Sunteți pe pagina 1din 10

Universitatea Alexandru Ioan Cuza, Iași

Proiect Didactic
Propunător: Rusu Mihai-Cosmin
Facultatea de Psihologie și Științe ale Educației
Specializare: Psihologie
Data: 16.12.2019

Clasa: a X-a

Disciplina: Psihologie generală

Tipul lecției: fixare şi sistematizare

Titlul lecției: Memoria: procese, forme și importanța în viața omului

Obiectivul fundamental: sistematizarea cunoștințelor referitoare la procesul psihic memoria; îmbunătățirea strategiilor de
învățare prin fixarea unor procedee de sporire a eficienței memorării; sistematizarea limbajului de specializate în vederea
utilizării corecte a acestuia.
Obiective operaționale:

O1: să precizeze câte un exemplu de situație specifică pentru fiecare proces al memoriei (întipărire, stocare, reactualizare)

O2: să argumenteze propriul punct de vedere referitor la relația dintre două fenomene (vizibilitate-memorie senzorială)

O3: să enumere principalele caracteristici ale celor trei forme ale memoriei pe baza criteriilor date: timp de stocare,
capacitate de stocare, etc.

O4: să realizeze cerința precizată pe fața cubului respectând intervalul de timp precizat (15 minute)
O5: să identifice strategii de memorare eficiente pentru două stiluri de învățare diferite (vizual și kinestezic)
Strategii didactice:

a) Metode si procedee: conversaţia euristică/catehetică, explicația, observarea, metoda cubului, metoda diagramei
Venn, problematizarea.

b) Materiale si mijloace didactice: manual, caiete, fișă de lucru, videoproiector, film, tablă, marker, cub din carton,
cartonașe colorate

c) Forma de organizare: frontal, pe echipe.

Bibliografie:

Sălăvăstru D., Didactica psihologiei. Perspective teoretice și metodice, Editura: Polirom


SCENARIUL ACTIVITĂȚII DIDACTICE
NR. SECVENTELE OBIE CONTINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV Metode și Mijloace Moduri de
CRT. ACTIVITATII CTIVE procedee didactice organizare EVALUARE
DIDACTICE a învățării
1. MOMENT manual, caiete, Capacitatea
ORGANIZATORIC fișă de lucru, copiilor de a se
Se asigură climatul optim pentru buna desfășurare Conversația videoproiector, Frontal organiza pentru
a lecției: film, cub din lecție prin
-aerisirea sălii de clasă ; carton, observare
-așezarea mobilierului; cartonașe sistematică;
-pregătirea materialului didactic necesar. colorate

2. VERIFICAREA TEMEI Se va verifica tema pentru acasă din punct de capacitatea


SCRISE vedere cantitativ și calitativ prin sondaj. Conversația elevilor de a
Daca se constată greșeli frecvente în realizarea euristică aplica achizițiile
aceleiași cerințe, elevii vor realiza, sub caiete teoretice în
îndrumarea profesorului, exercițiile în clasă rezolvarea temei;
pentru eliminarea eventualelor confuzii. frontal
3. ANUNȚAREA TEMEI In cursul lecției de astăzi vom recapitula
SI A OBIECTIVELOR conținuturile referitoare la procesul cognitiv
intitulat Memoria, prin intermediul unor exerciții, Conversația Capacitatea de a
însă vom afla și câteva informații noi referitoare înțelege mesajul
la aceasta. Frontal transmis

Profesorul scrie la tablă titlul lecției și planul de


4. DIRIJAREA recapitulare:
RECAPITULĂRII
1. Definiția memoriei
2. Procesele memoriei
3. Formele memoriei
Capacitatea de a
4. Caracteristicile memoriei defini corect
Pentru început, profesorul întreabă care este termenul memorie
definiția memoriei. Definiția este scrisă de un elev Conversația
catehetică Tablă
la tablă și subliniază cele trei procese ale
Caiete Capacitatea de a
memoriei ce trebuie sa se regăsească în definiția oferi exemple
O1 dată: întipărire, stocare și reactualizare. Elevii pentru cele 3
realizează un tabel în care se definesc cele trei procese specifice
procese și se oferă exemple atât din partea memoriei:
profesorului cât și din partea elevilor. întipărire, stocare,
reactualizare
Profesorul împarte o fișă de lucru pentru fiecare Fișă de lucru
elev. La primul exercițiu apar trei texte scurte
într-o ordine aleatorie despre un copil ce se
pregătește sa învețe
Frontal
Cele trei texte corespund cu cele 3 procese ale
Capacitatea de a
memoriei:
identifica pe baza
1. Alin notează cu atenție fiecare fraza transmisă unor exemple
la ora de către profesorul său.-exemplu de procese specifice
întipărire a informației. memoriei:
întipărire, stocare,
2. Alin reformulează fiecare propoziție si o repeta reactualizare
pana când o memorează- exemplu de stocare a
informației
3. Alin utilizează la un test informațiile fixate
pentru a lua o nota mare.- exemplu de
reactualizare a informației
Frontal
Se realizează un tabel cu trei rubrici, fiecare
Conversația Caiete
corespunzându-i memorie senzoriale, memoriei le
catehetică
scurta durata si memoriei de lunga durata.
Elevii sunt puși să vadă lumina becului timp de 5
secunde după care sunt întrebați:
Capacitatea de a-
Ce remarcați în legătura cu vederea după ce v-ați Problematizar si exprima propria
uitat la bec? ea părere,
O2 Explicația menționând
Ce legătură este între micul punct pe care îl argumente logice
vedeați din cauza luminii și memorie? (Memoria
de scurtă durată este exemplificată în acest
exemplu pentru a se constata faptul că fiecare tip
de memorie este specifică unei modalități
senzoriale)
Conversația
O3 Pentru fiecare formă a memoriei sunt amintite catehetică Capacitatea de a
capacitatea de stocare, timpul de stocare, răspunde corect la
oferindu-se exemple, elevii fiind ghidați prin întrebările puse
intermediul unor întrebări. Pe baza datelor se
realizează un alt tabel. (vezi anexa) Capacitatea de a
Conversația respecta
Se realizează un exercițiu pentru a exemplifica Cub din carton Pe echipe instrucțiunile
memoria de lucru (vezi aplicația 2 de la anexă). Cartonașe oferite în
Elevii sunt împărțiți in șase echipe. Echipele vor colorate realizarea unei
sarcini practice
fi formate prin extragerea dintr-un bol a unui
cartonaș ce poate fi de culoare roșie, albastra,
Conversația
verde, galben, violet sau portocalie. Fiecare Metoda
O4 echipa își va alege un reprezentant care va învârti cubului Capacitatea
un cub pe laturile căruia vor fi scrise cate un verb: elevilor de a
DESCRIE, COMPARĂ, ASOCIAZĂ, realiza corect
ANALIZEAZĂ, APLICĂ, ARGUMENTEAZĂ. sarcina oferită
In acest sens, in funcție de latura fiecărui cub, prin intermediul
fiecare echipa va primi o sarcina referitoare la metodei cubului
verbele anterior amintite. Pentru descrie cerința va
fi: Descrie rolul memoriei și al uitării. Pentru
asociază cerința va fi: Cu ce calități și defecte
poate fi asociată o persoana care uită repede, Capacitatea
elevilor de a se
respectiv o persoană cu o memorie excelent de
organiza și de a
bună? Pentru analizează: Analizează legătura lucra eficient în
dintre memorie si gândire. Pentru aplica: Știind echipe, de a-și
care sunt calitățile memorie, cum ați putea aplica asuma anumite
aceste cunoștințe in vederea eficientizării roluri în cadrul
învățării? Pentru argumentează: Argumentați echipei, de a
necesitatea de a stabili un interval orar destinat dezbate soluțiile
învățării și a unui spațiu cat mai plăcut și familiar. posibile
Fiecare grupa va avea la dispoziție maxim un sfert
de ora pentru realizarea sarcinii, apoi
reprezentanții fiecărei echipe va veni in fata Capacitatea
colegilor pentru a prezenta rezolvarea cerinței. Frontal elevilor de
identifica strategii
Elevii vizionează un scurs film ce prezinta doi de memorare
copii ce au stiluri de învățare diferite, unul este eficientă
O5
vizual si celălalt kinestezic. Însă profesorul de la
scoală transmite conținuturile exclusiv verbal. Conversația Capacitatea
Sarcina elevilor este de a da recomandări ambilor Observarea Film elevilor de a
elevi pentru a optimiza procesul de memorare al Metoda Videoproie argumenta logic
informațiilor. Se realizează pe tabla o diagrama Diagramei ctor
propria opinie
Venn pentru a surprinde diferențele și asemănările Venn
dintre stilurile de învățare si strategiile de
memorare ale conținuturilor pentru cei doi copii.

deosebiri asemănări
deosebiri

5. EVALUARE Se vor face aprecieri asupra desfășurării lecției și Conversația frontal Se evaluează
asupra comportamentului elevilor. Vor fi numiți capacitatea
elevii care au fost activi și au acordat răspunsuri elevilor de a
corecte. Se pun întrebări despre tema și conținutul sintetiza
lecției: Ce am recapitulat astăzi? (memoria, conținutul lecției
procese, forme, caracteristici) recapitulate.
6. INCHEIEREA Elevii vor avea ca temă de realizat un eseu de 300 Conversația frontal
ACTIVITATII (TEMA de cuvinte cu titlul: Tehnici de învățare eficientă
PENTRU ACASA)
Anexa

Formele memoriei Memoria senzorială Memoria de scurta Memoria de lunga


durată durată
Capacitate de stocare
Timp de stocare
Alte informații
distincte

Aplicația 2.
Citiți seria de litere BBCCNNNBCPROTV. Închideți ochii si încercați sa le reproduceți în
ordinea citirii lor. Fiind o serie de 14 litere, veți avea dificultăți în reamintirea întregului
sir. Daca, în loc sa memorați fiecare litera în parte, le veți grupa în patru unității cu sens:
BBC / CNN / NBC / PROTV, memorarea lor va fi mult mai ușoară, mai ales că fiecare
unitate reprezintă numele unor posturi de radio sau televiziune foarte cunoscute.

S-ar putea să vă placă și