B
a) X∩Y 1. {2, 4, a) X∩Y 1. {2, 4}
6} b) XUY 2. {6}
b) XUY 2. {Ф} c) X - Y 3. {1, 3 ,5}
c) X - Y 3. {1, 3, 5, 4. {1, 2, 3, 4, 5,
7} 6}
DIAGRAME
4. {1, 2, 3, 4, VENN EULER
ENUMERAREA ENUNTAREA UNOR
5, 6, 7} ELEMENTELOR (INTRE PROPRIETATI
ACOLADE) CARACTERISTICE

Test de evaluare
SE REPREZINTA IN 3
MULTIMEA MODURI
VIDA Ø
1) Reprezentati in 3 moduri multimea
cifrelor numarului « 143632 »  . N
2) Aflati cardinalul urmatoarei
multimi : A={x ∈ N /3≤x≤7 }
N*
MULTIMI

Produsul cartezian
Z*

OPERATII CU
MULTIMI
INCLUZIUNEA
X
DIFERENTA

REUNIUNEA


/ INTERSECTIA
/

¿
¿

LITERE MARI : A,
B,C,…

CARDINAL
CARD A

S-ar putea să vă placă și