Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Școala: Școala Gimnazială Vladimirescu


Profesor: Martinescu Andreea-Laura
Data: 15.01.2016
Clasa: a VIII-a
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Istorie
Unitatea de învățare: Cultura Medievală în spațiul românesc
Lecția: Cultura Medievală în spațiul românesc
Tipul lecției: dobândire de cunoștințe
Timp: 50 minute
Competențe generale:
1. Utilizarea eficientă a comunicării și a limbajului de specialitate.
3. Aplicarea principiilor și a metodelor adecvate în abordarea surselor istorice

Competențe specifice:
1.1. Utilizarea termenilor istorici specifici cronologiei, civilizațiilor preistorice, antice și medievale, din spațiul românesc, în diferite situații de
comunicare scrisă sau orală.
3.4. Compararea informaţiilor din surse istorice, referitoare la un aspect al civilizaţiei româneşti în Evul Mediu, în vederea acceptării unor
puncte de vedere diferite
Obiective operaționale:
1
O1. Să realizeze propoziții cu următorii termeni: limba slavonă, Ștefan Cantacuzino, Letopisețul țării Moldovei, Putna, stil brâncovenesc, tiparul.
O2. Să enumere principalele caracteristici ale Culturii în Evul Mediu.
O3. Să descrie imagini care înfățișează lăcașe de cult ca: Putna, Voroneț, Curtea de Argeș, Borzești, biserici din Maramureș.
Strategia didactică:
Metode și procedee didactice: Conversația, Conversația euristică, Schema logică, Exercițiu, Analiză imagini
Mijloace de învățământ: Tabla,creta, Manualul, Catalogul, Harta, imagini, fisa de lucru
Tipuri de învățare: receptiv-reproductivă, inteligibilă, operatorie
Forme de organizare: frontal, colectiv dirijat, individual
Evaluare: continuă
Bibliografie: -

2
Strategia didactică

Timp
Etapele lecției Ob. Conținutul lecției Forme de Observații
op. Metode Mijloace organizare
C G I
Moment 1 _ Profesorul va pune absenții și își pregătește Conversația Catalogul x
organizatoric min materialul de lucru.
Reactualizarea 5 - Profesorul va adresa întrebări din lecția Conversația catalogul x
cunoștințelor min precedentă. euristică
Captarea atenției 1 _ Profesorul va scrie la tablă titlul lecției: Cultura Conversația _ x
min medievală în spațiul românesc
Predarea noului 25 Schița lecției: Conversația Tabla X
conținut min Markerul
Cultura medievală a fost influențată de Imperiul Harta
Bizantin, observându-se acest lucru atât în portul
oamenilor, cât și în arhitectura bisericii. După
O1 cucerirea Constantinopolului de otomani, cultura Schema logică Manual X
O2 bizantină a continuat să existe. Domnitorii Tablă
O3 români au început să facă donații mănăstirilor de
la Muntele Athos.
1. Scrisul:
- Limba de cult:
 Latina în Transilvania
 Slavona în Țara Românească și
Moldova
2. Literatura
- Sec. XV-XVI: texte cu caracter religios Tabla
O1 sau legende transmise prin viu grai Manual x
O2 - 1508: apare tiparul și încep să se scrie în Schema logică
O3 limba română cronici și istorii
- Prima scriere în limba română:
Scrisoarea lui Neacșu de la Câmpulung
(1524)
Odată cu pătrunderea Umanismului în Țările
3
Române apar opere literare cu caracter istoric:
 Grigore Ureche: „Letopisețul țării Schemă logică Tablă x
Moldovei” Analiză imagini manual
 Miron Costin: „Din neamul
moldovenilor”
 Ion Neculce: „O samă de cuvinte”
- Prima Biblie: Șerban Cantacuzino (1688)
3. Arta și arhitectura
- biserici simple din lemn sau piatră
- plan în formă de cruce
- domnitorii români obișnuiau să
ctitorească lăcașe de cult (Borzești,
Neamț, Putna, Hurezu, Curtea de Argeș)
- orice Biserică are un patron spiritual
- pictura: scene din viața lui Iisus Hristos
- icoane: stil bizantin

Intensificarea 8 O3 Elevii vor analiza imagini date în prealabil de către Analiză imagine Manual x
transferului și min profesor. Elevii vor rezolva o fisa de lucru exercitiu Imagini
asigurarea fisa de lucru
retenției
Fixarea 8 O1 Educabilii vor alcătui propoziții cu următorii Exercițiu manual x
cunoștințelor min O3 termeni:limba slavonă, Ștefan Cantacuzino, Letopisețul Conversația
țării Moldovei, Putna, stil brâncovenesc, tiparul.
.
euristică
Asigurarea 1 - Elevii îi vor adresa profesorului întrebări. Conversația - x
conexiunii min euristică
inverse
Încheierea 1 O1 Profesorul va face aprecieri, iar elevii vor primi ca temă Conversația - x
activității min transcrierea cuvintelor care se regăsesc în secțiunea euristică
Vocabular din cadrul lecției.

S-ar putea să vă placă și