Sunteți pe pagina 1din 10

Plan de lecție

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
PROPUNĂTOR: Chirțan Raluca Maria
DATA:
CLASA: X-a
ARIA CURRICULARĂ: Om și Societate
OBIECTUL DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Psihologie
TEMA/SUBIECTUL LECŢIEI: Personalitatea- ca mecanism psihic integrator - Creativitatea
TIPUL LECŢIEI: dobândire de noi cunoștiințe
COMPETENŢE SPECIFICE:
2.2 Să exerseze comportamente de cooperare în grup
5.1 Să dea exemple de comportamente care ofera siguranță personala, în viața curenta și în situații de risc
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
1. Să defineasca creativitatea
2. Să identifice factorii implicați în procesul creatiei
3. Să ilustreze procesul creativ
4. Să distingă nivelurile creativității
5. Să recunoscă stimularea și dezvoltarea creativității
STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode: expunerea, puzzle, jocurile creativității, hârtia de un minut, lanțul ideilor
Mijloace: jocuri - Jocul poveștilor (D-toys), Inventează o poveste ( Chalk&Chuckles), Storyline. Povestiri fermecare (cutioa.ro), Zarurile cu povești,
coșulețe, bucată de hârtie, plic, piese de puzzle, caier, fișă, tablă.
Forme de organizare: individual, echipe frontal.
EVALUARE: formativă - feedback
BIBLIOGRAFIE:
1) Băban, Adriana (coord) (2011), Consiliere educațională - Ghid metodologic pentru orele de consiliere, ASCR, Cluj-Napoca
2) Sălăvăstru, Dorina ( 2004) Psihologia educației, Polirom, Iași
3) Zlate, Mielu (2005) Psihologie - manual pentru clasa a X-a, Aramis, București

Creativitatea - plan de lecţie © 2021 by Raluca Maria Chirţan is licensed under CC BY-SA 4.0
Strategia didactică
Secvențele Ob.
Dozare Conținutul lecției Evaluare
lecției Op. Forme de
Metode Mijloace
org.

Organizarea Se verifică prezența/atitudinea elevilor


invățării 1 frontal

Inteligența - scrieți timp de un minut ce ați reținut o bucată


Reactualizare din lecția de ora trecută de hârtie
hârtia de 1 formativă
a 2
minut
cunoștiințelor

Captarea Când spunem creație, la ce vă gândiți?


atenției
lanţul
1 frontal
ideilor

Enunțarea Creativitatea
subiectului și
a 1 frontal
obiectivelor
puzzle plic, piese echipă formativă
de puzzle

Op 1 Să defineasca creativitatea

Creativitatea este ansamblul unitar al factorilor


subiectivi și obiectivi, care duc la realizarea de
5 către indivizi sau grupuri a unui produs original și
de valoare în societate.
Educabilii, împărțiti în patru echipe, vor primi, pe
echipă, câte un plic cu piese de puzzle. Pe puzzle
se află scris definitia creativității. Ei trebuie să
deslușească misterul acestui puzzle. Liderul
fiecărei echipe, va citi definiția creativității.
8 Op 2 Să identifice factorii psihologici implicați în
procesul creatiei

A. Factorii Intelectuali coșulețe,


- factori de fluență sau fluiditatea: fluență coșulețele bilețele,
verbală, fluență asociațională, fluență caiet
expresională, fluență ideațională
- flexibilitatea gândirii: usurința cu care un
individ face legătura dintre elementele
independente, ușurință cu care el
restructurează anumite seturi de scheme și
anumite clișee
- originalitatea : caracterul, ingeniozitatea
- inteligență : unii indivizi sunt foarte creativi
indiferent de IQ, chiar dacă este mic sau
mare, iar alți indivizi cu IQ foarte mare, nu
sunt deloc creativi și productivi
- imaginația : imaginația productivă și
creatoare
B. Factorii non-intectuali
- factorii aptitudinali: aptitudini artistice,
tehnice, literare muzicale
- factorii motivaționali și atitudinali:
motivația intrinsecă (interesul cuiva pentru
un anumit domeniu de activitate ) și
atitudinile creative pot favoriza dezvoltarea
aptitudinilor
- factorii temperamentali: PP Neveanu
explica creativitatea ca o interacțiune
optima între atitudini și aptitudini, între
vectori și operații; vectori pozitivi: ne
energizează, crește motivatia intrinsecă,
niveluri ridicate de aspirație, încrederea în
forțele proprii, iar vectorii negativi: rol de
frânare, predomina motivatia extrinsecă,
lipsa intereselor, nivel scăzut de aspirații;
operațiile sunt noncreative (rutiniere,
automatizate) sau operații creative ( bazată
pe imaginație, descoperie, invenție).

Pe catedră vor fi așezate două coșulețe, unul va fi


cu bilețele în care se vor regăsi factorii intelectuali,
în celălalt coșuleț, se vor regăsi bilețele cu factorii
non-intelectuali. Ei sunt rugati să extraga aceste
bilețele pentru a identifica factorii psihologici
implicati în procesul creației.
5 Op 3

Să ilustreze procesul creativ copacul frontal

Prepararea sau pregătirea, în cadrul careia se caiet


diferențiază subetapele:
- sesizarea problemei
- desprinderea ei din cadrul contextului în
care a fost angrenată
- informarea minuțioază asupra problemei
- emiterea ipotezelor

Incubația este perioada de când am emis ultima


ipoteză și momentul când este definita problema.
Incubatia poate fi scurtă sau se poate întinde pe o
perioada mai lunga de timp.

Iluminarea. De obicei Iluminarea vine cu reacții


Da! Stiu! sau Am aflat! sau Evrika!

Verificarea sau materializarea într-o forma


corespunzătoare și confruntata cu realitatea
materială și umană.
8
Op 4
Să exemplifice nivelurile creativității

I.Taylor distinge cinci niveluri ale creativitații


Creativitatea expresivă: comportament spontan,
persoana nu este preocuptă de obținerea unor
produse de valoare.
Creativitatea productivă: obținerea de produse, ea
decurgând din modalitatea originală de combinare
a unor factori psihici individuali, imprimând
personalitații o nota distinctivă. fișa echipă
Creativitatea inventivă : invenții și descoperiri,
punqnd în evidență o mare flexibilitate în
perceperea de relații noi, neobisnuite.
Creativitatea inovatoare: presupune modificarea
semnificativa a fundamentelor sau principiilorcare
stau la baza artei și a științei.
Creativitatea emergentă: se caracterizeaza prin galeriile
formularea la nivelul cel mai profund și abstract a
unui principiu sau a unei ipoteze noi. Este cel mai
înalt nivel al creativității și de manifestă la omul de
geniu care revolutionează unul din domeniile
activității umane ( științific, tehnic sau artistic).
Educabilii, împărțiți în 4 echipe, fiecare echipa
primește o fișă cu cele cinci niveluri ale
creativității, iar ei trebuie să caute o personalitate
sau un personaj sau un exemplu de creativitate.
Rezultatele vor fi dezbătute.
8

Op 5 Să recunoscă stimularea și dezvoltarea


creativității
expunerea
Potentialul creativ este stimulat, educat și antrenat. tabla frontal
Potențialul creativ presupune eliminarea blocajelor
ce sunt datorate nodului de organizare a procesului
educațional. Blocajel epot fi:
- cognitive: stereotipiile cognitive
- natura psihosocială: conformism
- blocaje afective sau teama de anu greși
Metode de stimulare a creativității:
- brainstormingul sau furtuna de creier
- sinectica: metoda de grup ce are 3 faze,
convertirea ciudatului în
familiar-înțelegeerea problemei, convertirea
familiarului în straniu-îndepărtarea
problemei și reconvertirea ciudatului în
familiar-revenirea la problema.
- metoda 6-3-5: metoda de grup a câte 6
perosane, primele 3 idei emise sunt
prelucrate de 5 persoane.
Educabilii, împărțiți în 4 echipe, fiecare echipa va formativă
Fixarea primi căte un joc de stimulare a creativității:
cunoștiințelor 10 jocul echipe

Analiza Vă mulțumesc!
rezultatelor și
aparecieri
1
Termenii Licenței CC BY-CA

Ce puteți face cu ea? O puteți:


● Distribui – copia și redistribui în orice mediu sau format
● Adapta – remixa, transforma și construi pe baza opereo cu roice scop, chiar şi comercial

Sub următorii termeni:

Atribuire — Trebuie să acorzi creditul potrivit, să faci un link spre licență și să indici dacă s-au făcut modificări. Poți face aceste
lucruri în orice manieră rezonabilă, dar nu în vreun mod care să sugereze că licențiatorul te sprijină pe tine sau modul tău de folosire a
operei.
Partajare în Condiții Identice — Daca remixezi, transformi, sau construiești pe baza operei, trebuie să distribui contribuțiile tale sub
aceeași licență precum originalul.
Fără restricții suplimentare — Nu poți impune termeni juridici sau măsuri tehnologice t care restricționează din punct de vedere
legal acțiunile altor utilizatori care sunt permise de către licență.

S-ar putea să vă placă și