Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

LICEUL UDRIȘTE NĂSTUREL COMUNA HOTARELE


JUDEȚUL GIURGIU
Profesor : Chiran Magdalena
Clasa: a VII -A
Data: 06.X.2021
Aria curriculară : Om și societate
Disciplina: Educație Socială
Unitatea de învățare 2- Raportul cetățeni-autorități.
Drepturi și responsabilități în societatea democratică
Lecția I :Domnia și puterea cetățenilor
Subiectul lecției I.1. Procesul de elaborare a legilor ; Participarea cetățenilor la elaborarea legislației
Tipul lecției: Însușire de noi cunoștințe
Durata de desfășurare a lecției :50 minute
Competențe generale :
1. Raportarea critică la fapte și evenimente, idei,procese din viața personală și a diferitelor grupuri și comunități, prin utilizarea unor achiziții
specifice domeniului social
2. Cooperarea pentru realizarea unor activități și pentru investigarea unor probleme specifice diferitelor grupuri și comunități , prin asumarea unor
valori și norme sociale și civice

Competențe specifice:
1
1.1. Utilizarea corectă a termenilor specifici educației pentru cetățenia democratică
3.1. Manifestarea disponibilității pentru participarea civică și pentru exercitarea calității de cetățean
Obiective operaționale:
O.1.Procesul de elaborare a legilor
O.2. Implicarea civică în contextul democrației reprezentative și al formelor de manifestare directe

Strategii didactice:
Resurse procedurale: conversația, explicația, expunerea, problematizarea;
Resurse materiale: fișe de lucru, manual , ;
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.

Bibliografie
Cristina Ipate-Toma, Daniela Chiriță, Gabriela -Carmen Diaconescu , Educație socială, Editura Ars libri . 2017

2
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Nr. ETAPE- OB ACTIVITATEA CADRULUI ACTIVITATEA ELEVILOR STRATEGII EVALUARE


Crt. LE DIDACTIC DIDACTICE
OP
LECȚIEI
.

1. Moment O. Pregătește materialele și cadrul optim Se pregătesc pentru lecție. Conversația Observarea
organizato 1. necesar lecției. sistematică
ric Colectivul de elevi este organizat pe
grupe (4 grupe a câte 5-6 elevi )

3
2. Captarea O1 "Nimeni nu este mai presus de lege" Elevii ascultă cu atenție cazul si fac Conversația Aprecieri
atenției observații cu referire la proiectul de verbale
(Art.16.alin (2), Constituția României)
lege expus in studiul de caz..
Propune exercițiul de captarea a atenției,
se citește studiu de caz din manual de la
pagina 54 . Observarea
Ce condiții considerați că trebuie să Elevii răspund întrebărilor adresate . sistematică
îndeplinească proiectul de lege pentru a fi
luat în considerare ? Câți cetățeni credeți
că ar fi trebuit să susțină acest proiect de
lege pentru a fi dezbătut în Parlament ?
Conversația
Cetățenii care au inițiativă legislativă
trebuie să fie bine informași ,
O1 responsabili și să puna interesul public
mai presus de interesul peronal. Elevii notează titlul lecției.

Anunțarea Se anunță titlul lecției ". Procesul de


3.
temei și a elaborare a legilor ; Participarea
obiective cetățenilor la elaborarea legislației"
Observarea
-lor sistematică

Dirijarea Luând în considerare răspunsurile


4 elevilor la studiul de caz, am descoperit
Învățării
O2 împreună faptul că cetățenii unui stat

4
democratic, au dreptul de a iniția legi.
Acest drept al cetățenilor este garantat Se notează de către elevii procesul de Conversația
prin Constituție. Legile statului stabilesc elaborare a legilor.
ce este permis oamenilor să facă, dar și ce
le este interzis. Atât cetățenii statului cît
și autoritățile trebuie să se supună legilor
în vigoare în țara respectivă.

Înainte de a fi cunoscute și respectate,


Observarea
legile trec printr-un proces de elaborare.
sistematică
Etapele de elaborare a legilir sunt;
Conversația
Inițiere legii- Inițiativa legislativă
aparține :

- Guvernului

- Deputaților și Senatorilor
Elevii notează.
- Unui numar de cel puțin 100.00
O2 de cetățeni cu drept de vot

Prezentarea proiectului de
lege/propunerii legislative,Camerei
competente pentru a fi adoptat(Camera
deputaților și Senat)
Elevii notează.

5
Dezbaterea proiectului de Conversația
lege/propunerii legislative în Camera
competemtă să îl adopte

Pronunțarea Camerei sesizate pentru


adoptarea proiectului de lege/ propunerii
legislative

Trimiterea către cealaltă Cameră a

02 proiectului de lege/propunerii legislative, Elevii notează.


după adoptarea sau respingerea acesteia
Conversația
de către prima cameră sesizată
Observarea
Pronunțarea celei de – a doua Camere
sistematică
cu privire la adoptarea proiectului de
lege/propunerii legislative

Promulgarea legii de către Președintele


României-Președintele poate cere, înainte
de promulgare, reexaminarea legii ori
verificarea constituționalității acesteia ,
dacă este cazul.

Publicarea legii și intrarea în vigoare -


Legea se publică în Monitorul Oficial al Conversația
Romîniei și i ntră în vigoare la trei zile de

6
la data publicării sau la o dată ulterioară
prevăzută în textul ei.

De la data pronunțării legii și intrării ei în Observarea


vigoare, legea devine obligatorie pentru sistematică
Conversația
toți cetățenii țării. Cetîțenii nu pot iniția
Aprecieri
O2 legii cu privire la:problemele fiscale, vele
verbale
cu caracter internațional, amnistie și Elevii raspund întrebărilor .
grațiere.De ce cetățenii nu au acest
drept ?
5 Problematizare
a
Obținerea 02 Elevii precizează în fiecare enunț
Pentru fixarea cumoștințelor dobândite în
performan Adevarat sau Fals.
lecție se contiună cu exercițiul nr. 1 de la Conversația
ței și Observarea
pagina 56 din manual . Studiu de caz
asigurarea sistematică
Elevii comentează citatul din manual.
feed-back- Aprecieri
ului Se contiună cu exercițil nr. 2 din manual verbale

6
Anunțarea Elaboreză o propunere care ar putea fi
temei pe inclusă în Regulamentul țcolar.
care elevii Promovează propunerea printr-un afiș.
o au de
7
rezolvat
acasă concluzii

7
Aprecierea Se fac aprecieri asupra modului în care s-
performan a desfășurat activitatea și asupra modului
ței elevilor în care elevii au participat .
Se notează elevii care au participat la
desfașurarea lecției.

8
9
10
11
.

12
13

S-ar putea să vă placă și