Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecţie

 Unitatea de învăţământ:
 Data:
 Nume propunător:
 Aria curriculară: Limba si comunicare
 Disciplina: Comunicare in limba romana
 Unitatea tematică: ,,Silaba”
 Subiectul lecţiei: ,, Despartirea cuvintelor in silabe”
 Tipul lecţiei: Formare de priceperi si deprinderi

Obiectivul fundamental: formarea deprinderii de despărţire a cuvintelor în silabe


 Competenţe specifice:
3.1. Identificarea corecta a sunetelor ce alcatuiesc silabele
4.1. Rostirea corecta a silabelor
5.1. Rostirea corecta a cuvintelor
 Obiective operaţionale:
O1: Să ordoneze silabele pentru a forma cuvinte
O2: Să scrie numarul silabelor pentru cuvintele date
O3: Sa grupeze cuvintele date dupa numarul silabelor
O4: Să formuleze corect propozitii cu cuvintele date
 Obiective afectiv-atitudinale:
O1: Să manifeste interes si motivatie pentru activitate pentru o perioada cat mai lunga de timp
O2: Sa mentina desciplina la locul de lucru
 Obiectiv optional:
1: Să propuna cuvinte noi cu un numar de silabe propus de cadrul didactic
 Strategia didactică:
 Metode şi procedee: conversatia euristica, explicatia, exercitiul, jocul didactic
 Materiale didactice: plansa alba/carton, cartonase cu silabe, jetoane cu imagini, creioane
 Forme de organizare:
Forg1: frontal
Forg2: individual
 Modalităţi de evaluare: chestionare orală, răspunsurile elevilor, aprecieri verbale, observarea sistematică a comportamentului elevilor
 Resurse umane: clasa de elevi si profesorul itinerant
 Resurse temporale: 50 minute

Momentele Obiective Activitatea Activitatea elevilor Strategia didactică Metode de


Metode şi Materiale Forme de
lecţiei operationale propunătorului evaluare
procedee didactice organizare
Voi asigura condiţiile
1. Momentul necesare unei bune Elevii se aşează în
organizatoric desfăşurări a lecţiei: bănci şi îşi pregătesc
(1min) aerisirea sălii de clasă, materialele de care au
pregătirea materialelor nevoie.
necesare.
Observarea
sistematică a
comportamentului
Voi arata un obiect si voi
elevilor
cere elevilor sa-l
denumeasca. Se organizeaza Elevul /elevii participa
Răspunsurile
o conversatie euristica la dialog, raspund la
elevilor
despre cuvinte, pornind de intrebari
la cuvantul / obiectul dat.
2. Captarea Discutia se va continua Obs. Elevul cu CES va
conversatia frontal
atentiei (4min) adresand niste intrebari: beneficia de intrebari
ajutatoare mai
Cine imi poate da exemple amanuntite pentru a
de cuvinte? ma asigura ca intelege
De ce credeti ca v-am rugat mesajul transmis
sa veniti cu exemple de
cuvinte?

Voi anunţa tema şi


Observarea
obiectivele pe înţelesul
3. Anunţarea sistematică a
elevilor: Elevii ascultă cu
temei si a comportamentului
,,Astăzi ne vom juca cu atenţie. frontal
obiectivelor elevilor
silabele si vom exersa
(2min)
formarea de cuvinte cu
ajutorul acestora.”
,,Veti avea in fata o plansa
alba si o serie de silabe. Voi Elevii asculta
va trebui sa selectati silabele explicatiile
potrivite si sa le imbinati in
asa fel incat sa formati Elevii privesc jetonul,
cuvintele indicate pe repeta despartirea in
jetoane, imagini, etc. Vom silabe dupa profesor si
incepe prin a desparti cauta in multimea de
impreuna fiecare cuvant in hartii silabele potrivite
4. Desfasurarea silabe. pentru a forma
activitatii Dupa ce terminati, veti nota cuvintele.
(37min) sub fiecare cuvant format Apoi elevii noteaza
Etapa I de numarul de silabe. Cand va numarul de silabe
comunicare, fi cazul veti alcatui potrivit. Foaie alba
informare si propozitii cu cuvintele La sfarsit vor forma oral Plansa
instructaj formate. propozitii cu cuvintele Conversatia model
Frontal Răspunsurile
Activitatea se va desfasura de pe jetoane. eurostica Pasta de
Individual elevilor
pe pasi, deci veti primi Explicatia dinti
indicatii de fiecare data cand Obs. Evelului cu CES i Creioane
O1, O2, O3,
Etapa II de treceti la pasul urmator.” se vor comunica colorate
O4
creatie, de informatiile fata in
formare a Observatie: Se vor folosi fata pentru a incuraja
priceperilor si explicatii ulterioare daca labiolectura.
deprinderilor este cazul Obs. Elevul cu CES va
Daca este cazul, fi ghidat in
se vor folosi fise permanenta de catre
suplimentare sau povesti profesor si va beneficia
pentru valorificarea de timp suplimentar.
timpului ramas. Obs. Elevul cu CES va
apela oricand este
Obs. Elevul cu CES nu va nevoie si la ajutorul
fi rugat sa formeze colegilor.
propozitii.
5. Evaluarea / Se vor efectua evaluari Elevul / elevii asculta Răspunsurile
Autoevaluarea asupra modului de lucru al evaluarile apoi vor face Frontal elevilor
(5min) tuturor elevilor: respectarea autoevaluari. Vor face Individual
cerintei, mentinerea atentiei curatenie, vor strange
materialele.
Se va realiza prin
intermediul unei fise care sa
cuprinda mai multe imagini
pe o coloana, iar pe cealalta
numarul silabelor din
cuvintele redate de imagini.
Sarcina elevilor este de a
uni imaginile cu numarul de
silabe potrivit.

Obs. Elevul cu CES nu va fi


rugat sa completeze fisa, in
schimb va repeta oral
despartirea unor cuvinte
cunoscute in silabe cu
ajutorul cadrului didactic. Elevii sunt apreciaţi si
apreciaza. Frontal Aprecieri verbale
6.Încheierea
activităţii /
Aprecieri (1min)

Voi efectua aprecieri


globale şi individuale
asupra modului în care s-
a desfăşurat activitatea.

S-ar putea să vă placă și