Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

CONSILIERE DE GRUP

“Scoala cea mai buna e aceea in care inveti, inainte de toate, a invata”
Nicolae Iorga

INTRODUCERE
Invatarea este o problema indelung discutata, ea fiind mai degraba pur personala, pentru ca in invatare este
nevoie de efort propiu. Oricat de mare ar fi ajutorul profesorului, invatarea este o achizitie propie – nu te poate invata
cineva, de exemplu, sa mergi pe bicicleta sau sa innoti – profesorul te poate ajuta sa inveti mai repede, dar tu esti cel care
trebuie sa o faca. Tocmai de aceea, forma dominanta in educatie ar trebui sa fie autoeducarea, iar profesorii sa fie
consilieri.
Orice elev isi poate coordona singur instruirea pentru ca mereu poti invata sa faci mai bine un anumit lucru, iar
educatia solida este cea mai buna investitie pe care o poti face in tine.

UNITATEA DE INVATARE: “Managementul informatiilor si al invatarii”

TEMA: “De ce invat?”

SCOP: Constientizarea existentei unui motiv la baza fiecarei activitati

OBIECTIVE OPERATIONALE:

1. sa identifice prin joc existenta unui motiv in activitatile lor cotidiene


2. sa defineasca motivul folosind experienta lor proprie
3. sa identifice doua motive pentru care invata scriindu-le pe postit-uri (floricele)
4. sa recunoasca existenta motivelor care tin de vointa proprie si a celor care tin de dorintele persoanelor din afara
(motivatie intrinseca/motivatie extrinseca) prin analiza unui text

CONCEPTE CHEIE:
- motiv
- motivatie interioara
- motivatie exterioara

METODE DE LUCRU:
Activitati ludice
Analiza unui text
Conversatie
Discutie
Turul galeriei (“Bradutul motivant”)

MATERIALE:
fise de lucru
foaie flipchart
postit-uri floricele
globuletele “bradutului”
bradutul
videoproiector
figuri vesele

MOD DE ORGANIZARE:
Individual
Frontal
Grupal

TIMP: 50 minute

1
SCENARIUL ACTIVITATII:

1. Pregatirea pentru activitate:


- evidentierea elevilor care participa la activitate

2. Spargerea ghetei si captarea atentiei:


Pe rand, trei voluntari extrag cate un biletel colorat diferit pe care este trecuta o actiune cotidiana si apoi o citesc
cu voce tare. Clasa intreaba in cor: “de ce?” Voluntarul raspunde la intrebarea clasei. (Anexa 1)

3. Anuntarea temei si a obiectivelor:


- notarea titlului pe foaia flipchart si comunicarea obiectivelor

4. Prezentarea activitatii:

4.1. definirea motivului: elevii noteaza definitia motivului


4.2. identificarea motivelor pentru care invata; grupati cate doi, elevii primesc un postit - floare pe care noteaza doua
motive pentru care invata. Elevii vor citi ceea ce au notat si vor lipi florile pe foaia flipchart. Se evidentiaza faptul ca
exista motive diferite
4.3. recunoasterea existentei motivelor care tin de vointa proprie si a celor care tin de dorintele persoanelor din afara prin
analiza unui text proiectat de catre videoproiector. Elevii discuta motivele acelor personaje si noteaza individual
clasificarea acestora. (Anexa 2)
5. Fixarea: elevii completeaza in grup de cate doi fraza lacunara de pe globulet. Citesc fraza completata si agata
globuletele in “bradutul motivant”. Bradutul va ramane in sala de clasa ca un factor de motivare a elevilor. (Anexa 3)
6. Incheierea: lecturarea textului proiectat: “Pilda celor doua polonice” si discutarea mesajului: ,,Cine stă şi leneveşte
încet-încet rugineşte!" (Anexa 4)

7. Tema: fiecare elev primeste foaia cu cele trei promisiuni, pe care o vor accepta prin semnare si pe care promit ca o vor
pastra pe masa propie de lucru. (Anexa 5)

8. Evaluarea: evidentierea participarii elevilor la activitate si recompensarea acestora prin figuri vesele.

ANEXE

ANEXA 1.

Biletul 1. Ma spal pe maini.


Biletul 2. Imi fac temele.
Biletul 3. Sunt atent la ore.

ANEXA 2.

Florin si Andrei sunt colegi de clasa si prieteni. Florin invata la toate disciplinele deoarece el vrea sa devina medic si stie
ca un medic bun trebuie sa aiba cunostinte din multe domenii.
Andrei invata pentru ca nu vrea sa-si supere mama cu note proaste si se straduieste sa aiba rezultate cat mai bune.

Intrebari:

1. De ce invata Florin?
2. De ce invata Andrei?

2
ANEXA 3.

Completati spatiul punctat

Invat deoarece vreau


sa devin un bun
specialist.

Invat pentru.................
......................... ......
..........

ANEXA 4.

Povestea celor două polonice

(Pe stradă gospodina se întâlneşte cu vecina sa)


Gospodina: Mergi la piaţă?
Vecina: Da, mergem împreună?
Gospodina: Sigur!
(Merg ; ajung în faţa unui meşter care face polonice)
Gospodina: Priveşte cât de frumoase şi lucioase sunt... Îmi voi lua şi eu unul
Vecina: Cred că e o idee bună;(se adresează vânzătorului)
Daţi-mi şi mie unul, chiar dacă nu prea am nevoie, sunt prea frumoase!
(se întorc acasă: gospodina foloseşte zilnic polonicul; vecina îl pune într-un dulap)
După un an, gospodina merge la vecina sa
Gospodina: Vecină, împrumută-mi, te rog, maşina de tocat pentru o jumătate de oră.
Vecina: Sigur, doar că am să te rog pe tine să te apleci la dulap, pe mine mă cam supără spatele.
Gospodina (uimită): Acesta nu este polonicul cumpărat anul trecut, odată cu al meu? Erau la fel de frumoase!
Vecina: Cred că da...
Gospodina: Dar...e ruginit?! Al meu e la fel de strălucitor, chiar dacă l-am şi folosit de multe ori.
Vecina: Păi...nu l-am folosit deloc.
Vânzătorul: ,,Cine stă şi leneveşte încet-încet rugineşte!"

3
ANEXA 5.

1. Voi dedica 10 minute din timpul meu pentru o lectură bună.

2. Voi încerca să ma corectez doar pe mine însumi si niciodata pe altcineva

3. Voi stabili un program precis. Poate nu-l voi respecta întru totul, dar îl voi pune în practică.
Mă voi feri de două rele: de grabă şi de lene.

SEMNATURA:

Invat deoarece vreau sa devin un bun Invat deoarece vreau sa devin un bun
specialist specialist
Invat pentru....................... Invat pentru.......................
................................................................ ................................................................
.......................... ..........................
............................................ ............................................

Invat deoarece vreau sa devin un bun


specialist Invat deoarece vreau sa devin un bun
specialist
Invat pentru.......................
................................................................ Invat pentru.......................
.......................... ................................................................
............................................ ..........................
............................................

Invat deoarece vreau sa devin un bun


specialist

Invat pentru.......................
................................................................
..........................
............................................

4
5

S-ar putea să vă placă și