Sunteți pe pagina 1din 5

Prof.

Cună Cristina
PROIECT DIDACTIC

Tema: Comunicare şi abilităţi sociale


Subiectul: Cum comunic în situaţii conflictuale?
Clasa: a XII-a
Durata: 50 min
Competenţe specifice: - să construiască mesaje la persoana I;
- să evalueze eficienţa modului propriu de comunicare în situaţii conflictuale;
- să identifice comportamente pe care ar dori să le modifice.
Obiective operaţionale: O1 – autoevaluarea modului propriu în care comunică propriile dorinţe şi nevoi într-o situaţie conflictuală şi exersarea
unor modalităţi de comunicare.
Strategia didactică: ● Resurse procedurale: - metode şi procedee: conversaţia, aprobarea, problematizarea, exemplul;
- forme de organizare: frontal, individual.
● Resurse materiale: fişă de lucru, cărţi, reviste.
Bibliografie: Andrei Cosmovici, Luminţa Iacob – Psihologie şcolară, ed. Polirom, Iaşi, 2005.
Scenariu didactic:
Etapele Conţinutul informaţional al lecţiei Strategia didactică
lecţiei Ob. Metode şi Forme de Resurse
op. Activitatea dirigintelui Activitatea elevilor procedee organizare materiale
Dozare
Moment -Consemnează absenţele. Răspund la întrebări. conversaţia frontal
organizatoric -Verifică existenţa resurselor materiale
(2 min)
Motivarea „Vorba dulce mult aduce.” frontal
elevilor:
-sensibilizarea
-captarea
atenţiei
(1 min)
Comunicarea Propune să se răspundă la următoarele Notează subiectul frontal
obiectivelor întrebări: propus şi punctele
lecţiei - De ce apar conflictele? care trebuie atinse în
(3 min) - Care sunt modalităţile cel mai frecvent dezbatere.
utilizate pentru rezolvarea conflictelor?
- Cât de eficiente sunt aceste modalităţi de
comunicare?
- În ce situaţii este mai uşor sî comunici
trebuinţele, dorinţele, poziţia personală, etc.?
- Care sunt dificultăţile pe care le întâmpină
persoanele în exprimarea dorinţelor şi
trebuinţelor personale în situaţii de conflict?
Desfăşurarea O1 Sesiunea I expunerea individual
dezbaterii 1. Împarte fiecărui elev fişa de lucru Identifică modul în problematizarea
(30 min) explicându-le că acest exerciţiu îi va ajuta să îşi care îşi comunică dezbaterea
identifice modul în care îşi comunică propriile propriile trebuinţe, conversaţia
dorinţe, trebuinţe şi nevoi, într-o situaţie dorinţe şi nevoi într-o pe grupe de
conflictuală. Cere elevilor să răspundă situaţie conflictuală. câte doi
întrebărilor cât mai sincer posibil. Lasă elevi să Completează
completeze chestionarul aproximativ 10 chestionarul.
minute.
2. Grupează elevi în perechi şi le cere să Analizează răspun-
analizeze împreună răspunsurile la chestionar surile la chestionar şi
şi să evalueze eficienţa strategiilor utilizate. evaluează eficienţa
3. Discută cu elevi despre eficienţa strategiilor strategiilor utilizate.
în îi încurajează să dea câteva exemple în faţa Participă la discuţia
clasei. despre eficienţa
Sesiunea II strategiilor utilizate.
1. Aminteşte elevilor că au discutat despre Ascultă explicaţia.
modalităţile de comunicare în situaţii
conflictuale şi că va încerca să găsească
împreună modalităţile cele mai eficiente de a
comunica propriile dorinţe, trebuinţe şi nevoi
în diferite situaţii.
2. Construieşte împreună cu elevii un mesaj la Construiesc un mesaj
persoana I. la persoana I.
3. Analizează eficienţa acestui tip de mesaje şi Analizează eficienţa
identifică împreună cu elevii dificultăţile care acestui tip de mesaj şi
apar în construcţia unor astfel de mesaje. Cere identifică dificultăţile
elevilor să identifice modalităţi prin care ar care apar în
putea fi contracarate aceste dificultăţi. construcţia unor astfel
de mesaje. Identifică
modalităţi pentru a
contracara aceste
dificultăţi.
Realizarea Pune elevilor următoarele întrebări: Răspund la întrebări conversaţia frontal
feed-back-ului - De ce apar conflictele? individual
(10 min) - Care sunt modalităţile cel mai frecvent
utilizate pentru rezolvarea conflictelor?
- Cât de eficiente sunt aceste modalităţi de
comunicare?
- În ce situaţii este mai uşor să comunici
trebuinţele, dorinţele, poziţia personală, etc.?
- Care sunt dificultăţile pe care le întâmpină
persoanele în exprimarea dorinţelor şi
trebuinţelor personale în situaţii de conflict?
Concluzii Conflictele apar din cauza diferenţelor de Ascultă concluziile prelegerea
(3 min) opinii, intereselor divergente, oboselii, formulate de diriginte
expectanţelor negative, imposibilităţii de Notează concluziile.
asculta părerea celuilalt, imposibilităţii celuilalt
de a asculta părerea ta, educaţiei defectuoase,
etc.
Cel mai frecvent se recurge la violenţă verbală
şi comportamentală, ceea ce nu rezolvă
conflictul.
Este mai uşor de comunicat dacă expectanţele
sunt pozitive, dacă interlocutorul este o fire
deschisă, dacă eşti o fire veselă, dacă eşti
odihnit, etc.
Dificultăţi întâmpinate sunt dificultăţi de
exprimare, de neconştintizarea exactă a
propriilor dorinţe, trebuinţe şi nevoi, de
neputinţa de a te face ascultat şi înţeles, de
lipsa de politeţe, de lipsa de disponibilitate
afectivă pentru celălalt, de experienţa negativă
anterioară, etc.
Anunţarea Imaginarea unei situaţii conflictuale şi dialogul Notează tema
temei pentru purtat cu această ocazie.
acasă
(1 min)
Cum comunic în situaţii conflictuale?
1. Atunci când am o problemă, o neînţelegere sau un conflict cu cineva, de obicei:
(bifaţi toate modalităţile de jos care vi se potrivesc)
● amân cât se poate întâlnirea cu persoana sau cu situaţie
● ajungem la un compromis
● fac apel la o autoritate pentru arăta că am dreptate
● mă dau bătut, renunţ
● încerc să ajut cealaltă persoană să obţină ceea ce doreşte
● mă plâng până ce obţine ceea ce doresc
● explic punctul meu de vedere şi cer celeilalte persoane să facă la fel
● îmi păstrez ideile pentru mine
● schimb subiectul
● încerc să înţeleg punctul de vedere al celeilalte persoane
● chem o altă persoană să decidă cine are dreptate
● admit că am greşit, chiar dacă în gândul meu nu este aşa

2. Îmi este cel mai uşor să discut o problemă sau un conflict cu o persoană care:
............................................................................................................................................................
deoarece.............................................................................................................................................
3. Îmi este cel mai dificil să discut o problemă sau un conflict cu o persoană care:
............................................................................................................................................................
deoarece.............................................................................................................................................
4. Mi-ar plăcea ca în timpul unui conflict să-mi comunic trebuinţele şi dorinţele astfel:
............................................................................................................................................................

Cum comunic în situaţii conflictuale?


1. Atunci când am o problemă, o neînţelegere sau un conflict cu cineva, de obicei:
(bifaţi toate modalităţile de jos care vi se potrivesc)
● amân cât se poate întâlnirea cu persoana sau cu situaţie
● ajungem la un compromis
● fac apel la o autoritate pentru arăta că am dreptate
● mă dau bătut, renunţ
● încerc să ajut cealaltă persoană să obţină ceea ce doreşte
● mă plâng până ce obţine ceea ce doresc
● explic punctul meu de vedere şi cer celeilalte persoane să facă la fel
● îmi păstrez ideile pentru mine
● schimb subiectul
● încerc să înţeleg punctul de vedere al celeilalte persoane
● chem o altă persoană să decidă cine are dreptate
● admit că am greşit, chiar dacă în gândul meu nu este aşa

2. Îmi este cel mai uşor să discut o problemă sau un conflict cu o persoană care:
............................................................................................................................................................
deoarece.............................................................................................................................................
3. Îmi este cel mai dificil să discut o problemă sau un conflict cu o persoană care:
............................................................................................................................................................
deoarece.............................................................................................................................................
4. Mi-ar plăcea ca în timpul unui conflict să-mi comunic trebuinţele şi dorinţele astfel:
............................................................................................................................................................

S-ar putea să vă placă și