Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECTIE

Data:

Școala: C
Clasa: a V a
Profesor:
Disciplina: ISTORIE

Aria curiculară: Om și societate.

Unitatea de învățare: EUROPA MEDIEVALA.

Titlul lecției: Etnogeneza romaneasca

Tipul lecției: mixtă.

Motivație: această lecție este importantă deoarece elevii descopera si analizează modul de formare a poporului roman si a limbii romane

Condiții prealabile: elevii au cunoștințe anterioare referitor la sensul unor termeni precum populatie,popor,limba romana;sa fi integrat informatiile istorice
anterioare intr-un sistem personal de intelegere si prezentare ;sa fie capabili sa selecteze si sa exprime toate informatiile;lecția presupune un grad ridicat de
interdisciplinaritate.

Obiectivul fundamental: formarea de priceperi și deprinderi în vederea dobândirii de noi cunoștințe referitoare la modul de formare a a poporului roman si a
limbii romane
Competente generale
1. Utilizarea in contexte diverse a coordonatelor si reprezentarilor de timp si spatiu
2. Utilizarea critica si reflexiva a limbajului de speciaalitate si a surselor istorice.

3. Manifestarea comportamentului civic prin valorificarea experientei istorice si a diversitatii socio-culturale..

Competente specifice
1.1.Ordonarea pe criterii cronologice a faptelor /proceselor istorice
1.3.Localizarea in timp si in spatiu a faptelor si /sau a proceselor istorice.
2.2 Relatarea unui eveniment /proces istoric,utilizand informatii din surse isrtorice.
2.3.Stabilirea de asemanari si deosebiri referitoare la evenimente/procese istorice ,pe baza unor surse diferite.
3.1.Asumarea de roluri in grupuri de lucru.

Competente de atins: pe parcursul și la sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:

CO 1 – să definească noțiunile de etnogeneza,continuitate,vlahi,romanitate


CO 2 – să compare formarea popoarelor romanice cu formarea poporului roman
CO 3 – să identifice spatiul geografic si caracteristicile acestuia din punct de vedere istoric

CO 4 – să folosească informațiile provenite din mai multe surse istorice

C O 5 - să descrie procesul de etnogeneză din spațiul românesc folosind un plan dat

(organizatorul grafic), în care să relateze cauzele și efectele acestuia


O 6 – să dezvolte capacitatea de a coopera și comunica în grupe de colegi.
Strategii didactice:

a) metode și procedee: conversația euristică, lucrul cu manualul si surse, explicația, povestirea,invatarea prin descoperire
b) forme de organizare a activității: activitate frontală, individuala,activitate pe grupe.
c) mijloace didactice: manualele alternative,surse, fise,tabla, creta.

Evaluare: ce dovezi există că elevii au învățat lecția?

a) de conținut: - răspunsurile la întrebări și rezolvarea cerințelor existente pe fișele de lucru cu ajutorul surselor și profesorului prin activitate
grupală: 5-6 elevi în fiecare grupă;
b) de utilizare a operațiilor gândirii: efectuarea comparațiilor, analiza textului , sintetizarea informațiilor din surse, argumentarea răspunsurilor;
c) evaluarea realizată de profesor: observarea sistematică, stimularea participării elevilor la demersul didactic, deschiderea spre dialog atât între
elevi cât și între elevi și profesor, analiza răspunsurilor, aprecierea răspunsurilor corecte, notarea elevilor la sfârșitul orei.

Material bibliografic:

1. Magda Stan ,Istorie, Manual pentru clasa a V – a, Editura LITERA București,2017

2 . Ștefan Păun, Didactica istoriei, Ed. Corint, București, 2007.


3. Magda Stan, Caiet pentru manual a V-a,Lectia de istorie,2017,Bucuresti
I. Structura organizatorică și metodică

Conținut Strategii
Etapele lecției Competente informativ Activitatea profesorului Activitatea elevilor didactice Evaluare

1.Organizarea Asigurarea Realizarea Verifică prezența elevilor, Pregătesc materialele pentru lecție. Conversație Apreciere orală.
clasei (1-2 min). condițiilor unui climat prezența mijloacelor didactice, frontală. Ateniionare.
optime pentru cooperant tabla etc.
desfășurarea
activității

2.Reactualizarea Asigurarea Titlul lecției Se face sumar prin adresarea a Elevii răspund: Conversație Apreciere orală a
cunoștințelor (9-10 legăturii cu lecția anterioare: câteva întrebări: frontală. corectitudinii
min). anterioară. Formarea Dialog răspunsurilor.
popoarelor 1 Numiti care sunt populatiile 1-gotii(ostrogotii,vizigotii),francii,
europene migratoare asezate pe teritoriul anglo-saxonii,vandalii,suebii.
Imperiului Roman de Apus.
2 – regresul culturii,distrugerea
2 Precizati care au fost urmarile oraselor antice,, formarea unor
migratiilor. noi popoare.
3 Mentionati popoarle
europene care s-au format in 3– popare latine,germanice si slave
doua jumatate a mileniului I.

Competente Conținut Strategii


Etapele lecției informativ Activitatea profesorului Activitatea elevilor didactice Evaluare
3.Captarea atenției Asigurarea Pornind de la cunostintele Sunt atenți și răspund la întrebarea Expunere Observarea
(1 min). atenției și actualizate profesorul stabileste adresată de profesor: frontală. sistematică.
interesului legatura cu lectia noua Lucrul cu
sursele.
Dialogul.

4.Anunțarea lecției Dirijarea atenției Titlul lecției: Scrie titlul lecției pe tablă și Ascultă, receptează și notează în Expunere Observarea
noi și a obiectivelor și pregătirea Etnogeneza enunță obiectivele. caiete titlul lecției noi. frontală comportamentului
operaționale (2 min). pentru noua romaneasca elevilor.
activitatea.

5. Dirijarea învățării Sunt atenți la expunerea realizată Expunerea Observarea


și dobândirea de noi Propune următoarea de profesor în privința organizării sistematică comportamentului
cunoștințe (30 min). modalitatea de grupare a clasei. Conversație elevilor.
Asigurarea Formarea a 6 elevilor: frontală
condițiilor pentru grupe de câte 5
o activitatea elevi fiecare. - imparte clasa pe 6 grupe si in Cooperează între ei în vederea
grupală. Metoda Philips timp de sase minute profesorul stabilirii grupelor prin activitatea
66 da sarcina de lucru propusă de profesor. Provocarea participării
elevilor,conform fiselor tuturor elevilor la
anexate,pe baza a sase surse demersul didactic.
istorice distincte,ce au Dialogul.
urmatoarele informatii: Sunt atenți. Primesc fișele de lucru Activitate
și încearcă să le rezolve cu ajutorul frontală, ca o
Stabilirea 1 cand si unde s-a format premisă a
surselor și sub îndrumarea
sarcinilor pentru poporul roman si ce este activității
profesorului.
fiecare grupă în etnogeneza(Fisa nr 1) grupale.
parte. 2 etapele formarii poporului
roman (Fisa nr 2)
3 romanizarea si factorii
romanizarii (Fisa nr 3)
Atanționarea în
4 asemanari si deosebiri in Activitate legătură cu unele
Diagrama formarea limbii roman si a individuala neclarități.
Venn celorlalte limbi romanice(Fisa nr Aprecierea.
4)
Pregătirea pentru
noua activitatea 5 formarea limbii romane(Fisa
nr 5)

6 romanii in izvoarele medievale


timpurii (Fisa nr 6)

Metoda In acelasi timp desenaeza pe Fiecare elev pe masura ce termina


Copacul ideilor tabla un copac sarcina de lucru merge la tabla si
lipeste propriul post-it in copacul
La finalul timpului de lucru desenat de profesor
acordat,profesorul citeste cu
glas tare elementele scrise pe
post-it in copacul de pe tabla si
concluzioneaza notiunile
desprinse Activitate
grupala

In baza acestor informatii scrie Elevii sunt atenti si noteaza in


un sumar al lectiei caiete tot ce scrie pe tabla
Conținut Strategii
Etapele lecției Competente informativ Activitatea profesorului Activitatea elevilor didactice Evaluare

5.Fixarea Evaluarea Itemi pe bază de Se deseneaza o stea pe tabla in Se inparte clasa in cinci grupe de Activitate pe Observarea
cunoșitințelor și finală întrebări. mijlocul careia se scrie lucru si se ofera fiecarei grupe o grupe comportamentului
atingerea fedd- etnogeneza romaneasca ,apoi pe fisa de lucru ce cuprinde intrebari elevilor.
back-ului. fiecare colt se pune intrebarea ; din lectia predata
Evaluarea finală Cum?Unde?Cand? Analiza
(4 min). răspunsurilor.
-se formeaza cinci grupe care Stimularea
primesc cinci intrebari din lecția Elevii sunt atenți, reflectează și Lucrul cu participării elevilor.
predată. raspund la întrebări. harta

1 Cum s-a format poporul


Metoda explozie roman?
stelara 2. Unde s-a format
poporul roman?
3. Cand s-a poporul La epuizarea timpului acordat
roman? 4.Cum s-a format reprezentantul fiecarei grupe Activitatea
limba romana? raspunde cu glas tare,atunci cand frontală.
5 Cum sunt mentionati romanii este intrebat de profesor
in izvoarele medievale timpurii?

6.Precizarea De pregătit lecția.


activităților pe care Tema pentru De realizat o axa cronologica cu Ascultă și notează. Explicația. Atenționarea.
elevii le vor acasa principalele momente ale Aprecierea.
desfășura acasă (1 formarii poporului roman si a
min). limbii romane
SCHEMA LECŢIEI
Etnogeneza românească

Etnogeneza - proces istoric in cursul caruia se formeaza un popor si limba vorbita de acesta

Etnogeneza românească - procesul de formare al poporului român si a limbii romane


-se încadrează într-un proces general continental

 Unde s-a format poporul român?


- la nord şi la sud de Dunăre, pe teritoriul vechii Dacii, intre Carpati ,Dunare si Marea Neagra
 Când s-a format poporul român?
-sec.al II-lea- sec. VIII

 Cum s-a format poporul român?


-prin romanizarea dacilor
- prin asimilarea elementului migrator slav de catre populatia daco-romana
Romanizarea si factorii romanizării:

-administratia;
-armata;
-veteranii; substrat – dacic
-colonistii;
-dreptul roman;
-religia;crestinismul strat – latin

Limba română: - de origine neolatină adstrat - slav

Romanii in izvoarele medievale timpurii: Vlahi, valahi, volohi


COPACUL IDEILOR

S-ar putea să vă placă și