Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

CLASA :
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂM
DATA: 11.02.2016
DISCIPLINA : Istoria românilor și unversală
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Europa și America în prima jumătate a secolului al XIX-lea
TEMA : Franţa sub regimul restauraţiei şi al Monarhiei din iulie
TIPUL : mixtă
PROFESOR:

Competență specifică :
Aprecierea critică și obiectivă a situațiilor, faptelor și proceselor istorice.
Subcompetența 1 :
Identificarea schimbărilor vizibile din istoria modernă și cauza acestora;
Subcompeteța 2 :
Explicarea terminilor istorici referitori la epoca modernă.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE :
La sfîrșitul lecției elevii vor fi capabili :
O1- Să definească următoarele noțiuni : restaurație, baricade, lovitură de stat, monarhie
constituțională, folosindu-se din informația din manual;
O2- Să determine principalele caracteristici ce ar descrie regimul de Restaurație în Franța
din anii 1815-1830, utilizînd informația din manual;
O3- Să identifice premisele și schimbările survenite după revoluției din iulie 1830, utilizînd
informația din manual;
O4- să compare regimul Monarhiei din iulie și vechiul regim al Franței din secolul al
XVIII-lea, utilizînd textul manualului și completînd tabelul.

STRATEGII DIDACTICE :
Metode didactice : lucrul cu manualul, conversația, explicația;
Procedee didactice : brainstormingul, explicația, ciorchine, notițe paralele, tabelul;
Resurse de învățare : manualul, harta Europei la mijlocul sec. XIX-lea;
Metode de organizare : activitate individuală și frontală.
Etapele O Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode și
lecției b. procedee de
lucru
Evocare Salutarea elevilor, verificarea materialelor Sunt pregătiți cu rechezitele Observația
pregătite pentru lecție. necesare: manual, caiet, hărți
de contur.
Profesorul propune un șir de întrebări: Elevii răspund la întrebări, Conversație
1)Definiti noțiunile ”atelier al lumii”, criză explicînd fiecare răspuns.
de supra producție, whig și tory, mișcarea
cartistă, reformă electorală.
2) demonstrați că Angliei era ”atelierul
lumii in economia mondială?
3) Numiți cauzele crizei de supraproducție
în Anglia?
4)Cine juca rolul principal în viața politică
a Țării?
5)De ce adoptarea Legilor cu privire la
grîne a dus la creșterea tensiunilor sociale?
6)Ce măsuri a luat guvernul englez cu
privire la lichidarea politicii protecționiste?
Realizarea Profesorul face legătură cu tema nouă :
sensului -Una din prevederile Congresului de la
Viena a fost că aliații au lipsit Franța de
teritoriile cucerite în Europa și de unele discuție
coloniii. Frontierele ei au fost readuse la
situați din 1792. Elevii ascult atent și fac
Profesorul anunță tema nouă și obiectivele. precizări

O1 Găsiți în text următoarele noțiuni : Elevii îndeplinesc sarcina Brainstormi


restaurație, baricade, lovitură de stat, propusă de profesor. ngul
monarhie constituțională Își notează în caiete
Pentru fiecare noțiune profesorul cere noțiunile respective. Lucrul cu
elevilor ca studiind textul din manual, să manualul
dea 3-4 caracteristici pentru fiecare
noțiune, după care se va forma o definiție
mai complexă a noțiunii respective.
Profesorul cere elevilor :
O2 a)Citiți textul de la pagina 68: Lucrul cu
1)Ce se întîmplă după biruința lui Elevii raspun la intrebari. manualul
Napoleon la Waterloo?
2)În perioada 1815-1817 Ludovic XVIII- Conversatia
lea a declanșat teroarea , după care a urmat
o perioadă de relativă stabilitate ce a
influiențat benefic asupra dezvoltării
economice , aduceți argumente ce ar
demonstra aceasta dezvoltare economică;
3)Ce s-a întîmplat după moartea lui
Ludovic?
O2 Profesorul propune elevilor completarea ” Elevii îndeplinesc sarcina Tehnica
ciorchine”, cu subiectul : regimul de profesorului; ajută la ” ciorchine”
Restaurație în Franța din anii 1815-1830”. completerea clysterigului

De asemenea cere elevilor să comenteze


cuvintele ministrului de externe Talleyrand: comenteze cuvintele cuvintele notițe
Bourbonii nimic n-au uitat și nimic n-au ministrului de externe paralele
înțeles. Aplicînd tehnica notite paralele Talleyrand

citatul comentariul

O3 Profesorul cere elevilor să lectureze Elevii îndeplinesc sarcina Conversația


subiectul Revoluția din iulie 1830, să profesorului. Lucrul cu
identifice schimbările survenite în urma manualul
acestei revoluții.
Pe baza textului, profesorul le adresează
întrebare:
-Care au fost premisele revoluției din iulie
1830 și cu ce s-a soldat aceasta revoluție?
O4 Profesorul cere elevilor completarea Elevii îndeplinesc sarcina. Tehnica
tabelului din anexa 2, utilizînd textul ”Tabelul T”
manualului. Lucrul cu
manualul
Explicația
Reflecția Analizați imaginea de la pag. 69 Analizeaza fotografia si analiza
”Libertatea călăuzind poporul” : raspun la intrebari.
1)amplasați fotografia în timp și spațiu;
2)stabiliți contextul în care a fost realizată
fotografia;
3)descrieți imaginea :
-cine sunt personajele?
-ce obiecte apar în imagine?
-ce simbolizeaza aceste obiecte?
-putem sesiza anumite sentimente din
interpretarea fotografiei?
Extendere Studierea temei : ” Franţa sub regimul Elevii iși notează tema pentru
restauraţiei şi al Monarhiei din iulie” acasa.
Ex :4 pag. 69

Monarhia din iulie Vechiul regim al Franței din secolul al


XVIII-lea

S-ar putea să vă placă și