Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

Data:17.05.2013
Clasa: a V- a D
Obiectul: Consiliere psihopedagogica
Tipul activitatii: Consiliere de grup
Tema activitatii: “Invata sa-ti gestionezi emotiile!”
Scopul activitatii:
 Dezvoltarea atitudinilor si comportamentelor adecvate promovarii propriei
sanatati fizice si mentale.

Obiectivele activitatii:
 sa recunoasca denumirile diferitelor emotii placute si neplacute;
 sa utilizeze modalitati potrivite de exprimare a emotiilor;
 sa descrie efectele emotiilor asupra organismului;
 sa recunoasca, in exemple din viata de zi cu zi, rolul emotiilor;
 sa sesizeze rolul emotiilor in realizarea diferitelor activitati;

Strategii de realizare
- metode didactice: conversatia, explicatia, expunerea, exercitiul, joc de rol,
demonstratia, problematizarea, metafora terapeutica
- mijloace didactice: plasture, post-it, inimioare din carton.

Bibliografie:
1. BABAN, Adriana (2001) Consiliere Educatională Ghid metodologic pentru orele
de dirigentie şi consiliere Ed. „Ardealul” Cluj Napoca;

Desfasurarea activitatii

1
1)Captarea atentiei – Ice breaking: “Harta meteorologica”- fiecare copil primeste
cate o coala alba.Ei deseneaza pe aceasta o fata omenesca care sa exprime sentimentele
din acel moment: Cum va simtiti in acest moment?Deasupra fetei ei vor desena si un
fenomen meteorologic in functie de starea sufleteasca(nori, soare, ploaie, furtuna)( 5
min.)

2) Anuntarea temei si a obiectivlor- Astazi vom invata ce sunt emotiile si vom


invata sa diferentiem emotiile si sa deosebim durerea fizica de cea emotionala, de cea
sufleteasca. Vom descoperi in ce fel ne putem manifesta atunci cand traim anumite
emotii. Activitatea noastră poartă titlul : „Invata sa-ti controlezi emotiile!”(5 min.)

3)Activitatea propriu- zisa (30 min.)


- Dezbatere: Cum definim emotiile?(se noteaza raspunsurile la tabla)
Exercitiu: - „Plasture sau inima”
Distribui plasturii si inimile de hartie.
Vom discuta despre doua tipuri de durere: durere fizica, in cazul careia se poate folosi
plasturele, si durere emotionala, in care sentimentele sunt cele afectate.
Citesc urmatoarele situatii si rog copiii sa spuna pe rand, cum se simt si sa identifice daca
este vorba despre o durere fizica sau despre una emotionala. Raspunsurile vor fi date
utilizand plasturele sau inima: pentru durerea fizica vor ridica plasturele pentru cea a
afectelor vor ridica inima. De cate ori vor ridica inima vor identifica emotia
corespunzatoare.
 Mergi pe bicicleta, cazi si te ranesti la genunchi.(fizica)
 Iti moare animalul preferat.(emotionala/ tristete)
 Bunicul tau este bolnav.(emtionala/ingrijorare)
 Reciti o poezie la o serbare. (emotionala/ nervozitate)
 Te joci pe terenul de joaca si te lovesti la mana.(fizica)
 Prietenul tau cade si se loveste destul de rau.(durere fizica pentru el; emotionala/
ingrijorare pentru tine).
 Primesti o nota proasta(emotionala/ dezamagire)
 Un coleg te loveste intentionat la ora de sport(atat fizica cat si emotionala/ furie)

- Dezbatere
1.Ce fel de durere traiti mai des: fizica sau emotionala?
2.Ati trait vreodata un moment in care ati simtit ambele tipuri de durere, in acelasi timp?
3.Ce puteti face pentru a va simţi mai bine data viitoare cand o sa traiti o durere fizica
sau una emotionala?
4. Ce credeti ca puteti face pentru a simti mai multe emotii placute?
5. Cum procedam atunci cand simtim furie, nervozitate,teama?
Această ultima intrebare de personalizare introduce ideea importanta ca poti face ceva
atunci cand simti o durere. Prin intermediul discutiilor, elevii vor fi ajutati sa inteleaga ca
pot sa vorbeasca cu cineva despre ceea ce simt, sa se implice intr-o alta activitate, sa
deseneze sau sa scrie o poveste despre ceea ce simt, sa loveasca o perna pentru a se
descarca cand sunt nervosi, etc.

2
4)Incheierea activitatii:
Metafora terapeutica- “Povestile Norilor”, Andreea Mihaela Stan(se citeste o poveste la
alegerea copiilor)
Aprecieri verbale referitoare la implicarea copiilor in activitate.
Tema: Fiecare copil isi alege din “ Cutia cu metafore” o poveste pe baza careia va trebui
sa realizeze un desen.

S-ar putea să vă placă și