Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

Profesor consilier : Rusu Mădălina Cristina


Unitatea școlară: Liceul Teoretic Zimnicea
Disciplina: CONSILIERE ŞI ORIENTARE
Data:
Durata: 50 minute
Modulul: ,,Planificarea carierei”
Tema activităţii: PAȘAPORT SPRE CARIERĂ
1.Competențe generale:
Explorarea resurselor personale care influențează planificarea carierei
Utilizarea adecvată a informațiilor, în propria activitate, pentru obținerea succesului
2.Valori şi atitudini:
- Valorizarea relaţiilor interpersonale.
- Valorizarea critică și selectivă a informațiilor;
- Motivație și flexibilitate în elaborarea propriului traseu educațional și profesional;
- Responsabilitate și disponibilitate pentru decizii și acțiuni privind propria carieră;
- Orientare spre o viață de calitate, în prezent și în viitor.
3.Competenţe specifice:
-identificarea relației dintre calitățile personale, valorile personale și reușita personal;
-exersarea deprinderilor de utilizare a eficientă a diferitelor resurse,
4. Competențe derivate:
La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili:
C1 –să descrie profesia de vis;
C2 –să identifice mijloacele de informare despre carieră
C3 –să numească pașii în vederea stabilirii traseului profesional ;
C4 –să enumere mijloacele care conduc la dezvoltarea carierei
5.RESURSE:
a) Materiale :fișe de lucru
b) Umane :colectivul clasei este format din 31 de elevi, din care, în proporţie de 70 % sunt capabili să-şi însuşeasca noile cunoştinţe la nivel
maximal, iar in proporţie de 30 % sunt capabili să-si insuşeasca noile noţiuni la nivel acceptabil.
c)De timp: 50 de minute.

6.STRATEGIILE DIDACTICE:
a) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.
b) Metode şi procedee didactice: metoda “World Caffe”, conversaţia euristică, observaţia sistematică, problematizarea, lucrul individual
şi în grup etc.
c) Mijloace de învățământ și material didactice: laptop, video-proiector, fişe de lucru.
7.MOTIVAŢIA ÎNVĂŢĂRII
Lumea se schimbă în mod constant, dar putem profita de oportunităţi planificându-ne cariera. Cunoscând cât mai multe lucruri despre
noi, putem să determinăm oportunităţile care se potrivesc cel mai bine cu nevoile noastre. Trebuie să ne dezvoltăm o arie de abilităţi şi o
atitudine flexibilă raportată la carieră.
Cariera reprezintă exercițiul alegerii personale, iar pentru realizarea unui plan de carieră trebuie început de la evaluarea propriei
noastre persoane cât și informarea referitor la factorii externi: profilul de personalitate, atitudini și deprinderi dobândinte, interesele
ocupaționale, cunoștințe, analiza pieții etc.
Alegerea profesiei se face pe baza experienţei, a intereselor, a stărilor afective, a influenţelor exterioare.

8.BIBLIOGRAFIE:
[1].Programa școlară pentru aria curriculară ,,Consiliere și orientare”- clasa a-XII-a –OM nr 5287 / 09.10.2006
[2].Planificarea calendaristică
[3].Agenția Națională pentru Programe Comunitare în Domeniul Educației și Formării Profesionale, Astăzi este o zi bună pentru non
formal”, Bucureşti, 2010.
[4].Albulescu,I., Albulescu, M., Predarea şi învăţarea ştiinţelor socio –umane. Elemente de didactică aplicată, Iaşi, Edit. Polirom, 2000
[5].Ciocaru, L.; Oprea, A.,; Ștefan, E., (coord.), Exerciții de dirigenție, vol. I, Editura Atelier Didactic, București, 2014.
[6].Costea, O.,Cerchez, M., Sarivan, L., Educație nonformală și informală, Editura Didactică și Pedagogică, București,2009.
[7].Oprea,C.L., Pedagogie. Alternative metodologice interactive, Editura Universitatea din Bucuresti, 2003
9. SCENARIUL DESFĂȘURĂRII ACTIVITĂȚII DIDACTICE:

Nr. Etapele lecţiei Compete CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI STRATEGIA DIDACTICĂ


crt. nța Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi Forme de Resurse
(timp) derivată procedee organizare materiale
1. Moment - Salută clasa Răspund răspund la salut și se Conversaţia Frontal Catalog
organizatoric - Se consemnează pregătesc pentru începerea orei.
absenţele Elevul de serviciu spune absenții.
(2 minute) -Se verifică existenţa
resurselor materiale și se
pregătește clasa pentru oră
2 Captarea Elevii sunt rugaţi să Elevii participă la energizer Lucrul în echipă Frontal
atenţiei. participe la
Energizer energizerul,,Toți cei care”.
(5 minute)
3. Anunţarea Profesorul anunţă ca astăzi Elevii își notează titul lecției în Conversația Frontal Prezentare ppt
temei şi se va discuta despre Tema: caiete și competențele. Slide 1 – Titlul
comunicarea Pașaport spre carieră. Slide 2 –
competențelor Se comunică competențele
(2 minute) competenețele derivate.
4. Dirijarea -Pentru început, elevii sunt Elevii completează fișele.
invățării invitaţi să completeze un Conversația Frontal Fișa
(desfăşurarea PAŞAPORT PERSONAL, ,, Pașaport
lecției) menit să-i ducă spre Lucrul individual personal”
(25 minute) profesia dorită.și li se
spune că se află la vamă
unde au de așteptat câteva
ore, timp în care servesc o
cafea/ ceai la cafeaneaua
de vis-à-vis de vamă.
Se prezintă metoda World
Conversaţia
Caffe”. Li se explică
regulile: Elevii ascultă și notează Grupe
- la fiecare masă a
cafenelei există o gazdă,
care va nota toate World caffe
informaţiile furnizate de
musafirii din cafenea.
- Gazdele nu pot
pleca de la masă
- Discuţiile trebuie
să rămână pe tema trasată Elevii ascultă și notează
de profesor.
Profesorul formează Elevii sunt împărţiţi pe grupe și se
grupele și numește duc spre masa distribuită. Frontală
gazdele.

Se prezintă cele 4 intrebări


la care elevii sunt rugați să Problematizarea
răspundă:
a) În ce constă
cariera mea de vis şi care
sunt motivele care mă fac
C1 să cred că voi fi împlinit/ă
profesional?
Grupe
b)Cum îmi adun
informațiile despre cariera
C2
visată ?

c) Care sunt pașii pe care


trebuie să-i faci în
vederea obținerii carierei
C3 de vis ?
Elevii lucrează în echipe
d)Prin ce mijloace pot să
îmi ating scopul ?
C4 Lucrul în echipă
Pentru fiecare întrebare
profesorul va acorda un
timp de aproximativ 5
minute de discuţie. La
expirarea timpului, toţi
clienții cafenelei vor
schimba masa, pentru a
avea alţi parteneri de
Fiecare elev contribuie la
discuţii. Singurii care nu Grupe
completarea informațiilor notate
se pot muta sunt elevii/
de gazdă. Lucrul în echipă
elevele gazde, care au
datoria să-i informeze, Grupele se rotesc la mese astfel
pe scurt, pe nou-veniţi, încât toate grupele să ia
asupra discuţiilor avute cunoștință și să analizeze fiecare
anterior în cafenea. întrebare.

Elevii lucrează pe echipe După ce elevii finalizează


axându-se pe întrebarea sarcinile de lucru, gazdele vor
specific fiecărei mese. prezenta rezumatul discuţiilor din
cafeneaua lor..
Fiecare gazdă prezintă
concluziile mesei Discuția colectivă
respective Conversația
Profesorul cere grupului să
aducă completări.
5. Obținerea C1, C2, - Profesorul
feed back-ului C3, C4. concluzionează asupra După ce elevii finalizează Conversația Grupe
(3 minute) punctelor comune care sarcinile de lucru, vor analiza Explicația
apar la nivelul fiecarei metoda și trag concluziile.
întrebări.
6. Evaluare Elevii sunt invitaţi să Elevii îşi spun propriile opinii. Conversaţia Frontal
formativă ajungă la vamă și să Individual
(2 minute) relateze vameşilor (din 3
puncte de vedere :critic,
visător, realist) într-un
mod cât mai
convingător, dar demn,
de ce trebuie să fie lăsaţi
să-și urmeze călătoria
spre destinaţia finală.
8. Anunţarea Anunţă Elevii îşi notează tema. Frontal
temei pentru tema: ,, ,,Autocunoaştere
ora următoare şi succes”
(1 minut)

S-ar putea să vă placă și