Sunteți pe pagina 1din 24

Proiect didactic

Istoria romnilor i universal


Clasa a IV-a
nvtor: Paladi Maria, grad didactic II
Gimnaziul Blneti, raionul Nisporeni
Disciplina: Istoria romnilor i universal
Subiectul: Izvoarele istorice
Clasa: a IV-a
Paladi Maria, nvtoare,
grad didactic II,
Gimnaziul Blneti,
r. Nisporeni
Competena specific:
Cunoaterea i interpretarea surselor
istorice
Subcompetene:
Valorificarea surselor istorice
Tipul leciei:
De formare a capacitilor de dobndire a
cunotinelor
Obiective operaionale
Elevul va fi capabbil:

Cunoatere i nelegere:
S identifice tipuri de izvoare istorice, n baza
materialului studiat.
Aplicare:
* S deosebeasc izvoarele nescrise de izvoarele
scrise.
Integrare:
* S compun povestiri scurte despre importana
cunoaterii izvoarelor istorice.
Mijloace i procedee didactice.
Explicaia * Comentarea
Fia de observare * Stabilirea corespondenei
Argumentarea * Scrierea liber
Jocul didactic * Discuia dirijat
Clasificarea * nvarea reciproc
Lucrul cu manualul * Argumentarea
Lucrul cu dicionarul
Forme de activitate:
Individual
Frontal
n grup
Bibliografia.
Curriculumul modernizat pentru treapta primar
de nvmnt; Chiinu: tiina, 2012
Istoria romnilor i universal: Manual pantru
clasa a IV-a / Pavel Cerbuc; Chiinu: .E.P.
tiina, 2012
Istoria romnilor i universal: Clasa a IV-a:
Ghidul profesorului / Pavel Cerbuc; Chiinu:
.E.P. tiina, 2012
Istorie: Caiet al elevului. Clasa a IV-a / Valentina
Haheu; Chiinu: Lyceum SRL, 2010
Secvenele leciei:
1. Momentul organizatoric
(Pregtire elevilor ctre lecie) (1 min)
2. Captarea ateniei: (2min)
- Comentai afirmaia.
,,Istoria ne nva s preuim clipa care zboar
(O. Luts)
- Ce ne nva istoria?
3. Verificarea temei de acas:
Sarcin:
Restabilii ordinea expresiilor i formai o afirmaie:
(se scrie pe caiete) (2 min)
* cu studierea trecutului omenirii;
* pn n prezent;
* tiina;
* din cele mai vechi timpuri;
* istoria;
* se ocup;
* care
* este.
Verificarea sarcinii:
Istoria este tiina care se ocup cu
studierea trecutului omenirii din cele mai
vechi timpuri pn n prezent.
Sarcin: (3 min)
Realizai o scriere liber, explicnd legtura
dintre trecut, prezent i viitor, pornind de la
spusele istoricului romn Nicolae Blcescu
,,Istoria este cea dinti carte a unei naii.
ntr-nsa ea i vede trecutul, prezentul
i viitorul
Evaluare sarcinii: (2min)
3. Predarea-nvarea temei noi:
* Discuia dirijat: (2 min)
- De unde putem afla despre trecutul strbuneilor,
buneilor, prinilor notri?
- Dar trecutul omenirii de unde l aflm?
- Ce putem afla din fotografiile, covoarele,
uneltele de munc, rmase de la bunici?
* Prezentarea coninutului materiei de studiu: (12min)
Ce este istoria?
Istoria-tiina care studiaz trecutul
comunitilor umane, obiectele create i
rmase de la strmoi, care s-au pstrat
pnn prezent.
Urmele lsate de strmoi i constituie
sursele de cunoatere a trecutului.
Istoria. Izvoarele istorice

Timpul
Coordonatele istoriei

Spaiul
Istoria. Izvoarele istorice
Etapele scrierii istoriei

* Cutarea izvoarelor istorice;


* Compararea izvoarelor istorice;
* Critica izvoarelor istorice.
Istoria. Izvoarele istorice

Izvoarele istorice

Definiie:
Totalitatea materialului scris i nescris care
ajut la scrierea istoriei.
Istoria. Izvoarele istorice

nescrise

Tipuri de izvoare istorice

scrise
Izvoare nescrise: unelte, arme, monede,
cldiri, morminte,podoabe etc.

arheologice
Izvoare scrise: inscripii pe morminte i monumente, diplome, acte
comerciale, legi, cronici istorice, scrieri literare, legende, scrisori etc .

Alte tipuri de izvoare istorice:


numismatice
epigrafice
cartografice
lingvistice

literare

diplomatice
juridice etnografice

heraldice
sigilografice
4. Consolidarea materiei i formarea capacitilor
Activitate de grup. (6min)
(Elevii vor fi repartizai n grupuri a cte 4 copii. n baza surselor
primite, vor determina tipul izvoarelor istorice. Vor completa o
fi de obsetvaie, apoi vor transmite fia cu notie celuilalt grup
pentru a cerceta, astfel pn cnd fia revine din nou la grupul
iniial.)
Reflecie: (3 min)
(Cte un reprezentatn din fiecare grup va comunica ntregii
clase, n baza fiei de observare, modul cum a decurs nvarea
reciproc n grupuri)
Lucrul cu manualul: (5 min)
(Explicarea noiunilor, cercetarea imaginilor, interpretarea
documentelor ,,Scene ale istoriei i ,,Secretele istoriei, p. 11
5. Evaluarea instructiv (3 min)
Realizarea oral a sarcinilor de evaluare din manual,
p. 11.
6. Bilenul leciei. Concluzii. (3 min)
(Pe foile adezive scriei:
1) A fost interesant...
2) Voi reine...
3) Mi-a plcut...
4) Deja tiu...
5) N-am neles...; i le acroai pe posterul claseiI)
7. Anunarea temei pentru acas. (1 min)
De studiat tema din manual,pag. 10-11
De completat sarcinile din caietul elevului, punctul. 2, 5;
pag.12-13.
Anexa 1

A FOST
INTERESANT...

N-AM
VOI REINE...
NELES...

AZI LA
LECIE

DEJA TIU
MI-A PLCUT...
C...
Anexa 2
Determinai tipul izvoarelor istorice.
Anexa 2

S-ar putea să vă placă și