Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lectie

Stima si respectul de sine


Liceul Teoretic Emil Racovita Techirghiol
Data:08.02.2013
Consiliere de grup: elevi cu varsta cuprinsa intre 15-16 ani
Profesor psiholog: Matei Alexandra
Modulul: Autocunoatere i dezvoltare personal
Submodulul:.Autocunoastere.
Tema: Stima si respectul de sine
Obiective generale:
- Sa inteleaga importanta autocunoasterii.
- Sa nteleaga rolul si importanta pe care il au stima de sine si respectul de sine.
Obiective operationale : (pe parcursul si la sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili sa:)
- O 1 - s fie capabili s-i defineasc propria identitate;
- O 2 - s evalueze atitudinea sa fa de sine.
- O 3 - s fie capabili s se autoevalueze corect.
- O 4- sa isi clarifice termenii ce tin de imaginea de sine, stima de sine si increderea in sine
- O 5 - sa constientizeze importanta respectului de sine
- O 6 - sa isi clarifice termenii ce tin de respect
Strategii didactice :
1.Metode si procedee
m1- conversatia
m2- observatia
m3- dezbaterea
m4 -furtuna de idei
m5 -problematizarea
m5- expunerea didactica
m6- explicatia

2.Mijloace de invatamant
M1- calculator
M2- videoproiector
M3 -fie de lucru
M4-creioane/pixuri
M5 creta
M6- tabla
M7- reviste, foarfece, lipici
3.Forme de organizare
Af-activitate frontala
Ai-activitate individuala
Ag-activitate pe grupuri mici
4.Sisteme de evlauare
S1-observarea curenta
S2-chestionarea orala
S3-aprecierea verbala
5. Durata :
50 minute
6.Bibliografie
Bban Adriana, Consiliere Educaional. Ghid metodologic pentru orele de dirigenie i consiliere, Cluj- Napoca, 2001;
I. Dumitrescu Activitatea educativ a dirigintelui , Craiova, 1975.
Lemeni, G., Tru, A - Consiliere i Orientare, ghid de educaie pentru carier, Activiti pentru clasele IX-XII/SAM, ed.
ASCR,Cluj Napoca, 2004;
Lemeni,G., Miclea,M.- Consiliere si orientare- ghid de educatie pentru cariera,ed. ASCR, Cluj-Napoca, 2004.
P. Popescu Neveanu Psihologie, EDP- Bucureti, 1995.
R. M. Niculescu Pedagogie general, Scorpion- Bucureti, 1996
V. Ghica Ghid de consiliere i orientare colar, Polirom, 1998.
V. Ghica Un posibil manual de dirigenie, Porto-Franco Galai, 1998.

Momentele
activitatii de
consiliere

Spargerea ghetii

Metode
Expunerea
Prezentarea
power point
Brainstorming

Desfasurarea
activitatii:

Prezentarea
powerpoint

A. Definirea
conceptelor

Brainstorming
Conversaia

Materiale
calculator,
videoroiector,

Calculator
Videoproiector

Activitatea consilierului

Activitatea elevilor

Tim

Pentru a le capta atenia elevilor


Se dezbate noiunea de 5 m
le vom citi o scurt povestire :
valoare,
se
trag
ntr-o noapte, doi oameni au dat o
concluziile povestirii.
spargere ntr-unul din cele mai mari
magazine din ora. Rdeau rutcios
cnd au intrat n magazin, iar peste
vreo dou ore cnd au ieit, rdeau
la fel - chiar dac nu furaser
nimic. Ceea ce au fcut ei a fost
mult mai subtil i ruvoitor, poate
chiar mai pgubitor pentru magazin
dect un furt obinuit.
Cei doi s-au dus prin magazin i au
schimbat etichetele cu preuri. Au
luat eticheta de pe o biciclet i au
pus-o pe o rachet de tenis. S-au dus
la etaj i au luat eticheta de pe o
pereche de osete, apoi au cobort la
parter i au lipit-o pe o cma. Au
schimbat preul de pe o minge de
plastic cu eticheta de pe o minge de
piele. Aa au fcut cu fiecare
etichet din magazin, apoi au plecat.
Ce credei c s-a ntmplat a doua zi
cnd s-a deschis magazinul?
A doua zi de diminea magazinul sa deschis ca de obicei. Casierii erau
la locurile lor. Marfa era aezat
ordonat pe rafturi. Clienii intrau i
ieeau din magazin, cumprnd ce
aveau nevoie. Gseau ce le trebuia,
plteau i plecau. A fost nevoie de
vreo dou ore timp destul de lung ca s observe cineva c fuseser
schimbate toate etichetele cu preuri.
Civa cumprtori norocoi au fcut
cea mai bun achiziie din viaa lor.
Alii au pltit dublu sau triplu pentru
marfa cumprat.
Urmeaz dezbaterea noiunii de
valoare, se trag concluziile
povestirii. Se ajunge la concluzia c
sunt deosebii, chiar dac nu sunt
perfeci i mai fac greeli din cnd n
cnd.
Vom vorbi astzi despre imaginea de
sine. Pentru a deveni ceea ce dorim
sau pentru a ne realiza posibilitile
pe care le avem, trebuie s ne
cunoatem, s ne explorm propriul
eu i s dobndim o imagine de sine
ct mai exact

Elevii emit idei cu


privire la termenii
prezentati pe baza
imaginilor din power
4
point.

10 m

S-ar putea să vă placă și