Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

DATA : 19.05.2017
ŞCOALA
CLASA: a VI –a DMS
DURATA: 45 min
ARIA CURRICULARĂ : Consiliere și orientare
DISCIPLINA : Consiliere și orientare
SUBIECTUL LECŢIEI : „Prietenia – bun de preț”
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Valori fundamentale Și norme sociale
TIPUL LECŢIEI : predare - învățare
PROFESOR PSIHOPEDAGOGIE SPECIALĂ:

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ :
 Formarea și educarea deprinderilor de interacțiune socială în cadrul
grupurilor de apartenență
 Formarea și educarea capacității de autocunoaștere și a cunoașterii
celorlalți

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
Obiective cognitive
 O1 Să identifice la propria persoană,cu ajutor, calități și defecte
 O2 Să identifice, cu ajutor, calități și defecte ale colegilor;
 O3 Să enumere, cu ajutor, cel puțin șase caracteristici ale prieteniei;
 O4 Să recunoască dintr-un șir dat, calitățile necesare unui prieten;
 O5 Să exemplifice, dintr-o listă dată, comportamente din sfera prieteniei.
Obiective psihomotorii
 Să lucreze în ritm antrenant atât individual, cât şi în perechi sau grupuri;
 Să lucreze ordonat.
Obiective afective
 Sǎ lucreze cu plăcere dorind să fie apreciaţi şi notaţi;

STRATEGII DIDACTICE :
 Metode şi procedee: exerciţiul, conversaţia, explicaţia, învăţarea prin
cooperare, jocul didactic, problematizarea, metoda ciorchinelui;
 Materiale didactice: materiale multimedia, fișe de lucru;
 Forme de organizare: frontal, pe perechi, pe grupuri;
 Forme de evaluare: observaţia sistematică, evaluare verbală.
Desfăşurarea lecţiei

SECVENŢELE Ob CONŢINUTUL LECŢIEI STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


LECŢIEI Op ACTIVITATEA ACTIVITATEA ELEVILOR METODE ŞI MIJLOACE FORME DE
PROFESORULUI PROCEDEE DIDACTICE ORGANIZARE
Organizarea -Notează absenţele în catalog Elevii se pregătesc -Exerciţiul Activitate
colectivului de -Crează condiţiile optime organizatoric frontalǎ
elevi desfăşurării activităţii -Conversaţia
-1 min. -Aranjază materialul didactic
necesar pentru desfăşurarea lecţiei
Reactualizareac O1 Este conducătorul jocului. Explică Elevii participă la -Joc didactic Activitate -oralǎ
unoştinţelor O2 regulile jocului și apoi exemplifică, joc ascultând – „pânza frontală
anterioare pornind jocul de la propria indicațiile prieteniei”
(necesare persoană: profesorului.
asimilării noului „Vom juca un joc cu ajutorul căruia
conţinut) ne vom aminti ce sunt acelea calități
- 10 min. și defecte și ce importanță au
aceastea. Acest ghem de sfoară va
pleca de la mine și va trece pe la
fiecare dintre noi. Atunci când vom
primi ghemul va trebui să spunem o
calitate și un defect al nostru. Încep
eu...
Eu sunt veselă
Acum este rândul lui ....
Sfoara se va întoarce și atunci vom
spune ce ne place mai mult la cel ce
ne dă ghemul”
Captarea Se proiectează „Un film al Elevii privesc și -Conversația Video- Activitate -oralǎ
atenţiei elevilor prieteniei” ascultă cu atenție proiector frontalǎ
-1 min. P.C.
Anunţarea O2 Prof.anunţă titlul lecţiei şi Elevii sunt atenți la - Explicaţia Video- Activitate
temei şi a O3 informeazǎ elevii cǎ aşteaptă ca ei titlul lecţiei şi proiector frontalǎ
obiectivelor O4 să identifice ce înseamnă prietenia, ascultă obiectivele P.C.
lecţiei care sunt caracteristicile acesteia și enunţate de
-3 min cum arată că sunt buni prieteni profesor.
Desfǎşurarea O3 Prof. scrie pe tablă cuvântul Elevii identifică, cu -Explicaţia Activitate
activitǎţii de PRIETENIE apoi roagă elevii să ajutor, cuvinte -metoda frontalǎ -orală
învǎţare enumere cuvinte care pot fi asociate precum: afecțiune, ciorchinelui
- 15 min. acestui cuvânt. bucurie, -Conversaţia
generozitate,
modestie, iertare,
cinste, respect,
acceptare

O4 Elevii sunt rugați să asculte șirul de Elevii ascultă apoi -Conversaţia Video- Activitate -orală
cuvinte care sunt propuse de răspund: -Explicaţia proiector frontalǎ
profesor și proiectate: loial,darnic, -Exerciţiul P.C.
îngâmfat, loial, viclean, darnic, iertător,
iertător, mincinos, respectuos, respectuos, săritor,
săritor, modest, cinstit, agresiv, modest, cinstit,
afectuos afectuos.”
Elevii sunt rugați să aleagă acele
cuvinte care pot caracteriza un bun
prieten

Obţinerea O5 Solicită elevilor să privească Răspund la -Observaţia Computer Activitate -oralǎ


performanţei imaginile apoi să precizeze întrebări observând - Conversaţia Imagini frontalǎ
elevilor modalitatea de rezolvare a acestora. imaginile -Munca ppt.
(feedback-ului) proiectate independent
-5 min. ă
Evaluarea O1 Roagă elevii să urmărească Elevii urmăresc -Explicaţia Computer Activitate -orală
performanţei O2 filmulețul animat „Vivi și prietenii” și animația și -Conversaţia Imagini frontalǎ
-5 min. O3 să identifice: răspund: -Exerciţiul ppt.
- Comportamente prietenoase -rugămintea
O4 - Comportamente neprietenoase ariciului,
O5 rugămintea
bursucului;
-refuzul veveriței,
jignirile aduse de
veveriță.
Fixarea O1 Propune elevilor o fisă de lucru Elevii rezolvă fișa. -Explicaţia Anexa 1 Activitate -scrisă
cunoştinţelor şi O2 (anexa 1) şi le cere să o rezolve Corectează -Exerciţiul individualǎ
transferul O3 individual. răspunsurile
- 4 min. O4 Solicită elevii să schimbe între ei fișa colegilor. autoevaluare
O5 rezolvată şi să corecteze eventualele a
greşeli.
Aprecierea şi Prof. apreciazǎ activitatea şi noteazǎ Elevii ascultă cu Activitate -apreciere
notarea elevilor elevii pentru activitatea individualǎ, atenţie aprecierea . frontalǎ verbală
- 1 min. în perechi şi de grup

S-ar putea să vă placă și