Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
DATA: 23.10.2018
CLASA: a VI-a
DISCIPLINA: Educaţie socială – Educație interculturală
PROFESOR: Șoitu Daniel
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Identitatea culturală
TEMA: Moștenirea culturală
TIPUL LECŢIEI: predare-învățare

Competenţe generale:
1. Raportarea critică la fapte, evenimente, idei, procese din viața personală şi a diferitelor
grupuri şi comunități, prin utilizarea unor achiziții specifice domeniului social.

Competenţe specifice:
1.1. Utilizarea corectă a termenilor specifici educaţiei interculturale.

Obiective operaţionale: La sfârșitul lecției toți elevii vor fi capabili:


O1. să identifice corect relația dintre moștenirea personală și cea culturală utilizând textul
lecției din manual;
O2. să identifice trei-patru valori ale moștenirii culturale utilizând textul lecției din manual;
O3. să colaboreze eficient în cadrul perechilor/grupurilor de lucru pentru rezolvarea fișei de
lucru.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

 Resurse procedurale: conversaţia (euristică şi de fixare), dialogul, explicaţia,


rezolvarea de exerciţii
 Resurse materiale: manual, caietele de notiţe, tabla
 Resurse organizatorice: frontală, independent-individuală, grupe, perechi
 Evaluare: continuă (formativă)
 Locul desfăşurării: sala de clasă
 Durata orei: 50 min.

BIBLIOGRAFIE:
- O.M.E.N. nr.3393/28.02.2017
- Convenția ONU cu privire la Drepturile copilului
- Manual clasa a V-a
Succesiunea secvenţelor de învăţare:
Strategii Mijloace de
Etapele lecției Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevilor didactice învățământ Evaluare
1.Organizarea Asigurarea Verifică prezența elevilor, prezența Pregătesc Conversație Apreciere orală.
clasei condițiilor mijloacelor didactice, tabla etc. materialele pentru frontală. Observație directă.
optime pentru lecție.
desfășurarea 3 min
activității
2. Captarea Sprijinirea elevilor în Propun elevilor un exercițiu de Elevii sunt interesați Expunere Observarea
atenției a-și concentra atenția imaginație: Ce s-ar întâmpla dacă de subiect și frontală comportamentului
pe subiect ți-ai pierde, un timp, memoria? formulează elevilor.
răspunsuri sub
îndrumarea
profesorului 5 min
3. Anunțarea Sprijinirea elevilor în Scriu titlul lecției pe tablă și enunț Ascultă și notează în Expunere Manual Observarea
subiectului și a a-și concentra atenția obiectivele. caiet frontală comportamentului
obiectivelor pe subiect 2 min elevilor.
lecției
4.Dirijarea Elevii sunt rugați să Rog elevii să citească textul lecției Elevii lucrează la Manual Observarea
predării- deschidă manualul la din manual Eu și moștenirea mea rezolvarea sarcinii Conversație comportamentului
învățării pagina 20. culturală . 5 minute se alocă frontală. elevilor
Cer elevilor să identifice relația pentru discuția Provocarea participării
dintre moștenirea personală și împreună cu tuturor elevilor la
O1 moștenirea culturală profesorul demersul didactic
O2 Profesorul apreciază
Rog elevii să citească textul lecției munca elevilor și le oferă
din manual Conținutul moștenirii Elevii sunt atenți și feed-back
culturale. se implică activ. Profesorul gestionează
Cer elevilor să identifice discuția și oferă feed-
principalele valori culturale care au back
promovat testul timpului.
Rog elevii să citească textul lecției Elevii sunt atenți și
din manual Recunoașterea se implică activ.
moștenirii culturale.
Cer elevilor să identifice ce datorie
au față de moștenirea culturală Elevii lucrează pe
proprie și a celorlați oameni trei grupe cu atenție
30 minute
5. Asigurarea Elevii primesc Fișa Împart elevii în trei grupe (A, B și Elevii sunt atenți și Elevii Imagine Profesorul analizează cu
si de lucru C) se implică activ răspund atenție comportamentul
intensificarea Discut cu elevii despre ce au notat 8 min încercând să verbal și non-verbal al
retenției si pe grupe și sumarizez noțiunile, folosească elevilor evaluând gradul
transferului contribui cu explicații ulterioare exprimări Fișă de lucru de asimilare al
cunostințelor Toate cele trei grupe de elevi logice proprii, termenilor-cheie
primesc același text, fiecare trebuie dar și termeni întrebați. Oferă
să asocieze corect definițiile cu specific explicații, întregește
imaginea și temenul din Lista de la civici. răspunsurile unde este
pagina 14 din manual. cazul și oferă feed-back.
6. Aprecierea Evaluarea finală Elevii sunt rugați să vorbească Elevii sunt atenți și Elevii Activitate Profesorul analizează cu
rezultatelor liber despre ce constată că au se implică activ răspund frontală. atenție comportamentul
reținut din această unitate de 2 min încercând să verbal și non-verbal al
învățare folosească elevilor evaluând gradul
exprimări de asimilare al
logice proprii, termenilor-cheie
dar și termeni întrebați. Oferă
specific explicații, întregește
civici. răspunsurile unde este
cazul și oferă feed-back.
Fișă de lucru
Urmărește cu atenție imaginile notează diferențele observate.

S-ar putea să vă placă și