Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Instituţia de învăţământ: LTPA ”Elena Alistar”


Profesor: Moșneguțu Valerian
Durata lecţiei : 45 min
Clasa IX-a
Data :
Capitolul : ,, Omul – fiinţă socială”
Subiectul lecţiei : ,, Managementul conflictelor”
Subcompetenţe : Importanţa comunicarii in societate.
Dezvoltarea abilităţilor de rezolvarea constructivă a conflictelor
Obiectivele lecţiei: La finele lecţiei elevii vor fi capabili:
- Să definească conceptul de conflict
-Să identifice factorii declanşatori de conflicte
-Să recunoască efectele benefice şi dăunătoare ale conflictelor
-Să exerseze diferite stiluri de rezolvare ale conflictelor
-Să descrie modalităţi de prevenire ale conflictelor

Tipul lecţiei: mixtă

Tehnologii didactice:

a) forme- frontală, individuală, în 5 echipe


b) metode şi procedee - -expunerea, conversaţia, brainstorming, joc de rol, studiul de caz, observaţia, învăţarea prin descoperire
c) mijloace de învăţămînt: fişe de lucru, coli, mijloace TIC, carioci
N Etapele lecţiei S ti Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii didactice
r u m Metode şi Forme
b pu procedee de lucru
c l
1 Evocarea -Salută, verifică prezenţa, creează condiţiile psihologice optime -Salută, se aşează în bănci şi se pregătesc
pentru desfăşurarea lecţiei (organizează clasa), pregăteşte pentru ora
mijloacele necesare desfăşurării orei, stabileşte regulile de
disciplină
Elevii răspund la întrebările profesorului
Reactulizarea cunoştinţelor: Comunicarea este trimiterea şi primirea frontală
mesajului de la o persoană la alta”
- Explicaţi noţiunea,,comunicarea” conversaţia
Verbală,nonverbală, paraverbală

Agresiv, pasiv, asertiv


- Numiţi formele de comunicare Explicaţia

- Care sint stilurile de comunicare, caracterizarea lor pe scurt şi Ascultarea, vorbirea,cititul,scrisul


prin exemple concrete
-Numiţi 4 tipuri de activitate într-o comunicare
- Acum să vedem cum puteţi folosi acestea cunoştinţe prin
următoarea activitate -Elevii ascultă cu atenţie regulile după care se
implică activ în jocul de energizare
Discuţiadirija
-Explică regulile exerciţiului pentru spargerea gheţii tă
(Se numesc câteva categorii de oameni, cei care consideră că fac
parte din categoria respectivă, să se ridice miina. Ceilalţi urmăresc
atent
a) Să ridice miina cei care consideră că fac parte din categoria Putem face o concluzie ca noi nu tot timpul
tinerilor care se îmbracă la modă; putem comunica asertiv
b)...cei care preferă muzică hip-hop;
c)...cei care vorbesc frumos cu colegii; Observă secvenţa de film şi răspund la
d)...cei care îşi pierd repede controlul; întrebări
e)...cei care au jignit cel puţin odată un coleg
f) ...cei care au vorbit cel puţin odată urât despre un coleg etc.

- Ce concluzie putem să facem din acest joc?

Prezentă elevilor o secvenţă de conflict din filmul „Păsărele“ apoi


formulează întrebări referitor la sentimentele şi comportamentele
personajelor

2 Realizarea -Anunţă tema şi prezintă obiectivele care vor trebui atinse pe Elevii notează subiectul lecţiei în caiete.
sensului parcursul orei Explicaţia

- Prezentarea powerPoint cu următoarele aspecte: Elevii scriu definiţia în caiete.


a) -Introduce conceptul de conflict şi solicită ideile elevilor cu
privire la acest fenomen Elevii privesc şi ascultă cu atenţie cele
(ceartă, luptă, dezacord etc.) propuse, notează în caiete Prezentarea Frontală
b) -Identifică împreună cu elevii factorii care declanşează power-point
conflicte interpersonale (nevoi diferite, lipsa de timp, stresul Exprimă concepte, idei pe care le asociează cu
etc.), fenomenul de conflict
c) Tipuri de conflict -Identifică factori care declanşează conflicte, Discuţia
d) etapele unui conflict efectele benefice/dăunătoare ale conflictelor dirijată
e) strategii de rezolvare

-Împarte clasa în 5 echipe şi acelaşi studiu de caz pentru fiecare,


apoi le solicită să extragă o foaie colorată pe care va fi trecut un Lucrul în
stil de rezolvare a conflictelor şi descrierea acestuia -Se grupează în 5 echipe, apoi extrag un bileţel echipe
(stilul bazat pe agresivitate, colaborare, compromis, acomodare cu un stil de rezolvare şi citesc descrierea Oferirea de
şi evitare) – vezi Anexa. despre acesta feedback-uri
pozitive
-Solicită fiecărei echipe să noteze pe foi colorate modalităţile de -Aplică stilul de rezolvare prin jocuri de rol, pentru
prevenire ale conflictelor ceilalţi observă şi formulează păreri, idei răspunsurile
(comunicarea eficientă, ascultarea activă etc.) asupra eficienţa stilului utilizat corecte, frontal
-Cere fiecărei echipe să prezinte cel puţin o modalitate de -Caracterizează stilurile de rezolvarea ale completarea
rezolvare conflictelor, avantajele/dezavantajele acestora răspunsurilor
incomplete,
Evaluarea activităţii -Notează pe foi colorate şi prezintă corectarea
modalităţile de prevenire ale conflictelor răspunsurilor
greşite.

Reflecţii Propun elevilor prin să descrie modalităţi de prevenire ale Elevii lucrează înechipe, reprezintă Lucrul în
3 conflictelor modalităţi de prevenire ale conflictelor echipe

-Iată că am ajuns la finele lecţiei, şi vreau să vă întreb: Elevii răspund la întrebările profesorului
-Cum v-aţi simţit azi la lecţie? -Exprimă părerile cu privire la această oră.
- Ce aţi aflat nou?

Notare elevilor. Argumentare notelor

Sarcini pentru acasă:


-Cere elevilor să reflecteze asupra temei „Cum mă văd eu în
ipostaza mediatorului de conflict?
ECHIPA 1.

▪ Prietenul tău mereu vrea să ştie unde eşti, ce faci şi cu cine eşti. Dacă nu sunteţi împreună te sună în mod constant.
Dacă nu răspunzi la telefon, vine să te caute şi se supără că nu i-ai spus unde eşti. Îţi iubeşti cu adevărat partenerul dar el
vrea să-şi petreacă tot timpul cu tine. Nu te mai întâlneşti cu prietenii. În ultima perioadă partenerul ţi-a spus că nu îi plac
prietenii tăi şi că nu mai ai voie să vorbeşti cu ei. Simţi că această persoană are prea mult control asupra vieţii tale şi acest
lucru te deranjează...

1. Rezolvaţi conflictul de mai sus, utilizând strategia orientată spre agresivitate.


2. Prezentaţi strategia printr-un joc de rol!
3.Caracterizează stilurile de rezolvarea ale conflictelor, avantajele/dezavantajele acestora

Strategie orientată spre FORŢARE, Comportament specific”rechinul”


- Reprezintă o tehnică ce presupune utilizarea abuzivă a puterii,
încercarea de a domina celelalte persoane implicate în conflict.
- Descrie o dorinţă de a-şi satisface propriile nevoi fără a lua în considerare
aşteptările, nevoile şi sentimentele celorlalţi.
- Cu alte cuvinte, se maximizează interesul propriu şi se minimizează interesul celuilalt.
→ Pe termen scurt, forţa poate reduce conflictul,
dar efectele nu sunt favorabile pe termen lung.

ECHIPA 2.

▪ Prietenul tău mereu vrea să ştie unde eşti, ce faci şi cu cine eşti. Dacă nu sunteţi împreună te sună în mod constant.
Dacă nu răspunzi la telefon, vine să te caute şi se supără că nu i-ai spus unde eşti. Îţi iubeşti cu adevărat partenerul dar el
vrea să-şi petreacă tot impul cu tine. Nu te mai întâlneşti cu prietenii. În ultima perioadă partenerul ţi-a spus că nu îi plac
prietenii tăi şi că nu mai ai voie să vorbeşti cu ei. Simţi că această persoană are prea mult control asupra vieţii tale şi acest
lucru te deranjează....

1.Rezolvaţi conflictul de mai sus utilizând strategia orientată spre evitare.


2.Prezentaţi strategia printr-un joc de rol !
3.Caracterizează stilurile de rezolvarea ale conflictelor, avantajele/dezavantajele acestora

 Strategie orientată spre evitare , Comportament specific “Broasca testoasa”


-Arată o preocupare redusă atât pentru rezultate, cât şi pentru relaţiile interpersonale.
- Indivizii care adoptă aceasta soluţie se retrag din conflict, amână asumarea responsabilităţilor. Evitarea
conflictului presupune ignorarea acestuia in speranţa că va dispare de la sine.
Politica “Broasca testoasa”— „ascunderea capului”.
→ Conflictul însă nu dispare, ci rămâne în stare latentă. El poate reizbucni cu o intensitate mult mai mare dacă
situaţia care a generat conflictul este deosebit de importantă pentru părţi.

ECHIPA 3.

▪ Prietenul tău mereu vrea să ştie unde eşti, ce faci şi cu cine eşti. Dacă nu sunteţi împreună te sună în mod constant.
Dacă nu răspunzi la telefon, vine să te caute şi se supără că nu i-ai spus unde eşti. Îţi iubeşti cu adevărat partenerul dar el
vrea să-şi petreacă tot impul cu tine. Nu te mai întâlneşti cu prietenii. În ultima perioadă partenerul ţi-a spus că nu îi plac
prietenii tăi şi că nu mai ai voie să vorbeşti cu ei. Simţi că această persoană are prea mult control asupra vieţii tale şi acest
lucru te deranjează....

1. Rezolvaţi conflictul de mai sus utilizând strategia orientată spre acomodare.


2. Prezentaţi strategia printr-un joc de rol !
3.Caracterizează stilurile de rezolvarea ale conflictelor, avantajele/dezavantajele acestora

Strategie orientată spre acomodare, Comportament specific” ursuletul”.


- acest stil de rezolvare se întâlneşte atunci când una dintre părţi este dispusă să satisfacă interesele celeilalte părţi, în
dauna propriilor sale interese, fie pentru a obţine un credit din partea celorlalţi, fie pentru că armonia şi stabilitatea este
vitală in relaţie. Este un act voluntar al uneia dintre părţi care consideră necesar a pune imediat capăt conflictului prin a
acorda celeilalte părţi ceea ce doreşte. O situaţie în care o parte este dispusă să se auto-sacrifice.

ECHIPA 4.

▪ Prietenul tău mereu vrea să ştie unde eşti, ce faci şi cu cine eşti. Dacă nu sunteţi împreună te sună în mod constant.
Dacă nu răspunzi la telefon, vine să te caute şi se supără că nu i-ai spus unde eşti. Îţi iubeşti cu adevărat partenerul dar el
vrea să-şi petreacă tot impul cu tine. Nu te mai întâlneşti cu prietenii. În ultima perioadă partenerul ţi-a spus că nu îi plac
prietenii tăi şi că nu mai ai voie să vorbeşti cu ei. Simţi că această persoană are prea mult control asupra vieţii tale şi acest
lucru te deranjează....

1. Rezolvaţi conflictul de mai sus utilizând strategia orientată spre compromis.


2. Prezentaţi strategia printr-un joc de rol !
3. Caracterizează stilurile de rezolvarea ale conflictelor, avantajele/dezavantajele acestora

 Strategie orientată spre compromis, Comportament specific ,,vulpea”.

- Reprezinta căutarea satisfacţiei parţiale la nivelul tuturor persoanelor implicate.


- Apare când fiecare parte este dispusă să cedeze ceva, să facă unele compromisuri necesare, prin urmare ambele părţi
obţin oarecare satisfacţie.
- Compromisul este de fapt o soluţie superficială de impăcare a tuturor părţilor care presupune sacrificarea convingerilor
şi uneori a raţionalităţii.
-Este tehnica negocierii

ECHIPA 5.

▪ Prietenul tău mereu vrea să ştie unde eşti, ce faci şi cu cine eşti. Dacă nu sunteţi împreună te sună în mod constant.
Dacă nu răspunzi la telefon, vine să te caute şi se supără că nu i-ai spus unde eşti. Îţi iubeşti cu adevărat partenerul dar el
vrea să-şi petreacă tot impul cu tine. Nu te mai întâlneşti cu prietenii. În ultima perioadă partenerul ţi-a spus că nu îi plac
prietenii tăi şi că nu mai ai voie să vorbeşti cu ei. Simţi că această persoană are prea mult control asupra vieţii tale şi acest
lucru te deranjează....

1. Rezolvaţi conflictul de mai sus utilizând strategia orientată spre colaborare.


2.Prezentaţi strategia printr-un joc de rol !
3.Caracterizează stilurile de rezolvarea ale conflictelor, avantajele/dezavantajele acestora

Strategie orientată spre colaborare (cooperare) Comportament specific ,,bufnita”.

- Reprezintă tehnica ce presupune rezolvarea tuturor doleanţelor prin lucrul împreună şi găsirea unor soluţii optime din
care toată lumea are de câştigat.
- Accentul se pune pe o situaţie de tip câştig-câştig în care se presupune că soluţionarea
conflictului poate aduce ambele părţi într-o situaţie mai bună.
- Reprezintă singură cale de rezolvare definitivă a conflictului.
-Este cea mai eficientă strategie.

S-ar putea să vă placă și