Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECTIE

Clasa: a X-a A,B,C,D,E,F


Profesor Psiholog:
Unitatea de invatamant:
Disciplina: Psihologie
Unitatea de invatare: Procese reglatorii
Lectia (subunitatea de invatare): Afectivitatea
Tipul lectiei: predare-invatare
Obiective operationale:
O1: sa defineasca procesele afective;
O2: sa enumere proprietatile proceselor afective;
O3: sa reproduca prin mimica sau gestica diferite expresii emotionale;
O4: sa caracterizeze comportamentul afectiv in diferite situatii;
O5: sa analizeze comparativ teoriile asupra declansarii proceselor afective;
O6: sa identifice rolul proceselor afective.
Metode: expunerea, conversatia, problematizarea, explicatia, descoperirea, lucrul cu manualul.
Mijloace: - Iosif Marcusanu ,,Psihologie,,cls.X a Ed.Carminis
- Dictionarul de psihologie, autor Paul Popescu Neveanu.

Desfasurarea scenariului didactic

Secventele Continutul Activitatea profesorului Activitatea


lectiei esential elevilor
1. Moment - stabileste prezenta, creeaza atmosfera de lucru - raspund la cerintele administrative
organizatoric si asigura conditiile didactice (absente, ordine).
2. Cum putem defini - solicita raspunsuri la intrebari privind - raspund la intrebari;
Reactualizarea- motivatia? continutul lectiei anterioare; - reactualizeaza cunostintele invatate.
verificarea Care sunt functiile - observa si evalueaza nivelul de pregatire
cunostintelor motivatiei? individual, interesul si deschiderea pentru
anterioare Precizati structura disciplina.
motivatiei.
Enumerati formele
motivatiei.

3. Predarea Definitia proceselor - comunica si scrie pe tabla titlul lectiei; - noteaza in caiete titlul lectiei;
noilor cunostinte afective. - sistematizeaza informatiile pe tabla; - raspund la intrebari;
Proprietatile lor: - solicita elevii in identificarea unor situatii - se implica activ la solicitarile
- polaritate; concrete din viata lor si sa recunoasca procesele profesorului;
- intensitate; afective; - relateaza intamplari din viata lor cu
- durata; - ii ajuta sa analizeze imaginile din carte; procese afective;
- mobilitate; - solicita elevilor sa reproduca prin mimica sau - analizeaza imaginile din carte.
- expresivitate. gestica diferite expresii emotionale;
Expresii emotionale: - sistematizeaza ideile elevilor.
- mimica;
- pantomimica;
- modificari de natura
organica;
- schimbarea vocii.
Conduita emotional-
expresiva.
Rolurile indeplinite de
expresiile emotionale in
comportamentul omului:
- rol de comunicare;
- rol de influentare;
- rol de autoreglare;
- rol de contagiune;
- rol de accentuare sau
diminuare a insasi starii
afective.
Enumerarea proceselor
afective:
- tonul afectiv;
- trairile afective de
provenienta organica;
- afectele;
- sentimentele;
- pasiunile;
- dispozitiile afective.
Declansarea proceselor
afective.
Rolul proceselor afective.
4. Fixarea Diferite tipuri de expresii - ii ajuta sa analizeze tipurile de expresii - analizeaza tipurile de expresii
cunostintelor emotionale. Declansarea emotionale; emotionale;
proceselor afective. - ii ajuta sa analizeze comparativ teoriile asupra - analizeaza comparativ teoriile despre
declansarii proceselor afective. declansarile proceselor afective.
5. Incheierea - da tema ca lectia sa fie parcursa acasa - noteaza tema pentru acasa.
lectiei recunoscand pentru fiecare proces afectiv
comportamente in diferite situatii din propria
viata sau a cunoscutilor lor.

TABELUL CELOR OPT EMOTII PRIMARE AL LUI PLUTCHIK (dupa Dworetzky, 1988)

Emotia Functia Comportamente


primara specifice
1. FRICA Aparare Comportamente orientate spre evitarea pericolului: fuga, evitare sau orice modalitate
de a se indeparta de sursa pericolului.
2. FURIA Distrugere Comportamente destinate sa elimine o bariera in calea satisfacerii unei trebuinte
esentiale: revendicari verbale, lovire, acte simbolice de distrugere – amenintari, injurii
etc.
3. VESELIA Integrare Comportamente care presupun acceptarea unui stimul benefic din exterior: hranirea,
intalnirea cu o persoana draga sau afilierea la un grup. Acest tip de actiuni „hranesc”
individul.
4. DEZGUSTUL Respingere Comportamente destinate sa elimine tot ceea ce este dureros, neplacut: reactii
fiziologice – greturi, varsaturi – sau psihologice – dispret, sarcasm, ostilitate ca
expresie a respingerii unei persoane sau a ideilor acesteia.
5.ACCEPTARE Placere Comportamente destinate sa duca la contactul cu fiinte de sex opus: curtarea, flirtul,
(receptivitate sexuala) (reproducere) actul sexual.
6. TRISTETEA Reintegrare Comportamente asociate cu pierderea a ceva sau a cuiva ce a constituit pentru individ
o sursa de sprijin; in general este vorba de semnale ce reclama revenirea persoanei sau
obiectului sau unui substitut pentru acestea: plans, semnale de stres, comportament
infantil etc.
7. SURPRIZA Orientare Reactii comportamentale de a lua contact cu ceva nou, nefamiliar: un zgomot puternic,
un teritoriu necunoscut etc; organismul trebuie sa se orienteze rapid si sa se opreasca
din actiune astfel incat organele de simt sa poata primi informatii despre noul stimul.
8. PREVEDERE Explorare Comportamente destinate sa puna organismul in contact cu aspecte multiple ale
mediului: cautare, descoperire, adaptare, anticipare a eventualelor provocari din partea
mediului etc.

S-ar putea să vă placă și