Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Păușești, județul Iași


Anul școlar: 2022-2023
Modulul I
Disciplina: Istorie
Clasa: a VIII –a
Manualul: Manual istorie clasa a VIII-a (Maria Mariana Gheorghe, Irina Ema Săvuță)
Unitatea de învățare: Preistoria în spațiul românesc
Profesor: Cuzic Vlad
Data: 14.10.2022
Subiectul: Epoca pietrei
Tipul lecției: de formare de priceperi și deprinderi
Competențe specifice:
1.1. Utilizarea coordonatelor de timp și spațiu în rezolvarea unor situații-problemă;
1.2. Analizarea faptelor istorice utilizând coordonate spațio-temporale în contexte diferite;
2.2. Argumentarea unei opinii referitoare la un fapt istoric prin utlixzarea informațiilor provenite din diferite surse;
3.1. Valorificarea experiențelor istorice oferite de acțiunea personalităților/grupurilor în contexte istorice variate;
4.2. Inițierea, dezvoltarea și aplicarea de proiecte individuale și de grup valorificând diverse experiențe istorice.
Scopul lecției: Să identifice și să explice cum a fost perceput spațiul în timpul marilor descoperiri ale europenilor
Obiective operaționale:
O1 – să utilizeze în mod adecvat termenii istorici;
O2 – să perceapă tipul de organizare;
O3 – să identifice ocupaţiile humanoizilor;
O4 – să prezinte invenţiile şi îndeletnicirile acestora;
O5 – să definească noi termeni(migrator, cultură arheologică).
Strategia didactică:
Metode, procedee, tehnici: explicația, , cu ajutorul imaginilor, descrierea, învățarea prin descoperire, comparația
Mijloace de învățământ: imagini, fișe de lucru.
Forme de organizare a activității: frontal, individual
Resurse:
 Umane: elevii din clasa a VIII-a
 Temporale: 50 minute
 materiale: manualul de istorie, prezentare PowerPoint, dicționar de termeni istorici

1
 Bibliografice: Bolovan, S.P., Didactica istoriei, Edit. Presa Universitară Clujeană, Cluj Napoca, 2007; Cucoş, C., Pedagogie generală, , Edit.
Polirom, Iaşi, 2000.

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele/ Ob. Strategia didatică


secvențele lecției Oper.
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluare
și timpul alocat Metode/ Forme de
procedee organizare
1. Moment - notează absenții; -se pregătesc pentru lecție;
organizatoric - pregătește condițiile de predare;
(2 min.)

2. Anunțarea temei Notează pe tablă titlul lecţiei: Epoca pietrei şi Scriu în caiete titlul lecției; - Conversația frontală
și a obiectivelor precizează obiectivele de atins la sfârşitul Sunt atenți. Pun întrebări euristică
lecției lecţiei, respectiv: să utilizeze în mod adecvat dacă au nelămuriri; - Expunerea
(5 min.) Îndeplinesc cerințele
termenii istorici; să perceapă tipul de
profesorului;
organizare; să identifice ocupaţiile Interacționează cu cadrul
humanoizilor; să prezinte invenţiile şi didactic;
îndeletnicirile humanoizilor; să definească
preistoria, precum și noi termeni, ca: Migrator,
Cultură arheologică.

2
- Prezintă noile informații, după următoarea - Realizează în caiete Frontală
Comunicarea schiță, notată pe tablă: schița lecției;
3 noilor cunoştinţe O1 - termeni cheie: Migrator, Cultură arheologică; - definesc termenii istorici, - conversaţia
(25 min.) O2 - contribuția descoperirilor arheologice utilizând dicționarul euristică
O3 efectuate pe teritoriul țării noastre asupra istoric; observarea
O4 societății; - Expunerea sistematică a
O5 - identifică împreună cu elevii principalele -Participă la desoperirea activității și
perioade ale epocii pietrei, culturile noilor informații; - învăţarea Frontală comportamentului
corespunzătoare (Hamangia și Cucuteni), prin elevilor
modul de viață pe care oamenii din epoca descoperire
pietrei îl aveau, ocupațiile, unde locuiau, cu ce Aprecieri verbale
se hrăneau;
- profesorul, în cadrul lecției le vorbește - notează în caiete ceea ce Individuală
elevilor despre epoca veche a pietrei, respectiv spune profesorul
a celei noi în vederea stabilirii evoluției
humanoizilor, începând cu modul de viață
nomad și culminând cu cel sedentar. Exercițiile
- Dacă profesorul constată că mai este timp - sunt activi, rezolvă din manual Aprecieri verbale
procedează, alături de elevi, la rezolvarea exercițiile din manual
activităților de învățare din manual, pag. 17

Fixarea și - Recapitulează noțiunile predate; conversaţia frontală Evaluare orală


- Analizează și răspund
sistematizarea - Adresează clasei întrebări cu privire la euristică
întrebărilor adresate de
4. cunoştintelor noțiunile predate;
profesor;
(10 min.) - Discută cu elevii eventualele neclarități
Evaluarea -analizează critic, ierarhizează și motivează -se raportează la evaluările frontală Evaluare orală,
5. (5min.) aprecierile asupra răspunsurilor date de elevi; și aprecierile formulate; Prin notare

6. Temă pentru -recomandă aprofundarea cunoștințelor -notează în caiete tema


acasă asimilate prin citirea lecției și întregirea dictată de către profesor
(3 min.) informațiilor referitoare la epoca pietrei, al
modului de viață al strămoșilor omului
contemporan, precum și aprofundarea
cunoștințelor cu privire la cele două culturi
specifice perioadei(Hamangia și Cucuteni),
utilizând surse web.

3
Anexe: Schița lecției

Schița lecției
Epoca pietrei

Preistoria este perioada cuprinsă între momentul atestării prezenţei omului pe teritoriul României şi apariţia primelor izvoare scrise. Cuprinde
două mari etape: Epoca Pietrei şi Epoca Metalelor. Este urmată de Antichitate. Epoca Pietrei. Cuprinde trei perioade:
a. Paleoliticul (palaios – vechi; lithos – piatră) – epoca veche a pietrei, cca 1 mil – 10000 î. Hr.
Caracteristici:
 realizarea uneltelor de piatră cioplită: lemn, os, corn de animal;
 descoperirea producerii şi folosirii focului;
 ocupaţii: cules, vânătoare, pescuit;
 apariţia primelor manifestări artistice, legate, probabil, de credinţele magico-religioase.
b. Mezoliticul – epoca de mijloc a pietrei, cca. 10000 – 6500 î.Hr.
Caracteristici:
 unelte de mici dimensiuni numite microlite;
 domesticirea animalelor.
c. Neoliticul – epoca nouă a pietrei, cca. 6500 – 4000 î. Hr.
Caracteristici:
 sedentarizarea comunităţilor umane (apariţia primelor sate);
 utilizarea procedeelor de şlefuire şi perforare a pietrei;
 ocupaţii productive: cultivarea plantelor, creşterea animalelor;
 inventarea meşteşugurilor;  noi forme de organizare socială (ginta, tribul);
 manifestări religioase complexe.
Culturile Hamangia şi Cucuteni
Reconstituirea comunităţilor umane specifice epocii de piatră s-a realizat pe baza culturilor arheologice. Cele mai importante culturi
arheologice din această epocă sunt Culturile Hamangia şi Cucuteni, ambele neolitice.
 Cultura Hamangia este cunoscută datorită statuetelor antropomorfe descoperite, cele mai importante fiind „Gânditorul şi perechea sa”;
 Cultura Cucuteni reprezintă perioada de apogeu al neoliticului pe teritoriul ţării noastre, vasele specifice acestei culturi fiind de o calitate
remarcabilă.

S-ar putea să vă placă și