Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a V a
Data: S 6
Unitatea de învãţare: ROMA ANTICA
Lecţia: SFARSITUL IMPERIULUI ROMAN
Tipul lecţiei: Mixta
Competenţe generale:
1. Intelegerea si reprezentarea timpului si a spatiului in istorie
3. Investigarea si interpretarea faptelor si a proceselor istorice
Competenţe specifice:
1.1. sa comenteze axe cronologice
3.1. sa descrie un fapt / proces istoric folosind un plan dat
3.2. sa foloseasca diferite surse de informare in descrierea unui fapt istoric.
Evaluarea : formativ
Obiective ale evaluãrii:
* operarea cu noţiunile şi conceptele (atât din lecţia de zi cât şi din anterioara)
* competenţa de a analiza şi de a interpreta un fapt istoric conform algoritmului cauzã-efect
* competenţa de a utilize tehnici de lucru cu textul şi imaginea istoricã
* capacitatea de a formula şi susţine opinii personale
Forme de organizare a activitãţii: frontalã, individualã
La sfarsitul lectiei elevul va fi capabil sa : - defineasca termenii de dominat, colnat, patronat, coloni, criza ;
- Cunoasca cauzele sfarsitul imperiului  ;
- Principalii imparati care au incercat sa rezolve situatia din imperiu  ;

Resurse:
- Umane- clasa a V-a
- De timp- 50’
- Materiale: m1: Programa şcolarã
m2: Macroproiectarea didacticã
m3: Caiet metodic al profesorului de istorie, clasa a V a, Editura Lidana, Suceava, 2009, corrdoator, Magdalena Raangu
- Manuale: Manual de istorie, clasa a V a, Editura Teora

DESFASURAREA LECTIEI
Secvenţele didactice Concepte Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode Timp Evaluare
operaţionale
Moment organizatoric -notarea absentelor -rãspund cerinţelor 5’
-organizarea materialelor si clasa -pregãtesc materialele
solicitate
Reactualizarea cunoştinţelor - operarea cu noţiuni - *Recapitularea cunostintelor referitoare la Imperiul Roman - Elevii asculta cu interes 10 Conversatia
din lectia anterioara şi concepte si raspund solicitarilor euristica
- competenţa de a profesorului.
interpreta un fapt
istoric
Captarea atenţiei - Captarea atenţiei se realizează prin prezentarea datelor generale. Elevii ascultă cu interes şi conversaţia 5 Conversaţia
- Se face apel la cunoştinţele anterioare ale elevilor. îşi spun părerile euristică euristică
Anunţarea temei şi a Profesorul scrie pe tablă titlul lecţiei noi: SFARSITUL IMPERIULUI ROMAN -noteazã în caiete titlul
obiectivelor lecţiei Explicaţia
Comunicarea/insusirea noilor * In predarea lectiei, profesorul se va folosi de harta din manual, pe baza caruia Elevii ascultă cu mult 20
va prezenta noua situatie in care va fi pus imperiul; va incepe prezentarea interes şi îşi spun părerea. Expunerea
cunostinte
declinului prin precizarea cauzelor care au determinat acest eveniment: Elevii noteaza in caiet
Cauzele crizei imperiului: noile cunostinte.
a) economice: criza monetara; - ruralizarea economiei
b) sociale: sãrãcirea populaţiei; dezvoltarea colonatului; rãspândirea Explicatia
patronatului
c) politice si militare : - pãtrunderea barbarilor în armata romanã a
dus la declanşarea anarhiei militare; rezultatul a fost pãrãsirea provinciilor
pe care nu le mai puteau apãra
Moment ortografic *Profesorul va preciza polisemia cuvantului “colon”
1.1 - colonii - erau sclavi eliberaţi sau ţãrani ruinaţi care primeau în arendã un lot
3.1 de pãmânt de la stãpânii de latifundii , în schimbul cãruia dãdeau o parte din
3.2 producţie;
- colonatul – formã de organizare socialã caracterizat prin legarea tot mai
strânsã a colonilor de pãmântul pe care îl lucrau şi pentru care plãteau dijmã.
- patronat - datoritã creşterii impozitelor , unii locuitorii ai imperiului nu
aveau posibilitatea sã le plãteascã , astfel cã existau oameni liberi care se
puneau sub protecţia unor mari proprietari.
* Profesorul va presenta masuri de incercare in rezolvarea situatiei din imperiu
si principalii reformatori:
1. Diocletian – va instaura dominatul; - va impartii Imperiul in 12 dioceze;
- va reorganiza armata; percepe impozit – capitatie.
2. Constantin cel Mare – libértate de credinta pentru crestini – 313
- muta capitala la Constantinopol;
3. Teodosius – 395 imperiul se imparte in Imperiul Roman de Rasarit cu
capitala la Constantinopol si Imperiul Roman de Apus – Ravena;
Fixarea noilor cunoştinţe/ Profesorul reia ideile esentiale ale lectiei, punand intrebari elevilor. Elevii raspund 7 Conversatia
realizarea feed-back-ului Elevii vor citi la indemnul profesorului fragmentele din manual referitoare la intrebarilor euristica
Momentul lectura libertatea acordata crestinilor.
Tema pentru acasã Recomandã: aprofundarea cunoştinţelor prin citirea lecţiei acasã si rezolvarea Conversatia 3
temei euristica
SFARSITUL IMPERIULUI ROMAN

Cauzele crizei imperiului:


a) economice: criza monetara; ruralizarea economiei
b) sociale: sãrãcirea populaţiei; dezvoltarea colonatului; rãspândirea patronatului
c) politice si militare : - pãtrunderea barbarilor în armata romanã a dus la declanşarea anarhiei militare; rezultatul a fost
pãrãsirea provinciilor pe care nu le mai puteau apãra
- colonii - erau sclavi eliberaţi sau ţãrani ruinaţi care primeau în arendã un lot de pãmânt de la stãpânii de latifundii, în schimbul
cãruia dãdeau o parte din producţie;
- colonatul – formã de organizare socialã caracterizat prin legarea tot mai strânsã a colonilor de pãmântul pe care îl lucrau şi
pentru care plãteau dijmã.
- patronat - datoritã creşterii impozitelor, unii locuitorii ai imperiului nu aveau posibilitatea sã le plãteascã , astfel cã existau
oameni liberi care se puneau sub protecţia unor mari proprietari.
1. Diocletian – va instaura dominatul; - va impartii Imperiul in 12 dioceze;
- va reorganiza armata; percepe impozit – capitatie.
2. Constantin cel Mare – libértate de credinta pentru crestini – 313
- muta capitala la Constantinopol;
3. Teodosius – 395 imperiul se imparte in Imperiul Roman de Rasarit cu capitala la Constantinopol si Imperiul Roman de Apus –
Ravena;

S-ar putea să vă placă și