Sunteți pe pagina 1din 4

Prof.

Cun Cristina
PROIECT DIDACTIC

Tema:Comunicare i abiliti sociale


Subiectul: Tu vrei asta, eu vreau asta
Clasa: a XII-a
Durata: 50 min
Competene specifice: - s identifice modaliti diferite de rezolvare a conflictului;
- s analizeze eficiena modalitilor de rezolvare a conflictelor;
- s dea exemple de modaliti eficiente de rezolvare a conflictului.
Obiective operaionale: O1 identificarea modalitilor eficiente de comunicare n situaii conflictuale.
Strategia didactic: Resurse procedurale: - metode i procedee: conversaia, aprobarea, problematizarea, exemplul;
- forme de organizare: frontal, individual.
Resurse materiale: fi de lucru, cri, reviste.
Bibliografie: Andrei Cosmovici, Lumina Iacob Psihologie colar, ed. Polirom, Iai, 2005.
Scenariu didactic:
Etapele Coninutul informaional al leciei Strategia didactic
leciei Metode i Forme de Resurse
Activitatea dirigintelui Activitatea elevilor procedee organizare materiale
Dozare
Moment -Consemneaz absenele. Rspund la ntrebri. conversaia frontal
organizatoric -Verific existena resurselor materiale
(2 min)
Motivarea Vorba dulce mult aduce. frontal
elevilor:
-sensibilizarea
-captarea
ateniei
(1 min)
Comunicarea Propune elevilor s fac mpreun exerciii de comunicare Noteaz subiectul frontal
obiectivelor n situaii de conflict. propus.
leciei (3 min)
Desfurarea Sesiunea I expunerea individual
dezbaterii 1. ncearc s gseasc mpreun cu elevii o definiie a ncearc s problematizar
(30 min) conflictului. Conduce elevii spre urmtoarele aspecte: defineasc conflictul. ea
conflictul apare cnd dou persoane au interese diferite sau dezbaterea
chiar contradictorii ntr-o anumit situaie. conversaia pe grupe de
2. Cere elevilor s dea exemple de situaii conflictuale. jocul de rol cte doi
ncurajeaz exemplificarea unor situaii conflictuale ct Dau exemple de
mai diverse. situai conflictuale.
3. Selecteaz o pereche de elevi care va interpreta n faa
clasei un joc de rol. Le pune la ndemn obiecte pregtite Elevii selectai trec
pentru aceast activitate (un stilou, un pix, o carte, o n faa clasei.
minge, etc.)
4. Cere unui elev din pereche s aleag un obiect din cele
disponibile i l instruiete c vor juca rolul unor prieteni
care i doresc la fel de mult acelai obiect (cel selectat) i Un elev din pereche
nu vor s renune la el. Cere celuilalt elev din pereche s l alege unul din
conving pe prietenul lui s-i dea obiectul. Spune elevilor obiectele disponibile.
c pot utiliza orice metod doresc (cu excepia forei fizice)
pentru rezolvarea conflictului. Ascult instructajul.
5. Las cei doi elevi 3-4 minute pentru a rezolva conflictul
i cere clasei s noteze ntre timp argumentele i ncearc s rezolve
modalitile de comunicare utilizate. conflictul.
6. Cere apoi celor doi elevi s schimbe rolurile i i las Clasa noteaz argu-
din nou 3-4 minute pentru rezolvarea conflictului. Cere mentele i modalit-
clasei s noteze din nou argumentele i modalitile de ile de comunicare
comunicare utilizate. utilizate.
7. Identific cu clasa modalitile eficiente i mai puin Cei doi elevi
eficiente de rezolvare a conflictului. schimb rolurile.
Sesiunea II Clasa noteaz din
1. Cere elevilor s completeze fia de lucru. nou argumentele i
moda-litile de
comunicare utilizate.
Identific modaliti
eficiente i mai puin
eficiente de
rezolvare a
conflictului.
Completeaz fia de
lucru.
Realizarea Pune elevilor urmtoarele ntrebri: Rspund la ntrebri conversaia frontal
feed-back-ului - S-a rezolvat conflictul? individual
(10 min) - Ce a simit fiecare fa de strategia pe care au ales-o
colegii pentru a rezolva problema?
- Ce tehnici sunt/nu sunt eficiente n rezolvarea
conflictelor?
Concluzii Conflictele apar din cauza diferenelor de opinii, Ascult concluziile prelegerea
(3 min) intereselor divergente, oboselii, expectanelor negative, formulate de
imposibilitii de asculta prerea celuilalt, imposibilitii diriginte
celuilalt de a asculta prerea ta, educaiei defectuoase, etc. Noteaz concluziile.
Cel mai frecvent se recurge la violen verbal i
comportamental, ceea ce nu rezolv conflictul.
Este mai uor de comunicat dac expectanele sunt
pozitive, dac interlocutorul este o fire deschis, dac eti o
fire vesel, dac eti odihnit, etc.
Dificulti ntmpinate sunt dificulti de exprimare, de
necontientizarea exact a propriilor dorine, trebuine i
nevoi, de neputina de a te face ascultat i neles, de lipsa
de politee, de lipsa de disponibilitate afectiv pentru
cellalt, de experiena negativ anterioar, etc.
Anunarea Imaginarea unei situaii conflictuale i dialogul purtat cu Noteaz tema
temei pentru aceast ocazie.
acas (1 min)
Modaliti eficiente de rezolvare a Modaliti ineficiente de rezolvare a
conflictului conflictului

Modaliti eficiente de rezolvare a Modaliti ineficiente de rezolvare a


conflictului conflictului

S-ar putea să vă placă și