Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data : 08.02.2021
Clasa: a VII-a
Profesor: David Claudia
Disciplina: Istoria românilor și universală
Tema: „SUA IN PRIMA JUMĂTATE A SEC XIX„
Tipul de lecţie: predare-invatare
Timp: 45’
Obiective operationale:
A. Cognitive :Pe parcursul acestei lecţii elevii trebuie:
1. să definească şî să utilizeze termenii-cheie : democratic, abolitionist, sclavie
2. să identifice statutul coloniilor engleze din America de Nord, folosind sursele puse la dispoziţie
3. să indice cauzele şi consecinţele conflictului dintre colonii şi Marea Britanie
4. să localizeze pe harta istorică principalele bãtãlii din timpul Rãzboiului de Independenţã
Metode , strategii , mijloace :
Mijloace de învăţământ: planşa „Rãzboiul de independenţã a coloniilor din America de Nord” ; manualul; fişe de lucru; atlase
istorice
Metode învăţământ: conversatia euristică; explicaţia ; lucrul cu harta; lucrul cu manualul
„ stiu/ vreau să ştiu/ am învăţat”

Strategii: activitate pe grupe eterogene ; activitate frontală ; activitate în perechi


Desfăşurarea activitatii

Evenimentele Activitate professor- elev. Strategii şi Evaluare


didactice activităţi
Organizarea clasei
Verificarea prezenţei şi a mijloacelor de învãţãmânt
Evocarea Ascultarea melodiei si numirea subiectului remains noi

 Realizarea unui tabel


Evaluarea
răspunsurilor

 Stiu  Vreau să ştiu  Am învăţat


 situaţia coloniilor engleze din America  Pressedintii SUA 
de Nord  Teritoriile achizitionate de
 cauzele conflictului dintre colonişti şi SUA
Marea Britanie  desfãşurarea rãzboiului
 desfãşurarea rãzboiului  Consecintele si teritoriile
 organizarea acestei zone dupã rãzboi alipite

 Organizarea coloniştilor în
organizaţii şi boicotarea
mãrfurilor engleze
 Partida de ceai de la
Boston(decembrie 1773)
o confruntãri între
colonişti şi englezi(1775)
 Declaraţia de Independenţã(4
iulie 1776)

Se scrie Subiectul lecţiei:


SUA IN PRIMA JUMĂTATE A SEC XIX„
Explicarea notiunilor istorice.
Se explica semnificatia notiunilor istorice.
Realizarea sensului  ABOLIȚIONISM – mișcare pentru desființare Lucru cu dictionarul.
sclaviei.
 Democratie- Formă de guvernare în care Evaluarea
supremația aparține poporului. rãspunsurilor
 A EMIGRA – persoană care pleacă dintr-o țară
pentru a se stabili în altă țară.
Evenimentele Activitate professor- elev. Strategii şi Evaluare
didactice activităţi
SECESIUNE – acțiunea de desprindere a unui teritoriu dintr-un Conversaţie euristicã;observaţia
stat (federație). Indicã principalele expansiuni teritoriale.

 În prima jumătate a sec. al XIX – lea, S.U.A. a


devenit o mare putere mondială prin
expansiunea teritorială și dezvoltarea
economică și militară.
 EXPANSIUNEA TERITORIALĂ:
 Această expansiune teritorială a fost realizată
prin metode diverse: Explicaţia; conversaţia euristicã
 1. Războaiele cu ,,pieile roșii” și cu Mexicul. Folosesc Marta si imagini Evaluarea
2. Achiziții teritoriale contra unor sume de bani. rãspunsurilor

Conversaţia euristicã; observaţia


 În 1803, S.U.A a cumpărat de la Franța,
Louisiana pentru 15 milioane de dolari.
 În 1819, S.U.A. a cumpărat de la Spania, Citesc din manual,de la pagina 86.
Florida cu 5 milioane de dolari.
 În 1836 coloniștii americani răsculați din Texas Descoperirea; comparaţia
proclamă independența acestui stat față de Folosesc fişe de lucru pe baza cãrora determinã caracterul
Mexic.
 În 1842 are loc delimitarea frontierei cu
Canada.
 În urma războiului cu Mexicul (1846-1848)
S.U.A. a anexat: California, Noul Mexic și
Texasul.
 În 1846, S.U.A. a anexat Oregonul de la
Verificarea
Anglia. sarcinilor de lucru
În 1867, S.U.A. a cumpărat Alaska de la Rusia cu 7.200.000 de $

Determinati cu ajutorul manualului pag 86 pe ce cai a avut loc


extinderea teritoriala a SUA si care au fost consecintele?

Evaluarea
rãspunsurilor
Evenimentele Activitate professor- elev. Strategii şi Evaluare
didactice activităţi
Reflecţia Completarea schemei de pe tablă referitoare la importanţa Frontal şi individual Evaluarea
revoluţiei americane rãspunsurilor

S-ar putea să vă placă și