Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect didactic

Data:
Clasa:
Durata: 45 min.
Diriginte:
Subiectul lecției: 10 pași spre succes!

Unități de competență: Crearea unui mediu motivațional pentru învățare, pentru


colaborare și pentru consolidarea unor comunități de învățare eficiente în cadrul
instituției

Obiective operaționale:
- să recunoască grupul de elevi nou format, interesele și caracteristicile lor comune;
- să-și exprime propriile păreri despre cele 10 citate selectate;
- să formuleze soluții creative pentru probleme și studii de caz propuse;
- să ofere reguli și scenarii eficiente pentru o învățare durabilă;
- să argumenteze necesitatea învățătării continu pe parcursul vieții;

Strategii didactice:
1. Metode: Joc de spargere a gheții ”Aranjați-vă în ordine”, argumentarea,
problematizarea, exemplul, conversația dirijată, joc didactic, metoda ”poziției
incomode”.
2. Mijloace: fișe de lucru, fișe cu citate.
3. Forme de organizare: frontală, individuală, în grup.

Demersul didactic

Etapele Activitatea în clasă Strategii,


lecţiei evaluarea
1. Evocarea Profesorul salută pe cei prezenți în sală și îi felicită cu ocazia Spărgătorul de
sărbătorii Primului Sunet. gheață
”Aranjați-vă în
Activitatea va începe cu un gen de activitate de energizare și ordine”,
spargere a gheții care ca crea o atmosferă mai familiară și va
facilita o cunoaștere mai bună a colegilor. Exemplul

Elevii vor fi rugați să se aranjeze în ordine alfabetică, după Activitate


prenume, fără a comunica unii cu alții. Elevilor nu li se va individuală
permite nici să-și facă semne Pot doar să se miște de atâtea ori,
cât consideră că este nevoie.

Sub forma unei autoevaluări, elevii se vor prezenta, verificând


totodată dacă este respectată ordinea și vor oferi o trăsătură a
caracterului sau o idee despre sine, de exemplu:
Mă numesc Liliana și dacă aș fi un obiect, aș fi o fântână, pentru
că atunci când simt că nu mai am apă, putere, răbdare sau
dorință, trece puțin timp și izvorăsc toate acestea, din senin.

2. Realizarea Subiectul lecţiei noastre este „10 Pași spre succes” care sunt
sensului reprezentați în 10 citate despre învățare.

Vom începe cu citatul nr. 1: Comunicare


Învățatul nu este un sport pentru spectatori – D. Blocher ghidată

de aceea, prima activitate este legată de profilul pe care l-ați ales


pentru Dvs. și vom medita, analiza și discuta în baza a două studii Expunerea
de caz și probleme.
Pentru elevii care au ales profilul uman:
Descrieți în 5 enunțuri ce vedeți pe această foaie? Imagini
sugestive
Elevii vor primi o foaie albă cu un punct negru pe mijloc. Intenția
profesorului este de a discuta despre partea alba a paginii, despre Lectura
lucrurile de care uităm să ne bucurăm, să împărtășim. imaginilor

Pentru elevii care au ales profilul real: Descoperire


Continuați și oferiți o soluție pentru următoarea situație:
Un brutar s-a plâns, într-o zi, judecății că grădinarul din localitate Argumentarea
îl fură la cântar, când îi vinde kilogramul de cartofi. Grădinarul
nu și-a recunoscut vina, dar brutarul a adus drept dovadă pungile
de cartofi din care lipseau câte 100-200 gr. Cum le-a făcut Scriere
dreptate judecătorul? reflexivă
Acum acceptăm faptul că a învăța este un proces ce durează
întreaga viața, un proces ce ne menține în fața schimbării. Cea Sinteza
mai presantă obligație pe care noi o avem este să educăm
oamenii cum să învețe. – Peter Drucker.

Elevii vor reflecta despre și se va iniția o discuție despre răsplata


muncii și efortului oferit.
Să presupui este bine, dar să afli este și mai bine. – Mark
Twain.
3. Reflecţia. Toată activitatea de învățare trebuie să se dezvolte respectând Frontal
niște reguli/cerințe și necesități. Pentru ca ele să nu fie abuzive, e
bine ca ele să fie discutate în prealabl cu elevii. Metoda
Elevii vor ajunge la această idee, după ce vom reflecat ce s-a ”poziției
întâmplat și ce nu s-a întâmplat în timpul cât am stat în poziție incomode”
incomodă

4. Elaborați o politică de conduită în clasa noastră, care să conțină Scriere


Extinderea. cel puțin 10 reguli. reflexivă

S-ar putea să vă placă și