Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Școala: Școala Gimnazială Nr. 5 Arad


Profesor: Martinescu Andreea-Laura
Data: 16 noiembrie 2015
Clasa: a VI-a
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Istorie
Unitatea de învățare: Lumea medievală
Lecția: Cultură și religie în Evul Mediu
Tipul lecției: dobândire de cunoștințe
Timp: 50 minute
Competențe generale:
1. Utilizarea eficientă a comunicării și a limbajului de specialitate.
3. Aplicarea principiilor și a metodelor adecvate în abordarea surselor istorice.

Competențe specifice:
1.1. Utilizarea termenilor specifici Evului Mediu în diferite situații de comunicare scrisă sau orală.
3.1. Localizarea în timp și plasarea în spațiu a faptelor istorice din Evul Mediu, pe baza surselor istorice.
3.2. Descrierea unui fapt istoric din Evul Mediu, utilizând informații din surse istorice cunoscute sau la prima vedere.

1
Obiective operaționale:
O1. Să alcătuiască propoziții cu următorii termeni: roman de curte, literatură religioasă, Oxford, Padova, universitate medievală.
O2. Să enumere genurile literare din perioada medievală.
O3. Să precizeze accentul pus de știință în perioada medievală.
O4. Să analizeze învățământul din perioada medievală.
Strategia didactică:
Metode și procedee didactice: conversația, conversația euristică, schema logică, analiză text, analiză imagine, exercițiu
Mijloace de învățământ: hartă, manual, catalog, marker
Tipuri de învățare: receptiv-reproductivă, inteligibilă, operatorie.
Forme de organizare: frontal, colectiv dirijat, individual
Evaluare: orală, observarea sistematică a elevilor
Bibliografie: -

2
Strategia didactică

Timp
Etapele lecției Ob. Conținutul lecției Forme de Observații
op. Metode Mijloace organizare
C G I
Moment 2 - Profesorul va pune absenții, după care își va conversația catalogul x
organizatoric min organiza materialul de lucru.
Reactualizarea 5 - Profesorul le va adresa educabililor întrebări din conversația - x
cunoștințelor min lecția de zi. euristică
Captarea atenției 2 - Profesorul va scrie la tablă titlul lecției: Cultură conversația tabla x
min și religie în Evul Mediu markerul
Predarea noului 20 Schema lecției:
conținut min
Cultura Europei medievale a fost o cultură
O1 creștină bazată pe Biblie, dar și una bazată pe schema logică tabla
gândirea greco-latină a Antichității, datorită analiză hartă markerul x
manuscriselor antice copiate în mănăstiri. harta
Pornind de la acestea, a luat naștere scolastica,
un curent de gândire care îmbina teologia cu
logica. Un promotor al scolasticii, în sec. al XIII-
lea a fost Toma d’Aquino.

O1 1. Literatura: tabla
O2  Religioasă schemă logică markerul x
 Istorică
 Laică
Genuri literare:
- poezia trubadurilor
- romanul de curte
- povestiri versificate
- poeme eroice
O1 2. Știința
O3 - călugării dominicani din Paris: științe naturale
- călugării franciscani de la Oxford: matematica,
fizica și necesitatea experimentului în cadrul
3
Strategia didactică

Timp
Etapele lecției Ob. Conținutul lecției Forme de Observații
op. Metode Mijloace organizare
C G I
acestora analiză imagini imagini x
3. Învățământul analiză text manual
O1 a. Monastic și episcopal
O4 - realizat de către preoți
- se copiau manuscrise antice
- se punea accentul pe citit, scris și socotit
schemă logică manual x
b. Universitățile analiză text
- asociații ale profesorilor și studenților
- cea mai veche: Padova (Italia)
- se studia: teologia, medicina, dreptul
Intensificarea 10 O1 analiză text manual x
transferului și min O2 Copiii vor realiza o analiză de text și de imagine analiză imagine imagini
asigurarea O3 profesorul folosindu-se de cele prezente în
retenției O4 manual, dar și din alte surse

Fixarea 8 O1 Copii vor realiza propoziții cu următorii termeni: exercițiu caiet x


cunoștințelor min O2 roman de curte, literatură religioasă, Oxford,
O3 Padova, universitate medievală.
O4
Asigurarea 1 - Profesorul așteaptă întrebări din partea elevilor. conversația - x
conexiunii min
inverse
Încheierea 2 O4 Profesorul va face aprecieri și va da tema de conversația - x
activității min casă. Elevii vor trebui să se informeze despre ce
sunt hieroglifele.

S-ar putea să vă placă și