Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECŢIE

Data:13.11.2020

Profesor: Cigolea Olesea

Disciplina: Dezvoltarea personală

Clasa: a V-a

Unitatea de învățare: Asigurarea vieții și sănătății copiilor

Tema: Respectul pentru muncă

Timpul: 45 min.

Competenţă specifică: Demonstrarea libertăţii de acţiune şi autonomiei personale, în realizarea unui comportament orientat spre valorificarea optimă şi asigurarea, dezvoltării resurselor personale şi a mediului de viaţă.

Unități de competență:

2.1 Relatarea despre normele etice şi comportamentul respectuos în raport cu sine, colegii, mediul din jur, pentru asigurarea unei atmosfere de colegialitate şi confort emoţional şi fizic;

2.2 Demonstrarea unui comportament corect, grijuliu şi respectuos, adecvat normelor prestabilite;

2.3 Aprecierea unui comportament corect şi respectuos, faţă de sine, colegi, clasă, şcoală, mediul din jur.

Obiective operaționale:

O.1 să recunoască profesiile din imagine;

O.2 să sintetizeze informaţiile despre respectul pentru muncă;

O.3 să răspundă sincer la întrebările propuse;

O.4 să-şi asume propriile opinii, susţinându-le cu argumente.

STRATEGIA DIDACTICĂ
Metode şi procedee:

- Conversaţia, explicaţia, argumentarea, demostraţia, observarea, studiul de caz, acrostihul, ciorchinele, interviul, chestionarul, discuția dirijată.

- Mijloace de învăţământ: tablă, cretă, fișe, coală, Anexa nr. 1, 2, 3, laptop, proiector, PPT.

Forme de organizare a activităţii elevilor: activitatea frontală, individuală.


NR. CRT. ETAPELE LECŢIEI CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI STRATEGIA DIDACTICĂ

DOZARE ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA METODE ŞI FORME DE RESURSE MATERIALE


ELEVILOR PROCEDEE ORGANI- ZARE

1. EVOCARE Profesorul stabileşte un contact vizual și verbal cu elevii. Elevii sunt receptivi.

Prezintă elevilor imagini cu diferite profesii/meșteșuguri. Prezentare PPT (Anexa 1)


-activitate frontală -tablă
Recunosc profesiile
- Ce calități posedă aceste persoane? Conversația -cretă

6 min. Discuția dirijată -proiector


Fiecare din aceste profesii necesită respect pentru muncă. Fiecare profesie aduce bucurie.

Și cum să nu-i stimăm pe cei care ne aduc bucuriile, avem părinți, rude sau cunoscuți, -laptop

care zi de zi își consacră viața profesiei alese bucurându-ne pe noi și pe ceilalți. -activitate frontală
Profesorul anunţă tema și obiectivele lecției.

2. REALIZAREA
Se realizează o scurtă discuţie cu privire la cunoştinţele asimilate în orele anterioare.
SENSULUI Conversația -individuală

"Ce înseamnă respectul?" (respectul înseamnă stimă, preţuire faţă de o anumită persoană) Elevii răspund, după care împreună cu Explicaţia -activitate frontală -laptop

"Este bine să respectăm orice persoană?" (orice persoană trebuie să-i respecte pe cei din
25 min. profesorul le enumeră, argumentându-și -proiector
jur şi să se străduiască să câştige respectul celorlalţi)
răspunsul, afirmația.
Fiecare literă a cuvântului RESPECT poate semnifica:

Răbdare

Educaţie

Simpatie
Elevii răspun și completează împreună cu
Politicos

Egalitate profesorul Acrostihul. Acrostihul

Comportare
-activitate frontală Colă și carioci
Tolerant

Adresează întrebările următoare:


Către cine manifești respect? (PowerPoint)

Prezintă elevilor un video despre meșteșugurile practicate de profesorul de educație

tehnologică și muzică: Făureanu Vasile. Discută cu elevii despre efortul depus și -individuală

importanța dorinței pentru a reuși.


Fiecare elev primește câte o sarcină

Cum îți manifești respectul? întrebare la care răspunde pe o fișă, după

care o lipește pe imaginea corespunzătoare Discuția dirijată


De ce trebuie să respecți munca celor din jur?

imaginii: (scena cu persoanele pe care le Studiul de caz


Concluzia:
respecți, copacul cu fapte bune, cheia Interviul

Orice muncă cere să te învingi pe tine însuți, fără de aceasta nu te vei simți convingerii) (Anexa 3). -fișe

PERSONALITATE.
Ciorchinele - foi cu imagini
Dacă încerci, te vei bucura de succesul și respectul realizat prin muncă.

Argumentarea

3. REFLECȚIE Făcând o legătură cu Ziua Internațională a Toleranței, prezintă elevilor filmulețul educativ Vizionează și își exprimă părerea.

,,Povestea ariciului” și discută în baza lui. Conversația -activitate frontală -laptop


9 min.
Observația -proiector

Înaintează tema pentru acasă: realizați un mic video în care îi veți intervieva pe părinții Notează tema pentru acasă.

voștri despre importanța respectului față de muncă.

Respectul față de ceilalți dă naștere respectului față de tine. Interviul

EXTINDERE Rene Descartes

Propune spre completarea chestionarului (Anexa 3)


5 min.
Anexa 1
Anexa nr. 3
Numele și prenumele elevului________________________________

Asociază acțiunile enumerate în coloana A cu formele de respect din coloana B:

A B

1. în autobuz ofer locul unei persoane mai în vârstă; a) respect față de părinți;

2. atunci când salut, îmi scot șapca de pe cap și mâinile din buzunare; b) respect față de simbolurile naționale;

3. când se intonează Imnul de stat mă ridic în picioare; c) respect față de persoanele mai în vârstă;

4. nu deranjez niciodată orele și sunt atent la tot ceea ce ne comunică profesorii; d) respect față de învățători;

5. ascult întotdeauna sfaturile părinților mei. d) respect față de învățători;

Răspunde la întrebările de mai jos.

1. Pentru care calități e respectat omul._______________________________________________

2. De ce persoanele au nevoie de respectul celor din jur._________________________________

3. Ce legătură este între muncă și respect?____________________________________________

4. Gândiți-vă la câteva persoane care le respectați. De ce le respectați?_____________________

”Respectul față de ceilalți dă naștere respectului față de tine.”

Rene Descartes

S-ar putea să vă placă și