Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

DATA:05.04.2024
ȘCOALA: Școala Gimnazială Internațională Spectrum
PROF. ÎNV. PRIMAR: Achiței Daniela
CLASA: a III-a A
ARIA CURICULARĂ: Om și societate
UNITATEA TEMATICĂ: Raporturile noastre cu ceilalți oameni
DISCIPLINA: Educatie civică
SUBIECTUL LECȚIEI: Grupurile din care facem parte – Ce sunt grupurile?
TIPUL LECȚIEI: dobândire de noi cunoștințe
DURATĂ: 45 min.
RESURSE UMANE: 15 elevi
SCOPUL: Trasmiterea și asimilarea cunoștințelor referitoare la noțiunea de grup, precum și dezvoltarea capacităților de interacțiune în cadrul unor
grupuri din care fac parte;
COMPETENȚE SPECIFICE:
1.3 Explorarea grupurilor mici și a regulilor grupului
2.3 Explorarea unor relații existente între oameni în cadrul grupului
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 – să identifice grupurilor din care face parte;
O2 – să precizeze relaţiile ce se pot stabili în cadrul grupului;
O3 – să stabilească drepturile şi îndatoririle ce îi revin ca parte a unui grup;
O4 – să argumenteze necesitățile respectării regulilor;
O5- să explice atitudinea pe care o adoptă față de unele situații care pot apărea într-un grup;
O6 – să spună semnificația proverbelor date;

STRATEGII DIDACTICE:

a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, problematizarea, exerciţiul, analiza, ciorchinele;

b) Mijloace didactice: manual, fişe de lucru, planşe didactice , video-proiector, fișe de lucru, borcane, bilete;

c) Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe;

BIBLIOGRAFIE:

• Curriculum Național- Programa școlară pentru clasele a III-a;

• Pacearcă, Ş., Gavrilă, R.- Educaţie civică- suport didactic, Editura Akademos, Bucureşti, (2007).
ETAPELE LECȚIEI OB. DESFĂȘURAREA LECȚIEI STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE
OP. Metode și Mijloace Forme de
procedee didactice organizare
Asigur condițiile necesare unei bune desfășurări a Observarea
1. Momentul lecției, stabilesc un climat de ordine și disciplină și Conversația Frontal comportamentelor
organizatoric pregătesc materialul didactic. elevilor
(1 min.)

2. Reactualizarea Se adresează elevilor următoarele întrebări referitoare la Conversația


cunoștințelor conținuturile studiate anterior: Frontal
anterioare - Ce fel de atitudini trebuie să manifestăm față de Capacitatea
(2 min.) animale și plante? (atenție, grijă, delicatețe, elevilor de a oferi
iubire). răspunsuri corecte
- De ce sunt importante animalele în viața la întrebări
noastră? (Pentru că ne aduc o stare de bine,
pentru că sunt drăguțe și jucăușe).
- Dar plantele? (Ne oferă oxigen, fructe,
înfrumusețează spații...)
3.Captarea atenției Le arăt elevilor câteva imagini cu grupuri din care Conversația Imagini pe Frontal Capacitatea
(5 min.) aceștia fac parte (familia, clasa de elevi, grupul de video- elevilor de a oferi
joacă, grupul sportiv, artistic, religios). proiector răspunsuri corecte
Adresez următoarele întrebări: Explicația la întrebări
- Unde se află persoanele din imagini? (la
grădiniță, în familie, pe terenul de joacă, în sala
de sport).
- Ce activități desfășoară acestea? (copiii de Observarea
gradiniță fac activități, familia joacă șah...) comportamentelor
- Ce denumire putem atribui mai multor oameni Frontal elevilor
care stau împreună și desfășoară aceleași Conversația
activități? (Mulțime, grup).
Îi anunț pe elevi că pe parcursul lecției de astăzi vom Observarea
4. Anunțarea temei și a vorbi depre ,,Grupurile din care facem parte – Ce sunt Frontal comportamentelor
obiectivelor grupurile?”. Conversația elevilor
Vom indentifica grupurile din care fac parte și vom euristică
preciza relațiile ce se stabilesc în cadrul grupului. Explicația
Scriu pe tablă data și titlul lecției.

4. Dirijarea învățării Se poartă o mică discuție și se relizează schema lectiei: Conversatia Frontal Observarea
(30 min.) - Așa cum ați identificat în imaginile expuse, copiii, comportamentelor
semenea adulților, fac parte din diferite grupuri. Dați elevilor
exemple de grupuri, altele decât cele discutate din care
O1 voi faceți parte (clasa de elevi, grupul de joacă, grupul
sportiv, artistic etc.)
Individual Capacitatea
- După cum ați observat și în imagini, grupurile pot fi elevilor de a oferi
formate din persoane de aceeași vârstă sau de vârste răspunsuri corecte
diferite și de orice gen(sex), care au interese comune. la întrebări

O4 -În cadrul grupului trebuie să respectăm anumite reguli.


Dați exemple de câteva reguli. (Respectăm jocul, nu
țipăm unii la alții, ne ajutăm reciproc). Metoda
ciorchinelui Capacitatea
-Membrii grupului au drepturi și îndatoriri Ciorchinele elevilor de a oferi
O3 (responsabilități). Dați exemple de câteva exemple corecte
responsabilități pe care voi le aveți în familie. (Fac Frontal
ordine în cameră, îmi strâng jucăriile...)
Toate aceste informații se scriu în caiet și la tablă
utilizând Metoda ciorchinelui.
(Anexa 1). Capacitatea
Video elevilor de a
În continuare elevii extrag câte un bilet care conține o proiector diferenția
propoziție ce vizeză atitudinea corectă pe care trebuie să Frontal atitudinile corecte
o abordeze în grupul de prieteni. Copiii pun biletele în Conversația de cele incorecte
O2
borcanele etichetate cu „Așa Da” sau „Așa Nu” în fucție euristică
de atitudinea pe care o adoptă. Borcane
(Anexa 2) Capacitatea
elevilor de a oferi
O5 Elevii primesc o fișă de lucru pe care o lucrează Explicația Fișe de lucru Individual răspunsuri corecte
individual și pe grupe.
(Anexa 3)

Pe grupe
Fontal
Problematizarea Individual
5. Obținerea Elevii au de explicat 2 proverbe Conversația Fișe de Frontal Capacitatea
performanței O6 (Anexa 4) lucru . elevilor de a oferi
(4 min.) Explicația semnificații
corecte asupra
proverbelor
6. Înceheierea Activitatea se finalizează cu aprecierea modulului de Observarea
activității desfăşurare a lecţiei, evidenţiindu-se elevii care au Frontal comportamentelor
(1 min.) răspuns foarte bine şi încurajându-i pe ceilalţi. elevilor
Individual

Aprecieri verbale
Anexa 1

Grupul
Anexa 2
Așa DA, Așa NU

1. Încerc sǎ-mi impun pǎrerile.

2. Ajut prietenii când au nevoie.

3. Respect regulile pe care le stabilim împreunǎ.

4. Ascult pǎrerile tuturor membrilor grupului.

5. Iau decizii fără să îi întreb și pe ceilalți membri ai grupului.

6. Când un membru greșește, îi explic frumos și căutăm soluții împreună.

7. Nu împart cu nimeni jucăriile mele.


Anexa 3
Fișă de lucru
1. Ce atitudine ai avea faţǎ de: (Se lucrează pe grupe)
 Colegii ce au probleme la învǎţǎturǎ ?(Grupa 1)
_________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________

 Colegii mincinoşi ? (Grupa 2)


_________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________

 Colegii timizi? (Grupa 3)


_________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________

 Colegii foarte buni la învǎţǎturǎ ? (Grupa 4)


_________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________
2. Un coleg de clasǎ obţine cele mai bune rezultate la concursul “Micul matematician”. Ce atitudine ai faţǎ de el? (frontal)

 Discuţi cu colegii şi hotǎrâţi sǎ nu-l mai bǎgaţi în seamǎ deoarece este “un tocilar”.
 Îl feliciţi pentru rezultatul obţinut.
 Ỉncerci sǎ înveţi mai bine, pentru ca la urmǎtorul concurs sǎ câştigi tu.

3. Marcheazǎ cu X varianta corectǎ: (individual)

Dacǎ aş fi respins de colegii mei:

 m-aş izola şi nu aş mai vorbi cu nimeni;


 aş încerca sǎ-i conving cǎ merit sǎ fac parte din grupul lor;
 m-aş muta din clasa respectivǎ;
 aş cere ajutorul doamnei învǎţǎtoare.
Anexa 4

Explicaţi proverbele: “Prietenul la nevoie se cunoaşte”;

„Cine se aseamănă se adună”.

S-ar putea să vă placă și