Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECȚIE

COLEGIUL TEHNIC MECANIC


Prof:

A. DATE GENERALE

Disciplina: M2 – Reprezentarea organelor de mașini


Clasa: a X- a
Unitatea de învățare: Asamblări nedemontabile
Titlul lecției: Reprezentarea asamblărilor nituite
Scopul lecției: însușirea cunoștințelor privind asamblările nituite
Tipul lecției: lecție mixtă
Locul de desfășurare: sala de clasă
Durata lecției: 50 min.

1. Conținutul activității de instruire


1.1 Elemente noi de
conținut C1:Clasificarea
niturilor
C2:Reprezentarea niturilor și asamblărilor
nituite C3:Clasificarea asamblărilor nituite

2.Obiectivele operaționale: La finalul lecției , elevii vor fi capabili:


O1: Să definească corect asamblările nituite, conform materialului oferit de
profesor O2:Să clasifice corect tipurile de asamblări nituite conform criteriilor
specificate
O3:Să reprezinte corect niturile și asamblările nituite conform modelelor prezentate de profesor

Mijloace de învățământ:
Co Denumirea resursei materiale
d
Fl Fișă de lucru
P Planșe
M Manual

Bibliografie: Prof :Elena Popa -EDITURA DIDACTICĂ ÇI PEDAGOGICĂ R.A


DSFĂȘURAREA LECȚIEI

Etapele Strategia didactică


lecției și

eluarEva
evenimentele
Activitatea profesorului Activitatea elevilor
instruirii.
Conținut.
Obiective
Forme de
operațion Mijlo
Metode organizar
ale ace de
de ea
instru
instrui activității
ire
re elevilor
1. Organizarea Face prezența elevilor , notează elevii Comunică Conversația Frontală -
clasei pentru absenți în catalogul clasei. profesorului
lecție (2 min.) absenții
Răspund la întrebările
puse de profesor, își
însușesc observațiile și
Face observații și recomandări dacă este cazul. recomandările primite.
-
Creează condiții psihologice necesare începerii
lecției.
2. Verificarea Oferă elevilor fișe de evaluare 1, pe baza cărora se Primesc fișele de lucru, Exerciț Fișă Individuală
efectuează reactualizarea cunoștințelor. citesc cu atenție iu de
Supraveghează modul de lucru al elevilor și dă cerințele și răspund la Explica evalu
lămuririle necesare. întrebări. Elevii ția are
Verifică prin sondaj răspunsurile date de elevi. solicitați citesc 1
răspunsurile formulate.
cunoștințe Oral
acasă
lor ă
anterioare
(10
min)
3. Captează atenția elevilor, adresându-le Ascultă și urmăresc Observați Caiet Frontală -
Transmit întrebările: Ați văzut cum arată un nit? Dar o cu atenție cele e dirijată ele de
erea asamblare nituită? spuse de profesor. Învățare notițe
noilor Anunțarea noii teme și a obiectivelor Notează în caiete ți prin
cunoștinț operaționale. Scrie titlul lecției pe tablă: oferă răspunsuri la descoperi
e (30 Reprezentarea asamblărilor nituite. întrebările re
min) profesorului. Conversaț
ie
euristică
Captarea atenției Învățare
prin
descoperi
re
Explicația
Dirijarea Clasificarea niturilor Elevii sunt atenți și Observația Frontală -
învățării C1 solicită lămuriri, notează dirijată
în caiete. FL2
Învățare
Răspund la
prin
solicitările descoperi
profesorului. Caietele de
O1. Să re notițe
definească corect
asamblările
nituite, conform
materialului oferit
de profesor
Dirijarea învățării Reprezintă niturile după clasificarea Notează informațiile Frontală
C2 acestora Reprezintă asamblările nituite prezentate de profesor

O2. Să
clasifice corect Ascultă cu atenție
tipurile de
asamblări
nituite,
conform
criteriilor
specificate
Dirijarea Reprezintă niturile după în funcție de clasificarea Ascultă, solicită Expune Frontală
învățării C3 acestora lămuriri, rețin și își
Reprezintă asamblărilor nituite notează informațiile
O3. Să prezentate de profesor. rea
Au urmat instrucțiunile
reprezinte corect Au dus activitatea până
niturile și Clasificarea asamblărilor nituite la capăt. Descrie
asamblările Ascultă
nituite, conform explicații
modelelor suplimentare rea
prezentate de
profesor

.
Învățare
prin
descoperi
re

Explicația
-

Obținerea Răspund la întrebările Explicați - Frontală -


performan Profesorul adresează întrebările: profesorului. a
ței “Cum se clasifică niturile? Adresează Conversa
“Care sunt asamblările nituite? întrebări ția
Domenii de utilizare ale asamblărilor nituite suplimentare.
Asigura Confirmă răspunsurile corecte și intervine, dacă Ascultă și rețin Conversa - Frontală -
rea este cazul, cu explicații suplimentare. explicațiile ția
conexiu suplimentare Explicați
nii a
inverse
4. Le împarte elevilor un test pentru verificarea Elevii sunt Explicația T Frontală Scri
Sistematiza cunoștințelor constituit din 3 itemi: de atenți la să
rea și completare, indicațiile
consolidar cu alegere duală, cu alegere profesorului și
ea multiplă. Le explică baremul de adresează întrebări în Exercițiul Individuală
cunoștințe notare. cazul în care au
lor (8 Răspunde la întrebările adresate de către elevi. nelămuriri.
min) Comunică elevilor tema de casă: Reprezentați o Rezolvă
Asigurarea asamblare nituită. testul.
retenției și Notează
transferului tema.
celor
învățate.
TEST DE EVALUARE
A. Tipul testului: De progres
B. Conținutul evaluat
C Arii de conținut Subarii de
o conținut
d
C1 1. Nituri 1.1. Elementele componente.
1.2. Clasificarea nitueilor
C2 2. Asamblări nituite 2.1. Definirea corectă a asamblărilor nituite
2.2. Caracteristici. Utilizări

C. Obiective operaționale evaluate


La sfârșitul activității elevii vor fi capabili:
O1. Să identifice toate elementele componente ale asamblăr ilor nituite
O2. Să reprezinte corect asamblările nituite

D. Testul elevului

I. Completați spațiul liber:

1. Nituirea este procedeul t ehno logic de ………a două sau mai multor piese cu
ajutorul...............
2. Nituirea este folosită la obținerea îmbinărilor..............
II. Citiți cu atenție următoarele afirmații. Precizați în dreptul fiecărui enunț dacă este
adevărat sau fals.
1. Elementele unui nit sunt : diametrul capului inițial, diametrul tijei , lungimea
tijei, înălțimea capului
2. Criteriile de clasificare ale niturilor sunt: poziția capului, forma capului, forma
tijei, destinație
3. Nituirea de rezistență se aplică construcțiilor supuse la presiuni normale
4. Nituirea poate fi: manuală sau mecanică
5. După natura materialului niturile pot fi din fonta
III. Încercuiți răspunsul corect:
1. Asamblările nituite sunt asamblări:
a) Nedemontabile
b) Demontabile
c) Nesigure
2. a) Asamblarea nituită este o operație de sudare a elementelor unui sistem tehnic
b) Asamblarea prin nituire se respectă o succesiune bine determinată
c) Demontarea unei asamblări metalice se face fără deteriorarea vreunui element
E. Diagrama obiective – itemi:

Obiecti I1 I2 I3
ve/
itemi
O1 * *
O2 * *

F. Baremul de corectare și etalonul de rezolvare

Nr. Răspunsul corect Barem de corectare


item
I 1. 2 puncte
Îmbinare (1 + 1)
2.Nituri

II 1. Adevărat 5 puncte
2. Adevărat (1 + 1 + 1 +1+1)
3. Fals
4. Adevărat
5. Fals
III 1-a) 2 puncte
2-b) (1 + 1)
Din oficiu 1 punct

S-ar putea să vă placă și