Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECŢIE

CLASA: a IX-a A
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Colegiul Tehnic Mătăsari
DISCIPLINA: Fizică
TEMA:  Formarea imaginilor în lentile
TIPUL LECŢIEI: Lecţie de dobândire de noi cunoștințe
DURATA: 50 minute
PROFESOR:  Udriștioiu Aneta

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.1 clasificarea şi analiza diferitelor fenomene fizice, instrumente şi mărimi fizice din domeniile studiate
1.2 descrierea fenomenelor fizice studiate, întâlnite în activitatea practică, după criterii date
1.3 identificarea legilor, principiilor, caracteristicilor definitorii ale unor fenomene, mărimi caracteristice, proprietăţi ale unor corpuri
şi dispozitive, condiţii impuse unor sisteme fizice
1.4 reprezentarea grafică a unor mărimi fizice sau variaţii ale acestora determinate experimental
1.5 realizarea transferului cunoştinţelor dobândite prinstudiul fizicii în domeniul general al ştiinţelor și tehnicii
2.1 identificarea unor caracteristici ale fenomenelor pe baza observării acestora

OBIECTIVE OPERAŢIONALE. La sfârşitul lecţiei elevii trebuie să fie capabili:

1. Să explice fenomenele optice studiate şi să determine relaţiile de dependenţă dintre ele, folosind limbajul ştiinţific;
2. Să identifice tipurile de lentile, să observe şi să descrie imaginile obiectelor în lentile;
3. Să aplice transferuri interdisciplinare pentru explicarea consecinţelor fenomenelor studiate;
4.  Să-şi însuşească deprinderi de lucru cu diferite instrumente în vederea explicării fenomenelor optice;

STRATEGIA DIDACTICĂ:
1.      Resurse procedurale
         Metode şi procedee: descoperirea dirijată, ciorchinele, conversaţia euristică, explicaţia, munca în echipă,
problematizarea, investigarea, autoevaluarea, expunerea sistematică, observaţia, experimentul.
         Forme de organizare: frontal, individual, lucru pe grupe.
2.      Resurse materiale: tablă, cretă, fişe de lucru,manualul, surse de lumină ( lumânare, brichetă), banc optic, ecran, lentile
(convergente, divergente), videoproiector, calculator
3.      Metode de evaluare: evaluare continuă, evaluare formativă, autoevaluare

Forme
Momentele Modalităţi
O Metode şi de Resurse
instruirii Activitatea profesorului Activitatea elevilor de
op procedee organiz materiale
(timp) evaluare
are
Moment organizatoric - Se asigură condițiile optime de desfășurare  a lecției; se Elevii comunică absenţii şi se Conversaţie Frontal Observaţia
(1 min) verifică prezența elevilor la ora de curs; se verifică pregătesc de lecţie..
materialul didactic necesar desfăsurării lecției.
Reactualizarea O1 Precizează sarcina de lucru următoare, distribuie fișele de Elevii citesc fisa de lucru si Conversaţie Pe grupe Autoevaluare
cunoştinţelor asimilate lucru. incep rezolvarea acesteia. Ciorchinele
anterior Autoevaluarea răspunsurilor
(7 min) elevilor şi aprecierea lor prin
calificative.

Captarea atenţiei O1 Prezintă titlul lecției FORMAREA IMAGINILOR ÎN Conversaţie Frontal Tablă -
(4 min) O4 LENTILE și enunță obiectivele urmărite în cadrul acestei Cretă
lecții, cere elevilor să identifice momentele importante de Elevii notează în caiet titlul
urmărit în cadrul lecției noi. lecţiei noi, ascultă şi devin
atenţi la obiectivele ce se vor
urmări pe parcursul lecţiei
respective.
Desfăşurarea propri- O1 Elevii  ascultă explicațiile Conversaţia Frontal Tablă Observaţia
zisă a lecţiei O2 Experiment: Obținerea imaginii flacarii unei lumanari profesorului, răspund Expunerea Individua  Cretă Oral
(25 min) O3 utilizând bancul optic. întrebărilor adresate, își iau Explicaţia l Scris
O4 Cere elevilor să realizeze pe caiet schema modalității de notițe, realizează desenele pe Modelarea Lucru pe
O5 formare a imaginii în lentile, ilustrată în prezentarea PPT și caiet. Demonstraţia grupe
pe care profesorul o prezintă la tablă. Problemati-
zarea
Se urmăresc imaginile formate în lentile convergente şi Studiu de caz
divergente, apoi se descriu cu participarea elevilor, Feed-back
stabilindu-se nişte concluzii generale:
a)                           prin lentile convergente: imaginea poate
fi mai mare sau mai mică şi poate fi prinsă pe un ecran, Elevii completează schema pe
deci e reală. Când lumânarea e foarte aproape de lentila tablă, își realizează notițele pe
convergentă, imaginea se formează în faţa lentilei şi nu caiet
poate fi proiectată pe ecran, deci e virtuală.
b)                           prin lentile divergente: imaginea e
virtuală, dreaptă şi mai mică decât obiectul
Imaginile corpurilor în lentile sunt de două feluri:
a.                           reale: care se formează în spatele lentilei
şi pot fi proiectate pe ecran;
b.                           virtuale: care se formează de aceeaşi
parte cu lentila şi nu pot fi proiectate pe ecran.
Menţiuni:
Lentilele convergente formează imagini reale, dar si
virtuale.
Lentilele divergente formează imagini virtuale.
Solicită elevilor să identifice o modalitate de a diferenția
lentilele. Prezintă convergența lentilelor, unitatea de
măsură.  Elevii urmăresc experimentul,
Profesorul solicită elevilor să prezinte aplicații ale notează observațiile făcute
lentilelor. Elevii realizează reprezentarea
Aplicaţii ale lentilelor: grafică pe caiet.
                         microscopul; Elevii, utilizând bancul optic,
                        luneta; urmăresc tipurile de imagini
                        aparatul fotografic; formate în cazul celor două
                        lupa; tipuri de lentile. Identifică
                        telescopul; tipurile de imagini,
                        ochelarii. completează în schema
ciorchine de pe tablă, își iau
notițe pe caiet.
Elevii prezintă elementele unei
mărimi fizice, determină
unitatea de măsură.
Realizează notițe pe caiet

Elevii identifică aplicații ale


lentilelor.. Notează pe caiet.

Asigurarea conexiunii O1 Solicită elevii să formuleze întrebări şi răspunsuri la Elevii formulează întrebări, Conversaţia Frontal - Oral
inverse O2 acestea, pe baza noţiunilor studiate. răspund Feed-back
(5 min) O3
O5
Încheierea lecţiei şi - Apreciază participarea elevilor la oră, precizează tema Elevii ascultă şi notează tema Conversaţie Frontal Fișă de Observaţia
tema pentru acasă pentru acasă, dă indicaţii privind rezolvarea temei. pentru acasă. lucru.
( 3 min)
FIȘA NR. 1
Completati graficul de mai jos:
LENTILELE

FISA NR. 2
Construiţi imaginea prin lentile în situaţiile următoare şi caracterizaţi-o:
LENTILA CONVERGENTĂ
1. Obiectul este situat după dublul distanţei focale

Imaginea este reală/ virtuală , dreaptă/răsturnată, mai mare/mai mică

2. Obiectul este situat între dublul distanţei focale şi focar


Imaginea este reală/ virtuală , dreaptă/răsturnată, mai mare/mai mică

3. Obiectul este situat între focar şi lentilă

Imaginea este reală/ virtuală , dreaptă/răsturnată, mai mare/mai mică


LENTILA DIVERGENTĂ

Imaginea este reală/ virtuală , dreaptă/răsturnată, mai mare/mai mică

FISA NR. 3
Completati diagrama de mai jos cu asemanarile si deosebirile dintre oglinzile sferice si lentile:

OGLINZI
LENTILE
SFERICE

S-ar putea să vă placă și