Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lecție

Clasa:

DATA:

UNITATEA ȘCOLARĂ:

DISCIPLINA: Cultură civică.

LECȚIA: Delicvența juvenilă.

TIPUL DE LECȚIE: predare-învățare.

DURATA: 50 minute.

PROPUNĂTOR STUDENT:

SCOPUL LECȚIEI: Conștientizarea fenomenului de delicvență.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE ( COMPETENȚE SPECIFICE)

O.1. Să definească noțiunea de delicvență.

O.2. Să cunoască cauzele și factorii care duc la apariția delicvenței juvenile.

O.3. Recunoașterea tipurilor de comportamen delicvent în rândul minorilor.

O.4. Cunoașterea modalităților de diminuare a delicvenței în rândul minorilor.

Metode: explicația, dezbaterea, problematizarea, conversația, expunere.


Modalități de evaluare: observația, evaluarea orală.
Resurse materiale: tablă, cretă, manual, catalog, laptop.
Organizarea activității: frontală, individuală.
Locul desfășurării: sala de clasă.
DESFĂȘURAREA PROPRIU-ZIS A ACTIVITĂȚII
Momentele Activitatea Activitatea Metodee și Forme Resurse Modalități de
instruirii( timp) CS profesorului elevilor procedee de materiale evalure
organiz
are
- Verifică prezența Elevii spun Observația
Moment elevilor și absenții și se Conversație Frontal Catalog
organizatoric disponibilitatea pregătesc de
( 2 min) elevilor pentru lecție
începerea orei
- Elevii își
Captarea Profesorul prezintă notează în caiet Expunere Frontal Tablă, -
atenției elevilor tema lecției titlul, ascultă și cretă
( 2 min) și prezintă devin atenți.
obiectivele urmărite

-Notează titlul lecției -Elevii răspund


Dirijarea pe tablă. cu ajutorul Conversația
învățării -Împreună cu elevii profesorului, Frontal Manual Evaluarea orală
(15 min) se va defini și dacă va fi Expunerea
identifica termenii ce nevoie.
implică delicvența Elevii își Explicarea
-Profesorul încearcă notează noile
să identifice informații aflate. Dezbaterea
împreună cu elevii Dau exemple de
care sunt factorii și factori ce duc la
cauzele care duc la apariția
apariția delicvenței delicvenței
juvenile. juvenile

Prezentarea -Împreună cu elevii -Elevii încearcă Explicarea


materialului nou profesorul va să dea exemple Frontal Manual
(26 min) identifica de câteva Dezbaterea
modalităţile de modalităţi de
prevenire a prevenire a Conversaţia
delicvenţei delicvenţei
-Profesorul îi va -Elevii notează Expunerea
informa pe elevi cu în caiete noile
privire la pedepsele informaţii aflate
pe care le primesc
minorii delicvenţi
-Profesorul îi va
informa pe elevi cu
privire la tinerii care
sunt mai predispuşi
la un comportament
delicvent
-Profesorul le va
înşirui elevilor o listă
de comportamente
delicvente 3
Fixarea -Profesorul încearcă - Elevii ascultă
cunoştinţelor să facă o recapitulare Conversaţia Frontal
obţinute a lecţiei predate
(5 min)

S-ar putea să vă placă și