Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data: 1aprilie 2019


Clasa : a VI-a
Profesor:  SECARA CODRUTA
Disciplina:  Matematică
Titlul lecției: Congruenţa triunghiurilor oarecare
Tipul lectiei : Lecţie de comunicare, de asimilare de noi cunoştinţe.
Competențe generale:
Obiective cadru:
      Cunoaşterea si înţelegerea conceptelor, a terminologiei si a procedurilor de calcul specifice matematicii
      Dezvoltarea capacitaţii de exploatare /investigare si rezolvare de probleme
      Dezvoltarea capacitaţii de munca utilizând limbajul matematic
      Dezvoltarea interesului si a motivaţiei pentru studiul si aplicarea matematicii in contexte variate.
Obiective de  referinţă:
            1.6. Să recunoască, să descrie şi să numească figuri geometrice plane
            1.7. Să utilizeze proprietăţi simple ale figurilor geometrice
            2.6. Să utilizeze instrumente geometrice (riglă, echer, compas, raportor) pentru a desena figuri plane
Obiective operaţionale:
         Obiective cognitive:
                  să recunoască diferite tipuri de triunghiuri
                  să construiască triunghiuri in cazurile de construcție învățate
                  să învețe cazurile de congruență ale triunghiurilor oarecare.
         Obiective psihomotorii:
         să scrie lizibil pe caiete şi la tablă.
          Obiective afective
      să fie atenţi;
      să participe afectiv şi activ la lecţie.
Strategii didactice:
      Principii didactice:
-          principiul participării şi învăţării active;
-          principiul asigurării progresului gradat al performanţei;
-          principiul conexiunii inverse;
      Metode şi procedee:
-          conversaţia;
-          expunerea
-          exerciţiul;
-          munca independentă.
      Mijloace de realizare:
-          Manual ;
-          Culegere; cretă colorată.
      Forme de organizare: frontală şi individuală.

DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Activitatea Metode si
Momentele lecţiei Activitatea profesorului
elevilor mijloace
Elevii îşi
pregătesc, pe
Caiete, cărţi,
banca, caietele,
1. Moment culegeri,
Creez condiţiile optime necesare desfăşurării eficiente a lecţiei instrumentele
organizatoric instrumente
geometrice,
geometrice
cărţile si
culegerile
Observaţia,
Verific modul de efectuare a temei frontal si individual și rezolvăm la
2. Verificarea temei Prezintă caietele explicaţia,
tablă ce nu a fost lămurit acasă.
conversaţia
3. Verificarea Ce aţi avut de pregătit pentru astăzi: Răspund la Fisa de lucru
cunoştinţelor anterioare - ce este triunghiul; întrebări
- clasificarea triunghiurilor; Rezolvă sarcinile Observaţia,
- care sunt cazurile de constructie ale triunghiurilor oarecare? Construiesc, conversaţia,
Le înmânez fisa de lucru si dau indicaţiile necesare ; respectând lucrul individual
Dar ştim să construim un triunghi ? Avem nevoie să ştim toate indicaţiile si
elementele triunghiului pentru a-l putea construi ? Răspunsul este că folosind
avem nevoie de doar trei elemente pentru construcţia triunghiului. instrumentele
Propun tuturor colegilor de bancă să folosească două culori diferite geometrice,
pentru a desena triunghiul, folosind cazurile L.U.L. ; U.L.U.; L.L.L. triunghiuri.
Apoi  pun colegii de bancă să suprapună figurile.
Ce se observă ? “ cele două triunghiuri coincid prin suprapunerea
celor două foi de hârtie suprapuse “ Din definitia congruenţei a două
figuri geometrice ştim că prin suprapunere ele coincid.
Se prezinta ppt
Pun elevii să măsoare pe rând şi celelalte 3 elemente necunoscute ale
triunghiului construit .
Ce se observă ? “ elementele necunoscute sunt şi ele respectiv
congruente “
De aici se poate introduce definiţia congruenţei triunghiurilor,
precum şi cazurile de congruenţă a triunghiurilor .
Anunţ tema si obiectivele Congruența triunghiurilor.
Folosesc videoproiectorul si arat elevilor doua triunghiuri congruente si Îşi însuşesc tema
congruența elementelor lor. si obiectivele
Def Două triunghiuri sunt congruente dacă au laturile şi unghiurile lecţiei;
respectiv congruente Explicaţia
4. Anunţarea temei şi CAZUL I: LUL Privesc la ecranul Conversaţia
transmiterea Două triunghiuri sunt congruente dacă au două perechi de laturi videoproiectorulu euristica,
cunoştinţelor congruente şi unghiurile formate de aceste laturi congruente i și își notează. Exerciţiul
CAZUL II: ULU
Două triunghiuri sunt congruente dacă au o pereche de laturi congruente
şi unghiurile învecinate acestora respectiv congruente
CAZUL II: LLL
Două triunghiuri sunt congruente dacă au o laturile respectiv congruente
Care sunt cazurile de congruență ale triunghiurilor? Răspund la
5. Fixarea cunoştinţelor
Le propun elevilor sa rezolvam problemele 1, 2 pag 149 manual. întrebări
Cer lămuriri
Elevii noteaza tema ex 3,4,5,6 manual, pag 149. Notez elevii care s-au Munca
6. Tema pentru acasă referitoare la
remarcat la ora independenta
tema.
Fișa de lucru

1. Dacă ΔABC ≡ ΔA ’ B’ C ’ și AB=2 cm, BC=4 cm și A ’ C ’=7 cm calculați perimetrele celor două triunghiuri.

2. Fie ΔABC ≡ ΔA ’ B’ C ’ cu m ¿A)=65°, m(¿ C ’)=70° . Aflați m(¿ C) și m(¿ A ’).

3. Demostrați că dacă două triunghiuri sunt congruente, atunci perimetrele lor sunt egale.

4. Fie segmentul [AB] și M mijlocul său. Pe perpendiculara în M pe AB se ia un punct P. Demonstrați că


ΔPMA≡ΔPMB.

5. Se consideră triunghiul ABC și D mijlocul segmentului [BC ]. Se prelungește segmentul [ AD ] cu segmentul


[ DE]≡[ AD ], D ∈ AE. Să se arate că: ΔABD ≡ ΔDE și ΔABC ≡ ΔCE .

S-ar putea să vă placă și