Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data : 28.03.2019
Clasa : a VIII
Obiectul : Matematică – Geometrie (M3)
Unitatea de învăţare : Vectori în plan
Tema lecţiei : Vectori în plan
Tipul lecţiei : Recapitulare și sistematizare a cunoștinţelor
Durata : 45 minute
Scopuri: S1: Să fixeze noţiunile și să structureze informaţiile facilizând reţinerea și înţelegerea acestora.
S2: Să-și dezvolte capacităţile mentale de analiză, de comparare, de sistematizare, de exemplificare și de clasificare.
Obiective operaţionale : La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1 : Să enumere componentele unui vector în plan,
O2 : Să dea exemple de direcţii, sens și modul ale unui vector,
O3 : Să prezinte proprietăţi ale vectorilor în plan în funcţie de direcţie, modul și descompunere a acestora după direcţii date,
O4 : Să prezinte operaţiile cu vectori în plan,
O5 : Să găsească asocieri între noţiunile studiate.

Strategii didactice :
Metode şi procedee : metoda ciorchinelui, conversaţia, expunerea, explicaţia, observaţia, modelarea.
Mijloace şi materiale didactice: fișă de lucru, tabla, creta
Forme de organizare: frontală, individuală.
Surse informaţionale: Manual cl.a VIII-a ,
Etapele lecţiei Evaluare
Conţinutul lecţiei Strategiile didactice
Metode şi Forme de
procedee activitate
Activitatea profesorului Activitatea elevului
1 2 3 4 5 6
Profesorul face prezenţa.
Moment organizatoric Stabilește liniștea și atmosfera propice
învăţării.
Verifică tema de casă. Conversaţia Frontală
Profesorul anunţă titlul lecţiei. Elevii noteză titlul lecţie pe caiete.
Captarea atenţiei Profesorul anunţă obiectivele pe care și le-
a propus să le atingă.
- Profesorul împarte fiecărui elev fișe de
lucru (Anexa 1) ce conţine cuvântul
VECTORI, de la care pleacă săgeţi către
alte „căsuţe” ce trebuie completate.
- Profesorul le explică prima sarcină și Elevii ascultă indicaţiile profesorului Conversaţia, Frontală și
anume să completeze „casuţele” goale cu și încep să completeze fișa. Explicaţia individuală
noţiuni cunoscute studiate în capitolul de
Fixarea cunoștinţelor vectori în plan astfel încât să nu rămână Observarea
nici o căsuţă liberă la finalul sarcinii. (timp directă a
de lucru 20 min individual) elevilor
- Profesorul le acordă 5 min elevilor să se Elevii discută cu colegul de bancă și Conversaţia, În perechi
conspecteze cu colegul de bancă în vederea își completează fișa cu noi asocieri. Modelarea
găsirii unor noi asocieri între „căsuţele”
completate.
- Profesorul invită câte un elev la tablă Elevii ies pe rând la tablă și Conversaţia, Frontală
pentru a construi ciorchinele „Vectori” de completează ciorchinele. Expunerea
pe tablă. (timp de lucru 20 min)
- Profesorul pune întrebări elevilor pentru Elevii răspund la întrebări și trasează Apreciere
Asigurarea a fosrma noi asocieri între „căsuţele” asocierile găsite atât pe fișe cât și pe Conversaţia Frontală verbală și
feed- back-ului ciorchinelui. tablă în scris
Profesorul le propune elevilor să Elevii ascultă activ cele spune de
Tema pentru acasă recapituleze noţiunile studiate în capitolul profesor. Conversaţia Frontală
„Vectori în plan” și îi anunţă că în ora
următoare vor studia o lecţie nouă care
necesită cunoașterea acestor noţiuni.
Al unui
punct
Orizontală Vârf VECTORI Vector
de
Origine poziţie Al
Verticală mijlocului
Componente

Oblică Direcţie Proprietăţi Descum-


ale Operaţii cu punere
vectorilor vectori după
Modul
direcţii date
Sens
Cu același egali paraleli
sens
Înmulţirea
coliniari cu un
Adunarea
scalar
|𝑣⃗| vectorilor
Cu sens opus Vector
unitate Scăderea
Vector
nul vectorilor

|𝑣⃗| = 1
Regula
|𝑣⃗| = 0 Regula
paralelogramului
triunghiului
Anexa 1

VECTORI

S-ar putea să vă placă și