Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECŢIE

OBIECTUL DE ÎNVĂŢĂMÂNT: PSIHOLOGIE Profesor: Moiceanu Ștefan


CLASA: a X-a
SUBIECTUL: PERCEPŢIILE (definiţia şi caracteristicile generale ale percepţiilor, procesul perceptiv, fazele procesului
perceptiv, legile percepţiilor, observaţia şi spiritul de observaţie, iluziile perceptive)

TIPUL LECŢIEI: de comunicare de noi cunoştinţe

OBIECTIVE :
Competenţă generală: Însuşirea limbajului psihologic şi utilizarea sa adecvată în acţiuni de caracterizare şi
autocaracterizare.
Obiective operaţionale: Oo1: să definească corect percepţiile ;
Oo2:.să caracterizeze percepţia şi să facă o comparaţie a acesteia cu senzaţiile; să argumenteze
complexitatea percepţiilor (percepţia nu se reduce la o sumă de senzaţii)
Oo3: să cunoască fazele procesului perceptiv şi legile percepţiei
Oo4 : să explice rolul limbajului în percepţia spontană şi în observaţie ; să enumere iluziile
perceptive

STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ŞI PROCEDEE:
expunerea, explicaţia didacticǎ, conversaţia, problematizarea, observaţia sistematicǎ şi independentǎ,
reflecţia personalǎ, activitatea independentǎ.
 MIJLOACE ŞI MATERIALE:
fişe de lucru individuale

BIBLIOGRAFIE:
Mielu, Zlate – coordonator - manual „Psihologie” – cls. A X-a, Edit. Aramis 2005 Tinca, Creţu ; Nicolae ,
Mitrofan; Mihai, Aniţei – colab.
1
Elemente esenţiale de conţinut Strategii didactice
Secvenţele lecţiei T Ob. Evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Mijloace

1. Captarea 3' - se va realiza analizând - participǎ la discuţii, -strategie observarea


atenţiei următoarele rânduri : argumentându-şi discursivǎ de -manual de sistematicǎ
rǎspunsurile ; tip psihologie- a elevilor;
«Omul trăieşte într-o lume argumentativ- Editura
diversă de obiecte şi persuasiv ; Aramis;
fenomene care există în -dezbaterea ;
spaţiu şi se desfăşoară în
timp. De ce are nevoie
pentru a stabili relaţii
informaţionale cu acestea şi
pentru a se adapta la ele ? »

- în urma discuţiilor se va
preciza faptul cǎ omul
dispune de capacitatea de a
avea percepţii pentru a putea
stabili relaţii informaţionale
cu obiectele şi fenomenele
ce există în spaţiu şi se
desfăşoară în timp, pentru a
se putea adapta la ele.

- se va anunţa subiectul
2.Comunica- lecţiei şi se vor comunica
rea subiectului 2' obiectivele într-un mod - ascultǎ cu atenţie
şi a accesibil, clar ; obiectivele lecţiei ;
obiectivelor
lecţiei - se vor analiza urmǎtoarele
2
aspecte relevante pentru
tema în cauzǎ :

- Definirea
3. Dirijarea 30' psihologică a observarea
învǎţǎrii Oo1 percepţiilor sistematicǎ
a elevilor;
Percepţia nu este posibilă
fără contribuţia senzaţiilor,
dar ea nu se reduce la o -manual de
simplă sumă a acestora. - ascultǎ ceea ce li se -strategie psihologie-
comunicǎ ; discursivǎ de Editura
Definiţie : tip explicativ ; Aramis;
Percepţiile sunt procese
senzoriale complexe şi
totodată imagini primare,
conţinând totalitatea - elevii vor utiliza corect -expunerea ;
informaţiilor despre conceptele de bază ale
însuşirile concrete ale cunoaşterii senzoriale
obiectelor şi fenomenelor în
condiţiile acţiunii directe a
acestora asupra
analizatorilor.

- Caracteristicile
percepţiilor
Ca şi senzaţiile , percepţiile
Oo2 semnalizează însuşiri
concrete, intuitive. Dar, spre
deosebire de senzaţii,
percepţiile reflectă
3
Obiectele în totalitatea
însuşirilor lor în mod unitar - elevii vor exemplifica
şi integral. În imaginea cu situaţii concrete din -explicaţia -manual de
perceptivă apar şi proprietăţi viaţa lor didacticǎ ; psihologie-
care nu aparţin elementelor Editura
care-i stau la bază Aramis;
(configuraţia, structura).
Caracteristicile imaginii
perceptive :
- percepţia este o imagine
primară – pentru că apare
numai în relaţia directă cu -conversaţia ; observarea
obiectul sistematicǎ
- imaginea perceptivă este a elevilor;
obiectuală – pentru că
întotdeauna este imaginea
unui obiect anume
- imaginea perceptivă este - elevii vor face distincţia
bogată în conţinut – ea clară între senzaţii şi
cuprinde atât însuşirile percepţii
semnificative cât şi pe cele
mai puţin importante
- percepţia unui anumit
obiect este concomitentă cu
aceea a elementelor care îl
înconjoară şi cu care se află
într-un anumit spaţiu şi timp
– orice percepţie se
realizează aici şi acum
- durata percepţiei
corespunde duratei
4
acţiunii stimulului, a -strategie
prezenţei acestuia ; dacă ea didacticǎ de tip
s-ar prelungi după dispariţia argumentativ-
obiectului, atunci ar fi deductiv ; -manual de
expresia îmbolnăvirii psihologie-
psihice şi ar tulbura relaţia Editura
cu ambianţa - elevii vor explica Aramis;
- intensitatea percepţiei contribuţia percepţiilor la
este proporţională dezvoltarea fiinţei umane
intensităţii stimulilor şi
asigură, din acest punct de
vedere , adaptarea la mediu. observarea
Prin toate calităţile sale, sistematicǎ
imaginea perceptivă -conversaţia ; a elevilor;
îndeplineşte o funcţie
informaţională specifică,
mai complexă ca a senzaţiei,
şi are un rol reglator
deosebit pentru activitate. - vor prezenta unele
Percepţiile auditive, vizuale situaţii petrecute în viaţa
şi tactilo-chinestezice sunt lor, exemplificând
absolut indispensabile percepţiile -problematiza-
pentru realizarea vorbirii, rea ;
citirii, scrierii.
Ca şi senzaţia, percepţia este
o bază absolut
indispensabilă pentru
dezvoltarea celorlalte
capacităţi cognitive ale
omului.

5
- Fazele procesului -manual de
perceptiv psihologie-
- Legile percepţiei Editura
Oo3 Imaginea perceptivă este - ascultǎ ceea ce li se Aramis;
rezultatul unui proces comunicǎ ; -strategie
complex şi activ , orientat şi discursivǎ de
subordonat scopurilor tip explicativ;
concrete ale activităţilor
desfăşurate de către om.
Acest proces antrenează mai
mulţi analizatori pentru că
orice obiect concret posedă observarea
o multitudine de însuşiri ce sistematicǎ
sunt semnalizate de către a elevilor;
aceştia. Informaţia obţinută
este analizată şi sintetizaţă
la nivel central prin
mecanisme mult mai
complexe ca ale senzaţiei. -expunerea;
Procesul perceptiv este -explicaţia ;
influenţat de :
- pregătirea anticipată a
subiectului
- interesele stabile pentru o
categorie de stimuli
- specializarea profesională
- gradul de cultură generală
Fazele procesului perceptiv:
1. Detecţia – constă în - participǎ la discuţii
sesizarea şi conştientizarea
doar a prezenţei stimulului
6
în câmpul perceptiv -manual de
2. Discriminarea – constă în psihologie-
detaşarea stimulului de fond -strategie Editura
şi remarcarea acelor însuşiri didacticǎ de tip Aramis;
care-l deosebesc de alţii argumentativ-
asemănători. deductiv ; observarea
3. Identificarea – se referă la - elevii fac distincţia sistematicǎ
realizarea unui nivel mai între obiectul percepţiei a elevilor;
înalt de procesare şi şi fondul perceptiv :
cuprinderea într-o imagine obiectul percepţiei se
unitară a informaţiilor află în plan principal, iar
obţinute anterior şi celelalte elemente ( ce
raportarea acesteia la constituie fondul
modelul perceptiv perceptiv), se află în plan
corespunzător din secundar
experienţa anterioară.
4. Interpretarea – este
condiţionată de legătura -conversaţia ;
naturală a percepţiei cu
activitatea omului.

Legile percepţiei -problematiza-


1. Legea integralităţii rea ;
2. Legea structuralităţii
3. Legea selectivităţii
4. Legea constanţei
perceptive
5. Legea semnificaţiei
6. Legea proiectivităţii

- Observaţia şi spiritul
7
de observaţie. -manual de temǎ de
Oo4 Iluziile perceptive psihologie- lucru în
Editura clasǎ ;
În desfăşurarea activităţilor -exerciţiul; Aramis;
sale zilnice, omul poate
realiza percepţii spontane,
fugitive, cu rol
informaţional şi reglator- - elevii vor explica rolul
limitativ , dar mai ales limbajului în percepţia
percepţii conştiente, spontană şi în observaţie
complexe şi clare, integrate -observaţia
în comportamentele sale de sistematicǎ şi
mare importanţă. Alteori independentǎ;
poate desfăşura chiar o observarea
activitate specială de sistematicǎ
percepere a obiectelor şi a elevilor;
fenomenelor – observaţia.
Observaţia este activitatea
perceptivă intenţionată,
orientată spre un scop,
reglată prin cunoştinţe -conversaţia;
generale, organizată şi
condusă sistematic,
conştient, voluntar.
Observaţia este strâns legată
de limbaj, gândire, reglaj
voluntar.
Pe baza organizării şi
desfăşurării repetate a
activităţilor de observaţie, se
poate dezvolta spiritul de
8
observaţie.
Spiritul de observaţie este
aptitudinea de a sesiza cu -activitatea
uşurinţă, rapiditate şi independentǎ;
precizie ceea ce este mai - elevii vor exemplifica
puţin intens, mai ascuns, cu situaţii concrete
indistinct, dar semnificativ întâlnite desfăşurarea
pentru scopurile omului. activităţilor lor
Iluziile perceptive : -reflecţia
- iluzii optico-geometrice personalǎ;
- iluziile tactil chinestezice
- iluziile de mişcare observarea
- iluziile optico-chinestezice sistematicǎ
de greutate. a elevilor;

- se vor trece în revistǎ


elementele-cheie ale temei,
4.Obţinerea prezente în schema lecţiei
performanţei ; 5' (anexa nr.1) - expunerea
asigurarea explicaţia
feed-back-ului - se va realiza frontal, prin
evaluarea rǎspunsurilor - evaluare
5.Intensificarea 7' obţinute la solicitǎrile - elevii vor participa orală
retenţiei şi adresate; evaluarea va avea activ
transferului o componentǎ predominant
stimulativǎ;

- se vor da îndrumǎri
6. Evaluarea bibliografice, referitoare la - conversaţia
performanţei 3' tema abordatǎ.

9
ANEXA NR. 1
SCHEMA LECŢIEI
I. DEFINIŢIA PERCEPŢIILOR.
Percepţiile sunt procese senzoriale complexe şi totodată imagini primare, conţinând totalitatea informaţiilor despre însuşirile
concrete ale obiectelor şi fenomenelor în condiţiile acţiunii directe a acestora asupra analizatorilor.

II. CARACTERISTICILE PERCEPŢIILOR :


- percepţia este o imagine primară
- imaginea perceptivă este obiectuală
- imaginea perceptivă este bogată în conţinut
- orice percepţie se realizează aici şi acum
- durata percepţiei corespunde duratei acţiunii stimulului
- intensitatea percepţiei este proporţională intensităţii stimulilor

II. FAZELE PROCESULUI PERCEPTIV LEGILE PERCEPŢIEI


1. Detecţia 1. Legea integralităţii
2. Discriminarea 2. Legea structuralităţii
3. Identificarea 3. Legea selectivităţii
4. Interpretarea 4. Legea constanţei perceptive
5. Legea semnificaţiei
6. Legea proiectivităţii

IV. OBSERVAŢIA ŞI SPIRITUL DE OBSERVAŢIE . ILUZIILE PERCEPTIVE


Observaţia este activitatea perceptivă intenţionată, 1. Iluziile optico-geometrice
orientată spre un scop, reglată prin cunoştinţe generale, 2. Iluziile tactil-chinestezice
organizată şi condusă sistematic, conştient şi voluntar. 3. Iluziile de mişcare
Spiritul de observaţie este aptitudinea de a sesiza 4. Iluziile optico-chinestezice de greutate.
cu uşurinţă, rapiditate şi precizie ceea ce este mai puţin intens,
mai ascuns, indistinct, dar semnificativ pentru scopurile omului.

10

S-ar putea să vă placă și