Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lecție

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Scărișoara


Clasa: a V-a
Disciplina: Educație socială
Aria curruculară: Om și societate
Unitatea de învățare: Drepturi și responsabilități ale copilului
Titlul lecției: Dreptul la familie
Tipul lecției: mixtă

Obiectivele operaţionale:
O1-să definească familia;
O2- să cunoască tipurile de familii;
O3-să afle care este contribuţia părinţilor la dezvoltarea intelectuală , morală, estetică a copiilor;
O4- să-şi întocmească propriul arbore genealogic;
O5- să întocmească un plan ce cuprinde responsabilităţile părinţilor şi ale copiilor în familie

Strategia didactică:
Sistem metodologic: conversația, expunerea, problematizarea, brainstorming, explozia stelară.
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
Resurse materiale: tabla, creta, manualul, fișă de lucru
Locul de desfășurare: sala de clasă
Durata: 50 minute

Bibliografie:
1. Ciocâlteu, Andreea, Robert. Florea, Educație socială, Manual pentru clasa aV-a, Editura Sigma, București, 2017.
2. Crețu, Nicoleta-Laura, Educație socială, Manual pentru clasa aV-a, Editura Litera, București, 2017.
3. Convenția cu privire la drepturile copilului.

-I-
Desfăşurarea lecţiei
Nr. Momentele Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode și Forme de Modalități de
Crt. instruirii procedee organizare evaluare
didactice
1. Moment Notează absențele Elevii spun absenții Conversație frontal Observație
organizatoric Stabileste linistea în
clasă

Reactualizarea Care sunt atributele ale Răspund la întrebări. conversația frontal Evaluarea
2. cunoștințelor identității? formativă
dobândite Care sunt documentele
anterior oficiale în care sunt
înregistrate atributele
identității?

Anunțarea Prezintă tema și Notează titlul lecției în Explicația frontal Observația


titlului noii precizează obiectivele caiet Conversația Evaluarea
lecții și a urmărite. Expunerea formativă
obiectivelor Dreptul la familie.
La finalul lecției
elevii vor ști să

- II -
definească să definească
familia;
să cunoască tipurile de
familii;-să afle care este
contribuţia părinţilor la
dezvoltarea intelectuală ,
morală, estetică a
copiilor; să-şi
întocmească propriul
arbore genealogic, să
întocmească un plan ce
cuprinde
responsabilităţile
părinţilor şi ale copiilor
în familie

3. Dobândirea Problematizarea observația


noilor O1 Familia este unitatea de Conversația frontal
cunostițe . bază a societății și Expunerea
mediul natural pentru Brainstorming
creșterea și bunăstarea Explozia stelară
copilului.
Familia extinsă, care
cuprinde copiii, părinţii,
unchii, mătuşile şi verii

O2 -Familia primară,

- III -
compusă din părinţi şi
copii

-Familia mono-parentală
în care copiii sunt
crescuţi de un singur
părinte.

Orice copil trebuie să


crească într-un mediu
O3 familial, care să-i asigure
fericire, dragoste, și
înțelegere. Niciun copil
nu poate fi separat de
părinții săi, cu excepția
cazurilor când acest
lucru este necesar.

4. Feed-back-ul Le distribuie elevilor Primesc fișele de lucru, conversația Frontal Observația


câte o fișă de lucru rezolvă sarcinile de Fisă de lucru Pe grupe Evaluarea
lucru și discută pe baza Problematizarea formativă
noilor cunoștințe

5. Încheierea Se fac aprecieri Ascultă aprecierile Frontal. Se oferă


lecției referitoare la modul de făcute explicații dacă
desfășurare a lecției Elevii își notează în este cazul.
Se dă tema pentru acasă caiete tema pentru
acasă.

- IV -

S-ar putea să vă placă și