Sunteți pe pagina 1din 13

Proiect de lecție

Data: 22.02.2019

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Moțca – Structura Boureni

Clasa: a II-a

Profesor învățământ primar: Oțel Elena

Aria curriculară: Limbă și comunicare

Disciplina de studiu: Comunicare în limba română

Unitatea de învățare: Poveștile naturii

Subiectul lecţiei: Scrierea corectă a cuvintelor s-au și sau

Tipul lecției: consolidare și sistematizarea a cunoștințelor

Scopul lecţiei: consolidarea cunoștințelor referitoare la scrierea corectă a cuvintelor s-au și


sau și utilizarea acestora în enunțuri și texte;

Domenii integrate:

1. Comunicare în limba română


2. Muzică și mișcare
4. Arte vizuale și abilități practice

Competențe specifice:

Comunicare în limba română:

1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de


comunicare cunoscute
2.1. Formularea unor enunțuri proprii în situații concrete de comunicare;
3.1. Citirea unor mesaje scrise, întâlnite în mediul cunoscut;
4.1. Scrierea unor mesaje, în diverse contexte de comunicare;
4.2. Redactarea unor mesaje simple, cu respectarea convențiilor de bază;

Muzică și mișcare:
1.4. Receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins între DO 1-DO2, alcătuite din formule
ritmico-melodice simple și repetate;

Arte vizuale și abilități practice:


2.6. Participarea la activități integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază
elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică;
Obiectivele operaţionale:

La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:

O1: să formeze enunțuri corecte, ordonând cuvintele date;

O2: să exemplifice expresii în care sunt folosite corect cuvintele s-au și sau;

O3: să completeze corect expresiile sau enunțurile lacunare, folosinda forma corectă a
cuvintelor s-au/sau;

O4: să scrie cuvinte cu sens opus, respectând schema dată;

O5: să transforme expresiile date, respectând modelul dat;

O6: să unească începutul unui enunț cu finalul acestuia, obținând un enunț corect;

Strategia didactică:

a) Metode şi procedee didactice: conversația, explicația, exercițiul, jocul didactic,


demonstrația;
b) Mijloace de învăţământ: fișe de lucru, soare și nori din hârtie, planșe, bilete,
instrumente de scris și colorat, buline, laptop;
c) Modul de organizare: frontal, individual, pe grupe;

Resurse:

a) umane: 14 elevi
b) temporale: 50 minute
c) bibliografice:
Hobjilă, A., 2006, Elemente de didactică a limbii și literaturii române pentru ciclul
primar, Editura Junimea, Iași
-Massari, G., 2009, Curs Teoria și metodologia instruirii, Editura Universității
“Alexandru Ioan Cuza”, Iași
-Programa şcolară pentru disciplina COMUNICARE ÎN LIMBA ROMANǍ-
CLASA I, aprobată prin Ordinul Ministrului Nr. 3418/19.03.2013
-www.clasamea.eu
-https://www.youtube.com/watch?v=bJ0ShmKjSvA
Nr. Etapele lecției Ob Tim Conținutul instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare
crt. . p Metode și Mijloace de Mod de
op. procedee învățământ organizare
didactice
1. Moment 1’ Asigurarea unui climat de ordine şi Observarea
organizatoric disciplină pentru desfăşurarea în bune Frontal sistematică a
condiţii a orei de Matematică și explorarea comporta-
mentului
mediului.
elevilor
2. Verificarea temei 5’ Voi face verificarea calitativă a temei Caietele de Capacitatea
pentru acasă. Voi numi câțiva elevi care să Conversația teme Frontal de a se
citească exercițiile din temă, iar ceilalți autoevalua
Individual corect
copii sunt atenți, urmăresc și se
autocorectează dacă este necesar.
3. Captarea atenției 10’ Elevii sunt organizați în trei grupe. Zâna
Iarnă a scris trei enunțuri, dar vântul a suflat
cu putere și cuvintele s-au împrăștiat. Ea Bilețele Pe grupe Capacitatea
Conversația de a ordona
roagă cele trei echipe formate să o ajute să
corect
O1 ordoneze cuvintele și să citească enunțurile cuvintele, în
obținute. vederea
(1. Elevii s-au dus să deschidă ușa sau Explicația obținerii
fereastra. unor enunțuri
2. Fetele s-au întâlnit să citească povești sau
poezii.
3. Băieții s-au gândit să plece în excursie
sau în plimbare.)
Ce cuvinte s-au repetat în fiecare enunț?
(S-au repetat cuvintele s-au și sau.)
4. Anunțarea 1’ În această oră vom continua să discutăm Observarea
subiectului lecției și despre scrierea corectă a cuvintelor s-au și Conversația Frontal sistematică a
a obiectivelor sau și vom rezolva diferite tipuri de exerciții comporta-
operaționale mentului
în care vom utiliza sensurile corecte ale elevilor
acestor cuvinte.
5. Dirijarea învățării 15’ Pe baza unei planșe (Anexa 1), ne vom Planșa
aminti că se scrie sau într-un cuvânt atunci Conversația Capacitatea
O2 când poate fi înlocuit cu ori și se scrie s-au Frontal de a
răspunde la
atunci când sunt douaă cuvinte care arată o
întrebări,
acțiune. Apoi, elevii vor oferi exemple utilizind un
pentru ambele situații. limbaj corect
Pe tablă sunt afișați niște nori din hârtie
care acoperă soarele (Anexa 2). Fiecare nor Explicația Nori și
conține câte un exercițiu. soare din
La ora de Matematică și explorarea hârtie
O4
mediului, ați aflat că Zâna Iarnă o să plece
din țara noastră, dar o va înlocui Zâna Capacitatea
O5 Primăvară. Ca să o ajutăm să vină cât mai de a folosi
curând, vom sufla norii întunecați, astfel Exercițiul corect
O6 încât soarele să ne ofere lumina și căldura cuvintele
lui. Pentru a reuși să facem acest lucru Frontal s-au/sau în
trebuie să rezolvăm exercițiile de pe fiecare rezolvarea
exercițiilor
nor.
Fișe de
Elevii vor primi fișe de lucru ce conțin lucru
exercițiile de pe norii de hârtie (Anexa 3). Individual
Ei vor rezolva exercițiile pe fișă, iar în
același timp se rezolvă și la tablă.

6. Obținerea 10’ Bravo! Ați ajutat soarele să-și dezvăluie Laptop


performanței razele lui luminoase și calde.
Drept recompense, haideți să cântăm Conversația Frontal
împreună un cântecel despre anotimpul de
primăvară (Vine, vine primăvara) Fișe de Capacitatea
O3 Pentru că l-ați ajutat, soarele vă propune lucru de a utiliza
un concurs pe echipe. Fiecare echipă va Jocul didactic corect
primi o fișă (Anexa 4) ce conține un scurt Pe grupe formele
cuvintelor
text din care lipsesc cuvintele s-au și sau.
s-au/sau în
Fiecare copil va completa, pe rând, câte un enunțuri
spațiu liber. Dacă vedeți că un coleg are lacunare
nevoie de ajutor, unul dintre membrii
echipei îl va ajuta.
Atenție! Nu vă grăbiți! Câștigă echipa
care scrie toate formele corecte ale
Buline
cuvintelor, nu cea care termină prima.
După ce veți termina de completat, voi
verifica și voi declara echipa câștigătoare.
7. Asigurarea retenției 6’ Vor fi adresate următoarele întrebări: Foi albe Frontal Capacitatea
și a transferului Despre ce am discutat ora aceasta? Conversația de a formula
Când folosim cuvântul sau? Dar s-au? răspunsuri
corecte,
Dacă timpul ne va permite, elevii vor
Individual utilizând
desena un peisaj de primăvară. informații
din
activitatea
parcursă
8. Încheierea lecției 2’ Se precizează tema pentru acasă și se fac Conversația Frontal Observarea
aprecieri verbale cu privire la modul în care sistematică a
au participat elevii la lecție. comporta-
mentului
elevilor

Anexa 1
Anexa 2

1. Completează corespunzător folosind cuvintele opuse. Cu ce alt cuvânt îl


putem înlocui pe cuvântul sau?

noapte
sau
nu
mergi
2. Transformă după model:

AZI IERI
se trezesc - s-au trezit

se joacă -_____________________

se bucură - ____________________

se întâlnesc - __________________
se plimbă - ____________________
3. Taie forma greșită.

Vrei bomboane sau/ s-au ciocolată?


Copiii sau/ s-au bucurat de darurile
primite.

Dan şi Victor sau/ s-au împrietenit.

La serbare, copiii cântă sau/s-au


dansează.
4. Uniți începutul propozițiilor cu finalul lor.

 La concurs sau la spectacol au mers părinții.


 Părinții cern zăpada.
 La oraș sau la munte, norii s-au adunat în
curtea școlii.
 Copiii s-au bucurat de
rezultatele copiilor.
Concurs
Anexa 3

Fișă de lucru
1. Completează corespunzător folosind cuvintele opuse. Cu ce alt cuvânt îl putem înlocui pe
cuvântul sau?

noapte
sau
da

mergi
2. Transformă după model: 3. Taie forma greșită.

AZI IERI
se trezesc - s-au trezit Vrei bomboane sau/ s-au ciocolată?

se joacă -_____________________ Copiii sau/ s-au bucurat de darurile primite.

se bucură - ____________________ Dan şi Victor sau/ s-au împrietenit.

se întâlnesc - __________________ La serbare, copiii cântă sau/s-au dansează.

se plimbă - ____________________

4. Uniți începutul propozițiilor cu finalul lor.

 La concurs sau la spectacol au mers părinții.

 Părinții cern zăpada.

 La oraș sau la munte norii s-au adunat în curtea școlii.

 Copiii s-au bucurat de rezultatele copiilor.


Anexa 4

Completează cu sau şi s-au.


Păsările călătoare ____
întors din ţările calde. Îşi vor
regăsi cuiburile ____ nu ?
Sunt atât de bucuroase că nu
____ mai gândit la asta.
Fâlfâind din aripi ____ aşezat
pe acoperişuri ____ pe
ramurile înmugurite ale
copacilor. ____ odihnit puţin,
apoi au început lucrul. Repară
cuiburile ____ construiesc
altele. Apoi, vor scoate pui.

S-ar putea să vă placă și