Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvmnt:
Profesor: Gal (Torcea) Crengua Simona
Clasa: a VII - a
Data:
Disciplina: Cultur civic
Unitatea de nvare: Viaa n societate
Lecia: Drepturile omului
Tipul leciei: mixt
Competene generale:
1. Utilizarea conceptelor specifice tiinelor sociale pentru organizarea demersurilor de cunoatere
i explicare a unor fapte, evenimente, procese din viaa real.
2. Aplicarea cunotinelor specifice tiinelor sociale n rezolvarea unor situaii problem, precum
i n analizarea posibilitilor personale de dezvoltare.
3. Cooperarea cu ceilali n rezolvarea unor probleme teoretice i practice, n cadrul diferitelor
grupuri.
4. Manifestarea unui comportament social activ i responsabil, adecvat unei lumi n schimbare.
5. Participarea la luarea deciziilor i la rezolvarea problemelor comuniti

Competene specifice:
1.1.Utilizarea corect a termenilor i a conceptelor privind drepturile omului ( drepturi, ndatoriri,
responsabiliti ) n texte i documente;
1.2. Identificarea, n diferite contexte, a drepturilor omului i a responsabilitilor asociate fiecrui
drept;
3.1. Rezolvarea n echip a unor probleme privind respectarea drepturilor omului, a drepturilor copiilor
n coala noastr ;
4.2. Evaluarea unor situaii concrete de nclcare a demnitii persoanei, din perspectiva drepturilor
omului;
5.1.Participarea la negocierea drepturilor i a responsabilitilor n cadrul clasei i a colii.
Scopul leciei: - de a consolida, sistematiza i evalua cunotine legate de drepturile omului;
de a dobndi noi cunotine legate de drepturile omului.
Obiective operaionale:
1. s cunoasc i s foloseasc corect urmtoarele noiuni: Drepturile omului, ONU, Declaraia
Universal a Drepturilor Omului;
2. s neleag de ce a fost nevoie de stabilirea acestor drepturi;
3. s identifice drepturile omului prevzute de Declaraia Universal a Drepturilor Omului;
Strategia didactic:
1. Metode i procedee: explicaia, expunerea, observaia, exerciiul
2. Forme de organizare a activitii elevilor: Activitate frontal, activitate individual
Resurse:
1. Oficiale: Programa colar pentru disciplina Cultur civic, clasa a VII-a,
2. Temporale: numr de lecii 1
durata 50 de minute
3. Materiale: manuale, videoproiector, caiete
Nr. Metode i Forme de
Etapele leciei Durata Detalieri de coninut
crt. resurse organizare
Trecerea absenelor
Moment Pregtirea clasei pentru
1 2 min.
organizatoric desfurarea orei

Ce sunt drepturile?
Cum au aprut ele?
Cine beneficiaz de ele n
Pregtirea elevilor context actual?
Explicaia
2 pentru receptarea 10 min. Vizionarea filmului didactic Activitate frontal
Conversaia
noilor cunotine referitor la drepturile omului
https://www.youtube.com/watc
h?v=x2ukSdByQiw

Se scrie pe tabla titlul leciei:


Anunarea titlului i
3 1 min. Drepturile omului Explicaia Activitate frontal
obiectivelor leciei
Se precizeaz obiectivele leciei
4 Comunicarea/nsuire 30 min. Se prezint noile cunotine Explicaia Activitate frontal
a noilor cunotine dup urmtorul plan de idei, Conversaia
care se completeaz ulterior:
1. De ce societatea are
nevoie de cunoaterea
acestor drepturi?
2. Drepturile fundamentale
ale omului;

Dreptul la libertatea gndirii:

Retroproiector

Dreptul la libertatea religiei:

Dreptul la educaie:

3. ONU;
4. Importana respectrii
drepturilor omului:

ONU Organizaia Naiunilor


Unite adopt n 1948
Declaraia Universal a
Drepturilor Omului, care
cuprindea 30 de articole care
promovau cele mai importante
drepturi umane care se pot
aplica tuturor, indiferent de
zona geografic sau de
diferenele dintre oameni.

Dezbateri pe tema respectrii


5 Fixarea cunotinelor 5 min. Conversaia Activitate frontal
drepturilor omului.
Gsii dou exemple, din cazuri
cunoscute de voi sau din pres, Activitate
6 Tem pentru acas 2 min.
n care au fost nclcate individual
drepturile omului. Argumentai!

S-ar putea să vă placă și