Sunteți pe pagina 1din 5

Unitatea de învățământ: Realizat de: Cancel Raluca Bianca și Damian Ursu-Vdovicenco

Data: 24 martie 2022


Clasa: a VI a

Proiect de activitate non-formală1

Disciplina: Educație socială


Aria curriculară: Om şi societate
Unitatea de învățare: Societatea interculturală, valori şi principii
Tema: Valorizare şi promovare
Tipul lecției: comunicare de noi cunoştinţe
Durata: 50 min.

Competențe specifice (C.S.) 2:


2.3. Rezolvarea în perechi a unor sarcini de lucru referitoare la viaţa într-o societate interculturală.
3.2. Participarea la rezolvarea problemelor comunităţii, manifestând empatie culturală faţă în relaţiile cu persoane aparţinând unor
culturi diferite.
Obiective operaționale (OO)3:
O1 - să identifice sensul noţiunilor de cultură populară şi moştenire culturală
O2 - să definească termenii: valorizare şi promovare
O3 - să exemplifice măsuri prin care cultura tradiţională a unei comunităţi sau a unei naţiuni poate fi conservată

1 Se vor completa doar sarcinile marcate cu roșu


2 Se extrag din programa școlară
3 Spre exemplu: C.S.1 se formează prin intermediul obiectivului OO1; C.S.3.2 se formează prin intermediul obiectivului 1 și 2
Strategie didactică:
Metode didactice: expunerea, explicaţia, problematizarea, interogatia
Resurse materiale: manual, tablă, cretă, laptop, filme educative.
Forme de organizare a învățării4: activitate individuală, perechi şi frontală
Evaluarea: observarea sistematică, evaluarea individuală şi frontală

Bibliografie5:
Educație socială, clasa a VI-a, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 2018., auxiliare, resurse digitale

Desfăşurarea activităţii6

Etapele Obiective Conţinutul instructiv - Timp Resurse


activității operaționale educativ
cognitive7 Activitatea profesorului și a Resurse procedurale8 Resurse materiale9
elevilor

Profesorul : Notează absenţele; 3 min Conversația Catalog oficial sau personal


Momentul Pregăteşte materialele necesare
organizatoric desfăşurării lecţiei / Elevi:
Răspund cerinţelor profesorului.

4 frontal/pe grup/individual
5 Recomandare – minim 5 referințe
6 Se completează opțional
7 La sfârşitul lecţiei activității vor fi capabili să definească…să recunoască….să explice…
8 conversaţia euristică, expunerea sistematică a cunoştinţelor, explicaţia, comparaţia, problematizarea, educație diferențiată, dezbatere, simularea, modelarea, etc.
9 Resurse educaționale audio-video; PhET: Simulări gratuite de fizică, chimie, biologie, științele; Manual, Exerciţii online, (extensie- fişa de lucru), etc.
2
O1 Profesorul: Adresează întrebări
Captarea O2 scurte pentru a verifica
atenției și O3 cunoștințele dobândite de elevi
verificarea din lecţia anterioară ,,Acceptare
cunoștințelor şi respect” cu ajutorul unui film Laptop, filmuleț educativ,
anterioare animat 15 min Interogația , imagini cultura populară
explicatia şi romanească
Acesta le captează atenția cu conversaţia
ajutorul unei imagini despre
cultura populară românească şi
cu întrebările adresate de
profesor elevilor . / Elevii:
Observă imaginea şi rǎspund la
întrebǎri.
Anunțarea Profesorul anunţǎ tema nouǎ: Explicația caietele elevilor, pixuri, tablă ,
subiectului „Valorizare şi promovare" şi cretă
lecției și a obiectivele / Elevii ascultǎ şi 2 min
obiectivelor noteazǎ titlul noii lecţii

3
Profesorul defineşte cu ajutorul
Dirijarea elevilor şi al exemplelor din
învățării10 O1 viaţa cotidiană cultura şi
O2 convieţuirea socială.
O3 25 min Expunerea,
Profesorul identifică, cu ajutorul
elevilor şi al unui film educativ, explicatia Tabla, cretă laptop film
ce este cultura populară şi
moştenirea populară. conversaţia

Profesorul prezintă măsuri prin problematizarea,


care cultura tradiţională a unei
comunităţi sau a unei naţiuni
poate fi conservată.

Profesorul descoperă , cu
ajutorul elevilor, cum poate fi
promovată şi valorizată
moştenirea culturală.

Elevii:noteazǎ în caiete/ rǎspund


la întrebǎri

10 Cuprinde evaluarea pe parcurs


4
O1 Fixarea se realizează cu ajutorul 10 min
O2 unui exerciţiu: elevii împărţiţi în
Fixare și O3 perechi (colegii de bancă), explicatia conversaţia
feedback11 discută şi decid dacă o persoană problematizarea
acţionând singură, poate să
influenţeze atitudinea celor din
jur faţă de moştenirea culturală.

Profesorul centralizează şi
comentează, împreună cu elevii,
părerile exprimate.

Elevii rezolvă cerinţele


profesorului
Generalizarea O1 Profesorul noteazǎ elevii şi
și integrarea O2 anunţǎ tema din manual
cunoștințelor O3
dobândite12

11 Profesorul reia principalele idei ale lecției și verifică însușirea noii lecții
12
5

S-ar putea să vă placă și